moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Profilaktyka uratowała życie żołnierza

Kapral Robert Kaak może cieszyć się dziś zdrowiem dzięki… udziałowi w programie profilaktyki chorób układu krążenia w armii. Lekarze odkryli u niego zwężenie tętnicy dostarczającej krew do serca. Szybka diagnoza i zabieg w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie uratowały mu życie. Efektem schorzenia może być bowiem zawał serca, a nawet śmierć.


O podjęciu leczenia przez kaprala zdecydował przypadek. Zachowywał się bowiem jak wiele osób, których ukryte schorzenie kończy się tragicznymi powikłaniami. Żołnierz czuł się gorzej od dłuższego czasu, ale wizyta u lekarza pozostawała ciągle w sferze planów – nie mógł się na nią zdecydować. – Przy większym wysiłku bolało mnie w klatce piersiowej, zauważyłem też zniżkę formy. Ale nie lubię się leczyć, a moje dolegliwości mijały po kilku minutach – tłumaczy kpr. Kaak, dowódca załogi bojowego wozu piechoty BWP-1 z 17 Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.

Miał szczęście, że to lekarz w końcu wybrał się do niego. W ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia w siłach zbrojnych do jednostki przyjechał zespół medyczny. Kapral miał ich na wyciągnięcie ręki, więc jednak poszedł się przebadać. – Także ze względu na wiek, bo już się zbliżam do 50. – wspomina.

Serce kaprala

Podoficer opowiedział lekarzom o swoich dolegliwościach. Okazało się, że ma też podwyższony poziom cholesterolu. Dostał skierowanie na dalsze specjalistyczne badania w Klinice Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. To nim wstrząsnęło.

W szpitalu na ul. Szaserów zrobiono mu m.in. EKG i echo serca. Potem próbę wysiłkową, która polega na ocenie zapisu EKG i ciśnienia tętniczego krwi w trakcie intensywnego marszu po bieżni. – Zauważyliśmy wtedy w zapisie EKG zmiany wskazujące na istotne niedokrwienie mięśnia sercowego – mówi dr n. med. Sylwia Miernik, kardiolog z WIM.
Aby znaleźć przyczynę niedokrwienia, lekarze zdecydowali się na szybkie przeprowadzenie koronarografii, czyli podanie do tętnic wieńcowych kontrastu umożliwiającego obejrzenie ich za pomocą promieniowania rentgenowskiego.

– Badanie wykazało ciasne zwężenie ujścia lewej tętnicy wieńcowej, czyli jednej z dwóch głównych tętnic dostarczających krew do serca – tłumaczy kardiolog.

Zwężenie wywołane było zmianami miażdżycowymi i powodowało duże niedokrwienie serca. Groziło to w każdej chwili zamknięciem tętnicy i śmiercią żołnierza. – Także większy wysiłek, na przykład na poligonie lub w czasie zajęć fizycznych, mógł doprowadzić do zawału serca, a nawet zgonu kaprala – podkreśla dr Miernik.

Zdążyć przed zawałem

Stan żołnierza był tak poważny, że jeszcze tego samego dnia w Pracowni Hemodynamiki WIM lekarze przeprowadzili u niego zabieg angioplastyki. Przez nakłucie w nadgarstku wprowadzili do tętnicy promieniowej cewnik z niewielkim balonikiem. Kiedy już znalazł się w odpowiednim miejscu, balonik został napełniony, co poszerzyło zwężoną tętnicę. Lekarze założyli także wewnątrz naczynia stent, czyli niewielką „sprężynkę” zapobiegającą ponownemu zwężeniu tętnicy.

– Miałem tylko miejscowe znieczulenie i mogłem obserwować działania lekarzy na monitorze – wspomina kpr. Kaak. Już po kilku dniach od zabiegu poczuł się lepiej.– Dostałem leki, zalecenia, jak prowadzić zdrowy tryb życia. Obiecałem też ograniczyć palenie papierosów – relacjonuje kapral. Dziś przyznaje, że warto się badać i nie wolno z tym czekać – Pewnie w końcu poszedłby do lekarza, o ile wcześniej nie dostałbym zawału serca – podkreśla.

Według dr Miernik, żołnierz miał dużo szczęścia, że problemy z układem krążenia wykryto u niego podczas profilaktycznych badań i od razu przeprowadzono zabieg. – Zdążyliśmy, zanim pojawiły się powikłania choroby, którymi w przypadku kaprala mógł być zawał serca, a nawet zgon – zaznacza kardiolog.

Profilaktyka nie do przecenienia

Program profilaktyki chorób układu krążenia w siłach zbrojnych trwa od 2013 roku i to jego druga, czteroletnia edycja. Realizowany jest na podstawie decyzji ministra obrony narodowej. – To jedna z największych tego typu inicjatyw w kraju – mówi gen. bryg. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.

Celem programu jest ułatwienie żołnierzom dostępu do specjalistycznej opieki medycznej i zmniejszenie zachorowalności na choroby układu sercowo-naczyniowego.

W ciągu dwóch lat specjaliści m.in. z WIM przebadali wstępnie prawie 3500 żołnierzy z jednostek w całej Polsce. Prawie jedna trzecia badanych została zakwalifikowana do grupy średniego lub wysokiego ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

Osoby te są teraz zapraszane na bezpłatne, specjalistyczne badania w WIM. W tym roku na ul. Szaserów przebadano w ten sposób 260 żołnierzy z kilkunastu jednostek. – Jeśli okaże się to konieczne, żołnierz zostaje objęty opieką medyczną przez Instytut – zapewnia Jarosław Rybak, specjalista ds. komunikacji społecznej w Biurze Dyrektora WIM.

Program potrwa do 2016 roku, a jego koszty – 9,5 miliona złotych – pokrywa Ministerstwo Obrony Narodowej. Lekarze chcą w jego ramach skontrolować 6–9 tysięcy żołnierzy.

Pierwsza edycja programu miała miejsce w latach 2007–2011. Podstawowymi badaniami lekarskimi objęto wtedy ponad 5 tysięcy wojskowych. Okazało się, że u prawie co czwartego wykryto podwyższone ryzyko chorób krążenia.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze

~Kratol - biznes.man
1450654680
Też piję Muszyniankę. Wyjątkowo dobra woda mineralna.
FF-6C-B3-6A

Rusza kwalifikacja wojskowa
 
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Którą drogą do armii?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wojna o porządek świata
Zimowy sprawdzian podchorążych
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Bruksela przed szczytem
Mocny sygnał od NATO
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowy szef CWCR
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Lista trupich główek
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Tajna misja polskiej agentki
Offset dla „Wisły”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zamiana po włosku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Abramsy pod dobrą opieką
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Palmiry – miejsce kaźni
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pierwszy skok
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojenny bohater na szubienicy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nowoczesna łączność dla armii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Polska przystań brytyjskich jeńców
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Dobrowolsi – czas start!
Szczury Pustyni dotarły do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO