moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gra planszowa o losach gen. Sosabowskiego

Zostań żołnierzem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, ćwicz w słynnym „małpim gaju”, weź udział w desancie pod Arnhem podczas operacji „Market Garden” i przepraw się przez Ren pod niemieckim ostrzałem. Wszystko to jest możliwe dzięki nowej edukacyjnej grze planszowej „Sosab”, która od dziś dostępna jest za darmo w internecie.

Generał Stanisław Sosabowski był wielkim polskim bohaterem, przez lata niestety zapomnianym, dlatego chcieliśmy przypomnieć o nim młodym ludziom – mówiła Marta Ponikowska z Fundacji im. Jadwigi Chylińskiej podczas premiery gry planszowej „Sosab” w Muzeum Wojska Polskiego.

Fundacja zajmuje się upamiętnianiem bohaterów II wojny światowej, szczególnie żołnierzy Armii Krajowej i organizacji Wolność i Niezawisłość. Teraz na jej zlecenie powstała edukacyjna gra przybliżająca sylwetkę generała i dzieje stworzonej przez niego 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Brygada na planszy

Gra powstała dzięki grantowi z programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra”, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o historii naszego kraju. – Taka gra to ciekawa forma popularyzacji naszych dziejów – uważa dr Henryk Łatkowski, wicedyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Twórcami „Sosaba” są Karol Madaj i Tomasz Ginter, autorzy historycznych gier edukacyjnych m.in. o Dywizjonie 303 czy 111 Eskadrze Myśliwskiej. Obaj zapewniają, że choć „Sosab” jest przeznaczony dla dzieci od 8 roku życia, to bawić się przy niej mogą całe rodziny.

To gra typu „print and play”. Dostępna jest na stronie gry.fundacjachylinskiej.pl/pobierz-gre w wersji polskiej i angielskiej. Można ją pobrać z internetu za darmo i wydrukować. Zadaniem zawodników jest zbieranie kart opowiadających o ważnych momentach z dziejów gen. Sosabowskiego i 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Mówią one między innymi o powstaniu brygady w Szkocji, jej udziale w operacji „Market Garden” i przywracaniu pamięci o bohaterstwie polskich żołnierzy. Grę ubarwiają archiwalne ilustracje i mapa okolic Driel, gdzie lądowali Polacy.

Losy generała

Podczas uroczystości w Muzeum Wojska Polskiego przypomniano losy gen. Sosabowskiego. Po klęsce kampanii wrześniowej przedostał się on do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1941 roku stworzył 1 SBS, pierwszą w dziejach polskiej wojskowości jednostkę powietrznodesantową.

Brygada 21 września 1944 roku wzięła udział w jednej z największych alianckich operacji powietrznodesantowych II wojny – „Market Garden”. Jej celem było opanowanie mostów na Renie w pobliżu holenderskiego Arnhem. Operacja zakończyła się niestety klęską aliantów.

Polscy żołnierze zostali zrzuceni kilka kilometrów od wyznaczonego celu, prosto pod niemieckie lufy. Tylko dzięki dowodzeniu gen. Sosabowskiego oraz waleczności spadochroniarzy udało się pod ich osłoną ewakuować resztki brytyjskich sił. Zginęło 93 Polaków, a ponad 200 zostało rannych. Anglicy winę za niepowodzenie operacji zrzucili na gen. Sosabowskiego i na ich żądanie odebrano mu dowodzenie brygadą. Po wojnie generał, aby się utrzymać, pracował w fabryce. Zmarł 25 września 1967 roku w Londynie, a jego prochy pochowano na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Walka o pamięć

O uhonorowanie polskich spadochroniarzy przez lata zabiegała Cornelia Baltussen, holenderska sanitariuszka Czerwonego Krzyża ze wsi Driel, w pobliżu której lądowali Polacy. Dzięki jej zaangażowaniu w 2006 roku królowa Holandii Beatrix przyznała generałowi pośmiertnie holenderski wojenny Order Brązowego Lwa, a chorągiew 1 SBS udekorowała Orderem Wojskowym Wilhelma, najwyższym odznaczeniem wojskowym Holandii. Dziś tradycje spadochroniarzy Sosabowskiego dziedziczy 6 Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Podróż po AWACS-ie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Cień atomowej zagłady
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Pokazali bojowego ducha
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Przysięga w Limanowej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Flota Bayraktarów w komplecie
Piedimonte – samobójcza misja
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
WAM wraca po latach
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ratownicy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Zawsze gotowi do pomocy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Grand Quadriga ‘24”
Po śladach polskich bohaterów
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ostatnia droga Pileckiego
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO