moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy piloci szkolą się we Włoszech

Za nimi kurs językowy, a teraz będą się uczyć budowy i działania samolotów M-346 Master. Polscy piloci szkolą się we włoskiej bazie lotniczej w Lecce-Galatina. Po zakończeniu rocznego kursu zostaną instruktorami pilotażu na Masterach, włoskich samolotach treningowych, które w przyszłym roku trafią do polskiej armii.

Kurs we Włoszech odbywa się w ramach umowy, jaką Polska podpisała z włoską firmą Alenia Aermacchi. Dokument zakłada dostawę systemu szkolenia zaawansowanego AJT (Advanced Jet Trainer) oraz ośmiu samolotów M-346 Master. W ramach porozumienia Włosi przeszkolą 16 polskich pilotów oraz 70 specjalistów służby inżynieryjno-lotniczej z sił powietrznych.

Polecieli najlepsi

Pierwsza grupa żołnierzy jest już we Włoszech od miesiąca. Na kurs poleciało 19 członków personelu technicznego oraz sześciu pilotów z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. To ppłk Konrad Madej, ppłk Marcin Modrzewski oraz majorowie: Tomasz Czerwiński, Jacek Moskal, Daniel Usiatycki i Emil Bołtryk. – Przed nimi odpowiedzialne zadanie. Najpierw sami muszą się wyszkolić na tym typie samolotu, a później zorganizować cały system szkolenia w Polsce. Ale to najlepsi lotnicy, instruktorzy, uczestnicy zagranicznych kursów. Każdy z pilotów ma też na koncie ponaddwutysięczny nalot. Dlatego właśnie im powierzyliśmy wdrożenie w Polsce jednego z najnowocześniejszych systemów lotniczego szkolenia na świecie – mówi płk pil. Paweł Smereka, dowódca dęblińskiej 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Najpierw polscy żołnierze przeszli szkolenie językowe. Choć każdy z nich może pochwalić się doskonałą znajomością angielskiego, to, aby latać we włoskiej przestrzeni powietrznej, musieli zdobyć też certyfikat znajomości języka zgodnie z wymaganiami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. – Mieliśmy masę zajęć teoretycznych z zakresu Aviation English. Sam kurs odbywał się w renomowanym centrum szkolenia Aviation English Training Center w Loreto – mówi mjr Tomasz Czerwiński, który bierze udział w szkoleniu.

Czas na samolot

We włoskiej bazie lotniczej Lecce-Galatina na południu Włoch piloci rozpoczęli szkolenie teoretyczne. – W porównaniu z naszymi Iskrami skok technologiczny jest bardzo duży. Master jest w pełni cyfrowy i przygotowuje pilota do latania na samolotach nowej generacji, tym samym oferuje mnóstwo możliwości. Na razie to początek szkolenia, dlatego też poznajemy budową samolotu i jego poszczególne systemy – mówi mjr Czerwiński.

Podczas kolejnego etapu Polacy będą się uczyć programów symulacyjnych, zasad przygotowania do misji czy pracy na informatycznych systemach de- i briefingowych. Potem będą trenować na symulatorach i rozpoczną loty na M-346. Siedząc za sterami maszyn, poznają m.in. możliwości zastosowania taktyki z radarem, zasady użycia nowoczesnego uzbrojenia czy transferu informacji pomiędzy samolotami – DATA LINK.

Szkolenie pierwszych sześciu pilotów zakończy się w listopadzie przyszłego roku. Tuż przed ich powrotem wyleci do Włoch kolejna grupa. Przeszkoleni piloci zajmą się w kraju wprowadzaniem systemu szkolenia AJT. –Wierzę, że będzie to przełomowa zmiana, a dzięki zdobytym doświadczeniom wprowadzimy nową jakość w szkoleniu przyszłych pilotów – zapowiada mjr Czerwiński.

Przetarg na system AJT Inspektorat Uzbrojenia ogłosił w 2013 roku. Wygrała go włoska firma Alenia Aermacchi, producent samolotów treningowych. Zgodnie z podpisanym w 2014 roku kontaktem – wartym ponad miliard zł – do Polski w latach 2016–2017 trafi w sumie osiem takich samolotów. Maszyny M-346 Master zastąpią TS-11-Iskra, jedyny dziś typ szkolnego odrzutowca w polskiej armii. W ramach umowy Włosi przekażą także symulatory i komputerowe systemy wspomagania szkolenia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Grzegorz Grabarczuk

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1449252600
taniej byłoby leasingować sprzęt do szkolenia niż kupować takie drogie zabawki które nie wzmacniają naszych możliwości obronnych - ale cóż kto bogatemu zabroni...??? szkoda że z przetargu wykluczona została oferta czeska która zawierała bardzo ciekawą propozycję współpracy przemysłowo- technicznej ale dla naszego MONu propozycje wzmocnienie naszych możliwości przemysłowych były zupełnie bez znaczenia liczy się tylko szpan bez względu na koszty tych fanaberii
26-99-3C-D0
~Katol - pediatra
1449127620
~andy - otwieraj firmę, buduj samoloty i stratuj do przetargu. Powodzenia.
FF-6C-B3-6A
~andy
1449062760
z tego zakupu najbardziej zadowoleni są Włosi ... za grubo ponad MLD udało się im wcisnąć Polsce gotowy samolot który w niczym nie wzmacnia naszego potencjału obronnego którego cały serwis i obsługa będzie we Włoszech i nie muszą myśleć o jakiejkolwiek kompensacie przemysłowo - technicznej - mam nadzieję że takie zakupy przejdą do przeszłości i poza holownikami dla floty szkoniakami dla lotnictwa kupimy prawdziwą broń w jak największym stopniu produkowaną w kraju albo z dużym udziałem krajowych firm
84-79-9C-53

Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
 
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szarża „Dragona”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Jeśli nie Jastrząb, to…
Szpej na miarę potrzeb
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Optyka dla żołnierzy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto wojskowego sportu
V Korpus z nowym dowódcą
Charge of Dragon
NATO na północnym szlaku
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zbrodnia made in ZSRS
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
Kurs z dzwonem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Strażacy ruszają do akcji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO