moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy specjaliści szkolą ukraińskich lekarzy

Wojskowy Instytut Medyczny prowadzi kurs dla ukraińskich psychologów i psychiatrów, którzy zajmują się leczeniem żołnierzy cierpiących na stres pourazowy. – Traktujemy to szkolenie także jako wyraz solidarności z Ukrainą i sprzeciw wobec tego, co dzieje się na wschodzie tego kraju – mówił prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony, na spotkaniu z oficerami z Ukrainy.

Na szkolenie w Warszawie przyjechało dziewięciu ukraińskich oficerów, którzy są odpowiedzialni za rekrutację psychologów i psychiatrów oraz ich przygotowanie do służby w wojsku. Tygodniowy kurs został podzielony na trzy części: diagnostykę, terapię zaburzeń stresowych pourazowych oraz podstawy medycyny pola walki. Szkolenie prowadzą specjaliści z Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM. Polscy lekarze wykorzystują wiedzę zdobytą podczas leczenia żołnierzy rannych w Iraku i Afganistanie, którzy cierpią na zespół stresu pourazowego (PTSD).

– Nie ma dokładnych statystyk, ilu żołnierzy zapada na stres pourazowy, ale to dla nas duży problem – mówił płk Wasyl Isaienko, lekarz psychiatra z Wojskowego Urzędu Medycznego Gwardii Narodowej Ukrainy. Profesor Olena Iwanowa, która od 20 lat kształci psychologów w Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych Ukrainy, przyznała, że w ostatnim roku ukraińscy lekarze przyjęli więcej pacjentów chorych na PTSD niż w ciągu ostatnich dziesięciu lat. – Dotychczas byliśmy nastawieni głównie na profilaktykę, teraz musimy rehabilitować żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych, oraz leczyć chorych na PTSD – podkreślił płk Isaienko.

Współpraca z ukraińskimi lekarzami jest korzystna także dla polskich specjalistów. Mają oni bowiem nieco inne doświadczenia związane z leczeniem PTSD. Walka żołnierzy w obronie swojego kraju, obawy o życie najbliższych znajdujących się na polu walki, o utratę dorobku życia w wyniku działań wojennych rodzą problemy, których nie doświadczają żołnierze na zagranicznych misjach.

W środę z oficerami z Ukrainy i specjalistami z WIM rozmawiał prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony. – Szkolenie dla ukraińskich specjalistów to konkretna pomoc skierowana do konkretnych osób. Chcemy rozwijać tę współpracę. Ma ona sens, jeśli będzie przynosiła praktyczne efekty, pomagała ukraińskim psychologom i psychiatrom – podkreślał wiceminister.

Spotkanie odbyło się w Klinice Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM. Wzięli w nim udział także m.in. gen. bryg. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM, ppłk Radosław Tworus, kierownik kliniki, oraz ppłk Oleksii Nahorianskyi, attaché wojskowy Ukrainy.

Szkolenie dla ukraińskich oficerów zostało sfinansowane przez MON. Podobny kurs odbył się w ubiegłym roku. Wówczas do Warszawy przyjechało szesnastu psychologów, psychoterapeutów i lekarzy, którzy pomagali żołnierzom i cywilom poszkodowanym na skutek walk na wschodzie Ukrainy.

Klinika Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii, która działa od 2005 roku, leczy żołnierzy z „poranionymi duszami” – jak popularnie nazywa się PTSD. Statystyczny pacjent tej placówki jest starszym szeregowym, ma 32 lata, żonę, dwoje dzieci, 4-krotnie służył w Afganistanie, poza domem spędził 4 lata. Nie był ranny, nie ma PTSD, ale wojna odcisnęła na nim tak głębokie piętno, że konieczna jest pomoc specjalisty.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników
By Polska była bezpieczna
Nowe zadania szefa SKW
Bohater odtrącony
Serwis K9 w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
Po śladach polskich bohaterów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Nie szpital, a instytut
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Pływacy i maratończycy na medal
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Mobilne dowodzenie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Ryś” z laserem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO