moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Artyleria świętuje na bojowo

Przy armatnio-rakietowych salwach na toruńskim poligonie odbyły się centralne obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii. Dla artylerzystów był to „koncert orkiestry boga wojny”, w którym „grały” Goździki i Dany, a dla żołnierzy innych rodzajów wojsk po prostu wsparcie ogniowe. Obowiązki „pierwszego artylerzysty” objął wczoraj płk Sławomir Owczarek. A laur Mistrza Ognia wręczono ppor. Michałowi Dejewskiemu-Senskiemu z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii.

 

 

Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii (WRiA), podobnie jak górnicy i flisacy, na swoją patronkę wybrali świętą Barbarę. Swoje święto celebrują więc w dniu jej imienin, czyli 4 grudnia. W tym roku wyjątkowo jego centralne obchody przeniesiono na 10 grudnia. Świętowano zresztą kilka dni: wcześniej odbyła się konferencja z udziałem US Marine Corps, a dziś, na finał, w Toruniu odsłonięty zostanie pomnik Artylerzysty.

Nie zmieniło się jedynie miejsce centralnych obchodów święta. Wojownicy „boga wojny”, jak o sobie mówią, spotkali się kolejny raz na poligonie pod Toruniem. Tu, z racji pobliskiej szkoły artylerii i uzbrojenia, swoje pierwsze szlify zdobywali wszyscy obecni, jak i byli żołnierze WRiA.

Uroczystości podzielono na dwie części: statyczną i dynamiczną. W pierwszej można było obejrzeć sprzęt i uzbrojenie, jakimi obecnie dysponują artylerzyści. A więc m.in.: moździerze LM-60 i M-98, 122-milimetrowe samobieżne haubice 2S1 Goździk oraz 152 mm armatohaubice wzór 77 Dana, a także wyrzutnie rakietowe BM-21, RM-70, WR-40 Langusta oraz przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike i Fagot oraz ciężkie granatniki przeciwpancerne SPG-9. Pokazano również broń, która za kilka lat będzie tworzyć potencjał rodzimych wojsk WRiA, czyli automatyczne moździerze Rak oraz armatohaubice Krab. Tę ostatnią można było zobaczyć w dwóch odsłonach: na polskim podwoziu, jak i na nowym układzie jezdnym wyprodukowanym w Korei.

W drugiej części uroczystości goście też przyglądali się artyleryjskiemu uzbrojeniu, ale tym razem w działaniu. Najpierw pozycje bojowe zajęły Goździki. Po ich salwie na pozycje strzeleckie wyjechały Dany. Po nich zajazd wykonały wyrzutnie rakietowe BM-21, RM-70 oraz WR-40 (po jednej z każdego typu). Pokazowy ogień zakończyły strzelania wysłużonych, używanych już tylko do szkolenia żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych, 85-milimetrowych przeciwpancernych armat D-44.

Po tych prezentacjach wręczono odznaczenia, dyplomy oraz nagrody, w tym laury dla zwycięzcy corocznego konkursu Mistrza Ognia Artyleryjskiego. Rywalizację, która zaczyna się w jednostkach, kończy finał przeprowadzany podczas zgrupowania poligonowego poprzedzającego święto WRiA. Po raz trzeci z rzędu Mistrzem Ognia został podporucznik Michał Dejewski-Senski z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii. Tytuł pierwszego wicemistrza przypadł podporucznikowi Jerzemu Szymankowi z 15 Brygady Zmechanizowanej, a drugiego –  kapitanowi Jerzemu Sokołowskiemu z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

– Konkurs finałowy składał się z dwóch etapów. Pierwszy był teoretyczno-praktyczny i obejmował test oraz trening indywidualnych umiejętności strzelania. Drugi etap był praktyczny, a polegał na realizacji zadań ogniowych, które oceniano na podstawie porównania nastaw do ognia skutecznego – wyjaśnia major Ireneusz Bandura z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia.

Uroczystości z okazji święta Wojsk Rakietowych i Artylerii zakończyło przekazanie obowiązków „pierwszego polskiego artylerzysty”. Dotychczasowy szef tych wojsk, pułkownik Jarosław Kraszewski, został bowiem wyznaczony na dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jego obowiązki na stanowisku szefa Zarządu WRiA Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przejął pułkownik Sławomir Owczarek.

W obchodach na toruńskim poligonie wzięli udział byli i obecni dowódcy wszystkich jednostek artyleryjskich polskiej armii oraz wojsk rakietowych i artylerii, a także m.in. Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Nowe zadania szefa SKW
 
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wioślarze i triatlonistka na podium
They Will Check The Training Results in Combat
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pływacy i maratończycy na medal
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Pytania o europejską tarczę
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wszystkie misje AWACS-a
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Gry wojenne w szkoleniu
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Broń Hitlera w rękach AK
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Śladami ojca
Na straży nieba
Polki pobiegły po srebro!
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ameryka daje wsparcie
W obronie wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO