moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Inwestycje za dwa miliony w Muzeum Marynarki Wojennej

Do jednej z największych od lat inwestycji szykuje się Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Przebuduje wystawę zewnętrzną, która nie była zmieniana od 40 lat. Dostosuje ją do potrzeb osób niepełnosprawnych, zbuduje też nowe ścieżki edukacyjne. Najważniejsze eksponaty przejdą konserwację. Według wstępnych szacunków koszt prac przekroczy dwa miliony złotych.

Plenerowa ekspozycja Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Pracownicy muzeum przedstawili dziś projekt przedsięwzięcia. Przygotowanie koncepcji kosztowało ponad 56 tysięcy złotych. Połowę tej kwoty przekazało placówce Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Plenerowa ekspozycja w obecnej formie trwa od połowy lat siedemdziesiątych. Teraz chcemy jej nadać nową jakość – podkreśla Tatiana Baczyńska, kierownik działu edukacji i promocji Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Przede wszystkim wystawa zostanie przystosowana do potrzeb osób, którym trudno poruszać się o własnych siłach. Po remoncie będą one mogły wchodzić na teren ekspozycji od strony nadmorskiego bulwaru. – Projekt przebudowy był konsultowany między innymi z pełnomocnikiem prezydenta Gdyni do spraw niepełnosprawnych. Zyskał wysoką ocenę – zaznacza Baczyńska. Plac zostanie oświetlony, powstaną też na nim nowe trakty spacerowe. – A to jest równoznaczne z opracowaniem nowych ścieżek edukacyjnych – informuje Baczyńska.

Przebudowie wystawy będą towarzyszyły prace konserwacyjne. Obejmą one najważniejsze eksponaty. – Ułożyliśmy już wstępną listę zbiorów, które wymagają konserwacji. Znalazła się na nich na przykład armata współtworząca baterię Laskowskiego na Półwyspie Helskim – mówi Robert Tarnowski z działu opracowań muzealiów. – Na razie czekamy na kosztorysy. Kiedy je otrzymamy, zdecydujemy o zakresie prac. Wiele zależy oczywiście od pieniędzy, które uda nam się pozyskać – wyjaśnia Tarnowski i dodaje, że sama konserwacja to skomplikowane przedsięwzięcie. – Niektórych eksponatów ze względu na rozmiary i usytuowanie, na przykład pod drzewami, nie można ruszyć z miejsca. Konserwację będzie trzeba prowadzić na samym placu – zaznacza.

Plan  zagospodarowania nowej ekspozycji.

Według wstępnych szacunków inwestycja może pochłonąć ponad dwa miliony złotych. Większość pieniędzy na ten cel muzeum zamierza pozyskać z funduszy unijnych. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie ruszą prace. – Liczę, że uda się je rozpocząć pod koniec przyszłego roku – planuje Tarnowski.

Muzeum Marynarki Wojennej to jedna z najpopularniejszych tego typu placówek na Pomorzu. Każdego roku odwiedza je około 120 tysięcy gości. Muzeum zostało założone w 1953 roku. Wówczas też powstała ekspozycja plenerowa. Najstarsze prezentowane na niej eksponaty to XVII-wieczne lufy okrętowych armat. Z kolei najcenniejsze pamiątki pochodzą z czasów wojny obronnej w 1939 roku. Na wystawie można obejrzeć między innymi wspomnianą już potężną armatę, która stanowiła część baterii cyplowej imienia Heliodora Laskowskiego na Półwyspie Helskim. Także elementy uzbrojenia artyleryjskiego okrętów Rzeczypospolitej Polskiej „Żbik”, „Sęp” i „Gryf”, stare torpedy, pojazd „Błotniak” skonstruowany z myślą o komandosach-płetwonurkach, peryskopy z podwodnego ORP „Dzik” czy śruby okrętowe z niszczycieli ORP „Błyskawica” i „Burza” oraz żaglowca ORP „Iskra”.

Ważną część ekspozycji stanowią statki powietrzne, które wchodziły niegdyś w skład lotnictwa marynarki wojennej: samoloty Jak 9P oraz Iskra, a także śmigłowiec SM-1. Perełką wystawy jest zachowany w całości kuter pościgowy ORP „Batory”. To najstarszy istniejący okręt polskiej konstrukcji. Od 1932 roku był wykorzystywany przez Służbę Graniczną, potem został wcielony do Marynarki Wojennej RP. W październiku 1939 roku wsławił się brawurową ucieczką z Helu do Szwecji. Po wojnie służył Wojskom Ochrony Pogranicza i Lidze Obrony Kraju. W 1975 roku stał się pomnikiem. Do gdyńskiego muzeum trafił przed sześcioma laty. Został odrestaurowany i wyeksponowany.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Marynarki Wojennej

dodaj komentarz

komentarze

~tomek
1449735540
Ja mam pytanie . Czy te armaty w muzeum muszą tak rdzewieć , za kilka lat nie będzie co oglądać nie można zbudować jakiejś wiaty która chroniła by przed deszczem , śniegiem i słońcem ????
E4-47-52-2C

By Polska była bezpieczna
 
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
„Grand Quadriga ‘24”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
They Will Check The Training Results in Combat
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Krwawa noc pośród puszczy
Cień atomowej zagłady
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po śladach polskich bohaterów
„Ryś” z laserem
Bohater odtrącony
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Śladami ojca
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO