moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ranni szeregowi z szansą na kaprala

Dowództwo Generalne przygotowuje kurs podoficerski dla szeregowych, którzy ucierpieli na służbie. Poszkodowani żołnierze nie będą musieli zdawać egzaminów wstępnych, nawet jeśli nie mają orzeczonej kategorii zdrowia „zdolny z ograniczeniami”. Liczyć się będzie m.in. staż służby i piątka z opiniowania służbowego.


Dla szeregowych zawodowych ukończenie podoficerskiego kursu to przepustka do stałej służby. Jeśli bowiem w ciągu 12 lat nie awansują na stopień podoficera, ich kontrakt z armią wygaśnie.

Jednak, by dostać się na kurs podoficerski trzeba mieć co najmniej średnie wykształcenie, piątkę z opinii służbowej, minimum pięcioletni staż służby i zdać egzaminy wstępne. Obejmują one m.in. wf i zadania praktyczne typu musztra, strzelanie, taktyka.

Z egzaminu zwolnieni są szeregowi, którzy służą na stanowiskach z kategorią „zdolny z ograniczeniami”. – To osoby, które w trakcie służby, najczęściej podczas zagranicznych misji doznały poważnych urazów i mają dziś orzeczony stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu – mówi ppłk Marek Pietrzak, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Tacy żołnierze, z racji stanu zdrowia, nie mogą więc służyć na stanowiskach wymagających np. siły czy kondycji fizycznej.

W praktyce jednak nie wszyscy weterani poszkodowani kwalifikują się do tej kategorii. Bywa, że choć żołnierz doznał np. urazu kręgosłupa czy obrażeń wewnętrznych, to jego stan zdrowia, mimo że nie najlepszy, nie jest na tyle poważny, by otrzymał kategorię „zdolny z ograniczeniami”. – Zdarza się, że taki żołnierz ma problemy z zaliczeniem testów sprawnościowych. Trudniej mu zdać egzaminy wstępne do szkoły podoficerskiej i rywalizować o miejsce z szeregowymi, którzy są w pełni sprawni – mówi ppłk Pietrzak.

Dowództwo Generalne postanowiło wyjść naprzeciw problemom tych żołnierzy. W kwietniu 2016 roku w Poznaniu ma ruszyć kurs dla szeregowych weteranów poszkodowanych. Nie będą oni musieli zdawać egzaminów wstępnych. – Chcemy przekonać ich, że mimo kłopotów zdrowotnych wciąż mogą służyć i liczyć na pomoc i wsparcie wojska – zapewnia oficer z Dowództwa Generalnego.

Kurs będzie podobny do tego, jaki dziś przechodzą żołnierze z orzeczoną kategorią „zdolny z ograniczeniami”. Ze względu na stan zdrowia nie będzie na nim pełnego szkolenia ogniowego, zajęć z taktyki, musztry czy wychowania fizycznego.

Dowódcy poszczególnych jednostek mają czas do 11 stycznia 2016 roku, by przesłać do Dowództwa Generalnego listę poszkodowanych żołnierzy. Do niej trzeba dołączyć orzeczenia o uszczerbku na zdrowiu danego żołnierza oraz krótki opis okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia czy wypadku. – Na podstawie tych dokumentów komisja z dowództwa będzie kwalifikowała wnioski kandydatów. Wymogami niezbędnymi będzie, tak jak w przypadku tradycyjnych kursów podoficerskich, minimum średnie wykształcenie, pięcioletni staż służby i bardzo dobra ocena z opiniowania służbowego – wylicza ppłk Pietrzak.

Dowództwo podejmując decyzję o zakwalifikowaniu żołnierza na kurs, będzie brało pod uwagę także to, czy jako podoficer znajdzie on stanowisko w swojej jednostce. Po ukończonym szkoleniu żołnierze zdobędą stopień kaprala.

Coraz więcej z kategorią „zdolny z ograniczeniami”

W polskim wojsku służy 68 żołnierzy z kategorią „zdolny do służby z ograniczeniami”. Najwięcej, bo aż 53 osoby, służą w Dowództwie Generalnym i podległych mu jednostkach. Pozostali zajmują stanowiska w Dowództwie Operacyjnym, Dowództwie Garnizonu Warszawa, Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych i Sztabie Generalnym. W zdecydowanej większości to weterani misji w Afganistanie, ale są też ci, którzy służyli w Iraku i na Bałkanach.

Stanowiska „zdolny z ograniczeniami” zajmują głównie szeregowi i podoficerowie, jest też kilu oficerów. – Kursy podoficerskie dla szeregowych z tą kategorią rozpoczęliśmy w 2012 roku. Jak dotąd ukończyło je 35 żołnierzy – dodaje chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Dziś są instruktorami lub doradcami w szkoleniu, znaczna część z nich pracuje w wojskowej administracji, zajmując się sprawami kadrowymi czy finansowymi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Podróż w ciemność
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi za sterami Apache
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Gortat Team vs drużyna NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zaprojektuj mural o powstaniu
„Pierwsza Drużyna” na start
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Terytorialsi przechodzą certyfikację
O bezpieczeństwie w Białymstoku
AWACS-y dostarczone
Plan na szczyt
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Przesmyk w grze
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Pokazali swoją siłę
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
„Umieram jak Polak”
Eurosatory 2024 idą na rekord
Trzy miecze pokoju
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Kajakarze i wioślarze na podium
„Czarownice” nad Londynem
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Latający radar
Inwestycja potrzebna jak tlen
Mistrzowie Spike`ów
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Policjanci szkolą wojsko
„Osiodłać krowę”
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Dzień, który zmienił bieg wojny
AW149 wkrótce „made in Poland”
Equipment Tailored to the Needs
Spadochroniarze w operacji TALO
Sztandar dla cyberwojsk
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Koszykarskie święto w Łodzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Docenić „misjonarzy”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO