moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świąteczny koncert w Centrum Onkologii

Szesnastu kadetów ze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych wystąpiło z koncertem w Centrum Onkologii w Warszawie. Kandydaci do orkiestr wojskowych zagrali dla pacjentów polskie kolędy „Przybieżeli do Betlejem”, „Bóg się rodzi” oraz przeboje takie jak „Jingle Bells” czy „Last Christmas”. Tydzień wcześniej wystąpili w Centrum Zdrowia Dziecka.

Kadetów do udziału w przedsięwzięciu zaprosiła Fundacja Urszuli Jaworskiej, która zajmuje się wspieraniem osób chorych na białaczkę. – Kiedy zaczęliśmy tworzyć bazę dawców szpiku, zgłosiło się do nas wielu wojskowych – mówi Mariusz Błaszczyk, szef rejestru dawców fundacji. – Tak rozpoczęła się nasza współpraca i trwa do dziś. Jedną z jej form jest zaangażowanie wojskowych w przedsięwzięcia artystyczne przygotowywane dla pacjentów – dodaje. W koncercie, który odbył się dziś w Centrum Onkologii, zagrało 16 muzyków ze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

Kandydaci na żołnierzy przedstawili repertuar rozrywkowy, ale nie zabrakło również utworów świątecznych. Zagrali tradycyjne polskie kolędy „Przybieżeli do Betlejem”, „Bóg się rodzi” oraz świąteczne przeboje jak „Jingle Bells” czy „Last Christmas”. Zespołem dyrygował szeregowy kadet Karol Pojnar, a wokalistą był szeregowy kadet Paweł Stankiewicz.

To nie pierwszy występ wojskowych muzyków dla chorych spędzających święta w szpitalach. – W Centrum Onkologii graliśmy już rok temu – mówi chorąży Marcin Szubert, rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. – Wówczas jeden z pacjentów podziękował mi za świąteczny koncert. Czułem się trochę niezręcznie, bo do Bożego Narodzenia było jeszcze trochę czasu. Ale on odpowiedział, że przecież nie ma na co czekać, bo nie wiadomo, czy w czasie świąt jeszcze by w nim uczestniczył – wspomina.

Kadeci wystąpili ze świątecznym repertuarem w Centrum Zdrowia Dziecka.

Tydzień przed koncertem w Centrum Onkologii kadeci wystąpili ze świątecznym repertuarem w Centrum Zdrowia Dziecka. – Wystawiliśmy przedstawienie o Mikołaju, który zapomniał o świętach – mówi zastępca komendanta Szkoły Podoficerskiej, starszy chorąży sztabowy Andrzej Woltmann. – Po koncercie wspólnie z dzieciakami ubraliśmy choinkę i obdarowywaliśmy się prezentami – opowiada. – Dzieci oglądały występ z dużym zaangażowaniem, widać było, że nie myślały w tym czasie o swoich problemach. Właśnie dlatego to robimy – mówi.

Repertuar jest dobierany w zależności od publiczności. – Wiadomo, że koncerty dla dzieci nie mogą być takie same jak dla dorosłych, dlatego każdy wymaga osobnych przygotowań – opowiada Szubert. Próby pochłaniają dużo wolnego czasu kadetów. – Żaden z muzyków nie ćwiczy bowiem gry na instrumencie do tego typu koncertów podczas zajęć w szkole. Nie ma też wyznaczonego czasu służbowego na próby przed takimi występami – dodaje chorąży. Mimo to chętnych do udziału w przedsięwzięciu nie brakuje.

Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu istnieje od 1 lipca 2004 roku. Kształcą się w niej szeregowi zawodowi na pierwszy stopień podoficerski, podoficerowie zawodowi na kursach kwalifikacyjnych, żołnierze służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych, żołnierze rezerwy oraz kandydaci na podoficerów do orkiestr wojskowych. Jak zaznacza rzecznik, celem szkoły nie jest nauczanie muzyki czy gry na poszczególnych instrumentach. – Trafiają do nas wykształceni muzycy. Aby ubiegać się o przyjęcie do szkoły, konieczne jest ukończenie szkoły muzycznej II stopnia, ale często nasi kadeci są absolwentami akademii muzycznych – mówi chor. Szubert. – Głównym celem placówki jest nauczanie przedmiotów wojskowych oraz nauka defilowania i grania na instrumentach muzycznych w szykach – dodaje.

Liczba kandydatów przyjmowanych na uczelnie do orkiestr wojskowych zależy od potrzeb sił zbrojnych. – W ubiegłym roku kształciliśmy 37 muzyków, w tym tylko 16 – mówi Szubert. Nauka w Szkole Podoficerskiej trwa siedem miesięcy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Mirosław Marszałkowski, chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze


Na straży nieba
 
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Serwis K9 w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Broń Hitlera w rękach AK
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pytania o europejską tarczę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Śladami ojca
Mobilne dowodzenie
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
W obronie wschodniej flanki NATO
Wszystkie misje AWACS-a
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Bohater odtrącony
Po przeprawie ruszyli do walki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Nowe zadania szefa SKW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO