moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ranni szeregowi z szansą na kaprala

Dowództwo Generalne przygotowuje kurs podoficerski dla szeregowych, którzy ucierpieli na służbie. Poszkodowani żołnierze nie będą musieli zdawać egzaminów wstępnych, nawet jeśli nie mają orzeczonej kategorii zdrowia „zdolny z ograniczeniami”. Liczyć się będzie m.in. staż służby i piątka z opiniowania służbowego.


Dla szeregowych zawodowych ukończenie podoficerskiego kursu to przepustka do stałej służby. Jeśli bowiem w ciągu 12 lat nie awansują na stopień podoficera, ich kontrakt z armią wygaśnie.

Jednak, by dostać się na kurs podoficerski trzeba mieć co najmniej średnie wykształcenie, piątkę z opinii służbowej, minimum pięcioletni staż służby i zdać egzaminy wstępne. Obejmują one m.in. wf i zadania praktyczne typu musztra, strzelanie, taktyka.

Z egzaminu zwolnieni są szeregowi, którzy służą na stanowiskach z kategorią „zdolny z ograniczeniami”. – To osoby, które w trakcie służby, najczęściej podczas zagranicznych misji doznały poważnych urazów i mają dziś orzeczony stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu – mówi ppłk Marek Pietrzak, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Tacy żołnierze, z racji stanu zdrowia, nie mogą więc służyć na stanowiskach wymagających np. siły czy kondycji fizycznej.

W praktyce jednak nie wszyscy weterani poszkodowani kwalifikują się do tej kategorii. Bywa, że choć żołnierz doznał np. urazu kręgosłupa czy obrażeń wewnętrznych, to jego stan zdrowia, mimo że nie najlepszy, nie jest na tyle poważny, by otrzymał kategorię „zdolny z ograniczeniami”. – Zdarza się, że taki żołnierz ma problemy z zaliczeniem testów sprawnościowych. Trudniej mu zdać egzaminy wstępne do szkoły podoficerskiej i rywalizować o miejsce z szeregowymi, którzy są w pełni sprawni – mówi ppłk Pietrzak.

Dowództwo Generalne postanowiło wyjść naprzeciw problemom tych żołnierzy. W kwietniu 2016 roku w Poznaniu ma ruszyć kurs dla szeregowych weteranów poszkodowanych. Nie będą oni musieli zdawać egzaminów wstępnych. – Chcemy przekonać ich, że mimo kłopotów zdrowotnych wciąż mogą służyć i liczyć na pomoc i wsparcie wojska – zapewnia oficer z Dowództwa Generalnego.

Kurs będzie podobny do tego, jaki dziś przechodzą żołnierze z orzeczoną kategorią „zdolny z ograniczeniami”. Ze względu na stan zdrowia nie będzie na nim pełnego szkolenia ogniowego, zajęć z taktyki, musztry czy wychowania fizycznego.

Dowódcy poszczególnych jednostek mają czas do 11 stycznia 2016 roku, by przesłać do Dowództwa Generalnego listę poszkodowanych żołnierzy. Do niej trzeba dołączyć orzeczenia o uszczerbku na zdrowiu danego żołnierza oraz krótki opis okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia czy wypadku. – Na podstawie tych dokumentów komisja z dowództwa będzie kwalifikowała wnioski kandydatów. Wymogami niezbędnymi będzie, tak jak w przypadku tradycyjnych kursów podoficerskich, minimum średnie wykształcenie, pięcioletni staż służby i bardzo dobra ocena z opiniowania służbowego – wylicza ppłk Pietrzak.

Dowództwo podejmując decyzję o zakwalifikowaniu żołnierza na kurs, będzie brało pod uwagę także to, czy jako podoficer znajdzie on stanowisko w swojej jednostce. Po ukończonym szkoleniu żołnierze zdobędą stopień kaprala.

Coraz więcej z kategorią „zdolny z ograniczeniami”

W polskim wojsku służy 68 żołnierzy z kategorią „zdolny do służby z ograniczeniami”. Najwięcej, bo aż 53 osoby, służą w Dowództwie Generalnym i podległych mu jednostkach. Pozostali zajmują stanowiska w Dowództwie Operacyjnym, Dowództwie Garnizonu Warszawa, Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych i Sztabie Generalnym. W zdecydowanej większości to weterani misji w Afganistanie, ale są też ci, którzy służyli w Iraku i na Bałkanach.

Stanowiska „zdolny z ograniczeniami” zajmują głównie szeregowi i podoficerowie, jest też kilu oficerów. – Kursy podoficerskie dla szeregowych z tą kategorią rozpoczęliśmy w 2012 roku. Jak dotąd ukończyło je 35 żołnierzy – dodaje chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Dziś są instruktorami lub doradcami w szkoleniu, znaczna część z nich pracuje w wojskowej administracji, zajmując się sprawami kadrowymi czy finansowymi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Eurofightery znowu w Polsce
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wojenny bohater na szubienicy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pierwszy skok
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zamiana po włosku
Wojna o porządek świata
Którą drogą do armii?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Rusza kwalifikacja wojskowa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowy szef CWCR
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Polska przystań brytyjskich jeńców
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Offset dla „Wisły”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lista trupich główek
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Dobrowolsi – czas start!
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Tajna misja polskiej agentki
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Mocny sygnał od NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Abramsy pod dobrą opieką
Bruksela przed szczytem
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Palmiry – miejsce kaźni
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szwecja kolejnym członkiem NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO