moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przedświąteczny marsz podchorążych

Będą musieli przejść strefę skażeń chemicznych, odeprzeć atak grup dywersyjnych i pokonać przeszkodę wodną. Między innymi takie zadania czekają podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia. Ponad 600 wojskowych studentów dzisiaj rano rozpoczęło marsz kondycyjny.

 

Przyszłych dowódców zerwał z łóżek sygnał alarmu, który uruchomiono o godz. 5.30 rano. Musieli szybko ubrać mundury polowe, pobrać broń i stawić się w ustalonym miejscu zbiórki. – Tak rozpoczęliśmy czwarty z kolei marsz kondycyjny podchorążych. Biorą w nim udział wojskowi studenci wszystkich roczników studiów pierwszego i drugiego stopnia – mówi ppłk Jacek Szlęk, dowódca 1 Batalionu Szkolnego Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. – Ten marsz stał się tradycją naszej uczelni. Podchorążowie mogą podczas niego sprawdzić swój poziom wyszkolenia i doskonalą współpracę w pododdziałach, ale trenują też kondycję psychiczną i fizyczną – uzupełnia mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy WSOWL.

W zajęciach uczestniczy ponad 630 osób, w tym wojskowi studenci z pięciu kompanii szkolnych oraz ich dowódcy. Podchorążowie przystępują do nich w pełnym oporządzeniu. Mają zatem broń, hełmy, ładownice, kamizelki taktyczne, maski oraz odzież do ochrony przed skażeniami. Dodatkowo każdy dźwiga ważący około 20 kilogramów plecak.

Tak obciążeni przyszli dowódcy muszą przejść 24 kilometry, a na trasie marszu wykonywać różne zadania. – Każdego roku modyfikujemy program. Podczas ubiegłorocznej edycji podchorążowie musieli między innymi wykazać się umiejętnościami strzeleckimi. Tym razem tematem zajęć jest marsz kompanii w warunkach zagrożenia. Wojskowi studenci będą musieli radzić sobie ze skażeniami i odeprzeć atak przeciwnika – wyjaśnia ppłk Szlęk.

Wojskowi studenci będą pokonywać przeszkodę wodną, a następnie, ubrani w odzież ochronną i maski, przejdą dwukilometrową strefę skażeń. Będą także musieli odeprzeć ostrzał przeciwnika i zwalczać działające w pobliżu grupy dywersyjne. Na potrzeby ćwiczenia w rolę przeciwnika wcielą się podchorążowie drugiego roku WSO. – Dzięki takim zajęciom możemy przećwiczyć działania batalionu po ogłoszeniu alarmu. To także test reagowania na zagrożenia w czasie marszu i sprawdzian z podejmowania właściwych decyzji i wydawania rozkazów – dodaje dowódca 1 Batalionu.

Podczas marszu oceniane będą wszystkie ćwiczące pododdziały, ale główną ocenę dostaną dowódcy plutonów, czyli podchorążowie ostatniego roku nauki w WSOWL.

Marsz kondycyjny zakończy się późnym popołudniem. Studenci razem ze swoimi wykładowcami i dowódcami wezmą jeszcze udział w spotkaniu wigilijnym.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Piotr Szczepański

dodaj komentarz

komentarze

~kuba
1450888860
Szkoda tylko, że "strzelnicowy" komunizm kwitnie w najlepsze... pasoszelki i ładownice "firmowe"... podchorążowie swój sprzęt mają a używać nie mogą bo "poprawność" na zdjęciu najważniejsza.
7D-D9-27-91
~Kratol - lajkonik
1450783260
~piotrek - możesz ją pokonać nie przez most. Mój rekord w niejedzeniu to 15 dni stąd kanapki w razie wojny powinny Ci wystarczyć na miesiąc. Jak masz większe ambicje to sam możesz się rozwijać . Wojna rozstrzygnie się w ciągu 3 -7 dni.
FF-6C-B3-6A
~strzelec
1450776600
Do Piotrka z komentarza wyżej. Można się z Tobą skontaktować? Mój email to patryk0628@interia.pl, chciałbym zapytać o parę spraw, gdyż myślę o WSOWL. Jeśli możesz w temacie wpisz WSOWL łatwiej będzie mi znaleźć wiadomość i odpowiedzieć.
17-C3-D2-0C
~piotrek
1450767540
Ta od 2 godzin lezymy jak zwloki w lesie spiac twardym snem. Szumnie zapowiadana przeszkoda wodna to przejscie przez most hahaha. A w plecakach jedyne co niesiemy to kanapki. Propaganda zmechu jak zawsze. Te marsze jak i cale wyszkolenie taktyczne w szkole to sciema i szopka pod robienie zdjec.
29-4C-D6-60

Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
 
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowoczesna łączność dla armii
Szef MON-u w Brukseli
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zamiana po włosku
Eurofightery znowu w Polsce
Lista trupich główek
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wojenny bohater na szubienicy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Cud w Trewirze
Invictus w zimowym stylu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Tajna misja polskiej agentki
Dobrowolsi – czas start!
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Którą drogą do armii?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Bruksela przed szczytem
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zimowy sprawdzian podchorążych
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Śnieg może być groźną bronią
Lekcje z frontu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Skromny początek wielkiej wojny
Rakietowy szach
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
„Avenger” na Monte Cassino
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Rusza kwalifikacja wojskowa
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zielone światło dla Barbary
Abramsy pod dobrą opieką
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Roszady personalne w PGZ-ecie
Offset dla „Wisły”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Polska przystań brytyjskich jeńców
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Mocny sygnał od NATO
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pierwszy skok
Air Show ’25 – do zobaczenia
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wojna o porządek świata
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowy szef CWCR

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO