moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Symbole dla bazy bezzałogowców

Od nowego roku działalność rozpocznie 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Jednostka ma już swoje logo i odznakę pamiątkową. Zaprojektował je Paweł Kucharski, grafik i były pilot wojskowy. Jego projekt wygrał konkurs ogłoszony przez bazę. Głównym motywem nowych znaków graficznych jest dron. Na odznace znalazła się też lotnicza szachownica i „12”.


Konkurs na odznakę pamiątkową i oznakę rozpoznawczą 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych ogłosiła w listopadzie. – Logo jest jednym z pierwszych elementów, które powstają na etapie tworzenia instytucji.  Choć działalność jako jednostka rozpoczniemy z początkiem nowego roku, postanowiliśmy już teraz zadbać o swoje tradycje – mówi ppor. Sandra Lorenz, szef sekcji komunikacji społecznej 12 Bazy.

Liczy się symbol i tradycja

Ci, którzy startowali w konkursie, musieli liczyć się z przepisami, które określają zasady wprowadzania znaków i symboli w Siłach Zbrojnych RP. Chodzi m.in. o nawiązanie do zadań i specyfiki danej jednostki, a także z góry określony wymiar znaku. Powierzchnia odznaki pamiątkowej może mieć maksymalnie 16 cm kw. Oznaka rozpoznawcza z kolei może być większa (25 cm kw.), ale powinna mieścić się w prostokącie o wymiarach  500 x 80 mm albo w kole o średnicy 7 cm. – Zależało nam także, by projekt nawiązywał między innymi do naszego regionu i bogatych tradycji lotniczych – dodaje ppor. Lorenz.

Na konkurs wpłynęło 37 projektów. Nie wszystkie spełniły wymagania. Niektóre znaki przedstawiały konkretny typ drona, inne nie w pełni oddawały specyfikę pierwszej w wojsku jednostki bezzałogowców. Dlatego w ostatnim etapie konkursu wzięły udział jedynie trzy projekty. Zwycięskim okazał się ten nadesłany przez Pawła Kucharskiego, grafika i byłego wojskowego pilota samolotów odrzutowych.


Jego projekt uwzględnia okoliczności dotyczące powołania nowej jednostki. Powstaje na bazie działających dziś w Mirosławcu 12 Komendy Lotniska (utworzono ją w 2011 roku, zastępując 12 Bazę Lotniczą) i dywizjonu rozpoznania powietrznego. – Dlatego starałem się w tych dwóch znakach pokazać przywiązanie do miejsca, ciągłość tradycji, ale też nowoczesność – mówi Paweł Kucharski. Projektując odznakę pamiątkową, wzorował się na odznace 12 Bazy Lotniczej. Zachował kształt odwróconej tarczy, wystylizował nieco liczbę „12” nawiązującą do lotniczej jednostki oraz 12 Komendy Lotniska, a w centrum zamiast herbu Mirosławca umieścił lotniczą szachownicę, będącą symbolem sił powietrznych. – Nawiązaniem do regionu jest tło w czerwono-błękitnych barwach Mirosławca. Natomiast głównym znakiem graficznym odznaki jest dron, symbolizujący charakter nowo tworzonej jednostki – mówi autor projektu. Odznaka pamiątkowa będzie wręczana żołnierzom za zaangażowanie na służbie.

Dron na głównym planie

Oznaka rozpoznawcza ma z kolei kształt koła, a drona umieszczonego na konturze Polski oplata wstęga zdobiona kolorami flagi narodowej i mirosławieckiego herbu. Widnieje też na niej napis „Mirosławiec – 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych”. Takie logo będzie wykorzystywane jako znak identyfikacyjny bazy.  Pojawi się m.in. na służbowych drukach, materiałach promocyjnych, ale także na mundurach żołnierzy służących w bazie (wersja kolorowa na galowych, ciemnozielona na polowych). – Wybór był jednogłośny. Zarówno odznaka pamiątkowa, jak i oznaka rozpoznawcza są takie, jak oczekiwaliśmy. Doskonale łączą tradycję z charakterem naszych przyszłych zadań. Są czytelne, proste i ciekawe – podkreśla ppor. Lorenz.


Zwycięski projekt będzie musiała teraz zatwierdzić Komisja Historyczna do spraw Symboliki Wojskowej MON. Gdy odznaka zostanie zaakceptowana, decyzję o jej wprowadzeniu podpisze minister obrony narodowej.

Paweł Kucharski jest fotografem i grafikiem. Przez blisko 17 lat służył w siłach powietrznych. Jako pilot samolotów odrzutowych służył m.in. w 39 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie oraz 8 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego w Mirosławcu. Pilotując maszyny w lotnictwie wojskowym i cywilnym, spędził w powietrzu 1600 godzin. Paweł Kucharski jest też autorem innych znaków graficznych używanych przez Wojsko Polskie. Służąc w amii, projektował okolicznościowe emblematy, np. z okazji 30-lecia samolotu Su-22 w Polsce.

12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych ma rozpocząć działalność w nowym roku. W jednostce mają funkcjonować eskadry bezzałogowców średniego zasięgu, krótkiego zasięgu oraz operacyjnych MALE. Będzie ona podporządkowana 1 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego. Pierwszym dowódcą nowej bazy został płk dypl. pil. Łukasz Andrzejewski-Popow.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Układ nerwowy Mieczników
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Nie szpital, a instytut
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Zawsze gotowi do pomocy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Abramsy w pętli
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Bohater odtrącony
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Po śladach polskich bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Śladami ojca
Nowe zadania szefa SKW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Ryś” z laserem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Grand Quadriga ‘24”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Broń Hitlera w rękach AK
Wioślarze i triatlonistka na podium
Serwis K9 w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
Ameryka daje wsparcie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO