moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowi studenci świętowali Dzień Podchorążego

Warty w historycznych mundurach, zawody sportowe, bale i przejęcie władzy przez studentów – tak wojskowi słuchacze szkół wyższych świętowali Dzień Podchorążego. Upamiętnia on wydarzenia z nocy 29 listopada 1830 roku rozpoczynającej powstanie listopadowe. Ukoronowaniem obchodów było spotkanie podchorążych z prezydentem Andrzejem Dudą.

Dzień Podchorążego w Akademii Marynarki Wojennej. Fot. Krzysztof Miłosz/ AMW

– Warszawska Szkoła Podchorążych Piechoty stała się kolebką jednego z naszych najważniejszych zrywów niepodległościowych, łącząc losy podchorążych z losami ojczyzny – mówił wiceminister obrony Bartłomiej Grabski w Wojskowej Akademii Technicznej podczas zbiórki z okazji Dnia Podchorążego.

Święto w wojskowych szkołach obchodzone jest na pamiątkę 29 listopada 1830 roku, kiedy słuchacze Szkoły Podchorążych zdobyli Belweder, rezydencję Wielkiego Księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy polskich wojsk. Rozpoczęli w ten sposób powstanie listopadowe.

Nowoczesny WAT

Od 7 lat ten dzień jest także świętem WAT. – Uczelnia stanowi kuźnię profesjonalnych kadr oficerskich zapewniających państwu bezpieczeństwo – podkreślał minister Grabski. Natomiast gen. dyw. prof. Zygmunt Mierczyk, rektor-komendant WAT, zaznaczył, że akademia stawia na innowacyjność rozwiązań i ich nowoczesność. – Taka jest zasadnicza potrzeba modernizujących się polskich sił zbrojnych – mówił generał.

Wiceminister obrony Bartłomiej Grabski na uroczystej zbiórce z okazji święta Wojskowej Akademii Technicznej i Dnia Podchorążego. Fot. mjr Robert Siemaszko/ DKS MON

W ramach święta podchorążowie Akademii złożyli kwiaty przed pomnikiem Piotra Wysockiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie, na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i w miejscu upamiętniającym bitwę pod Olszynką Grochowską.

Ponieważ Dzień Podchorążego wypadł w tym roku w niedzielę, uczelnie obchodziły go w różnych terminach. Jednak wszędzie organizowane były capstrzyki połączone z wręczaniem odznaczeń i wyróżnień, a studenci w historycznych mundurach nawiązujących do 1830 roku zaciągali warty honorowe. Podchorążowie przejęli też na jeden dzień dowodzenie na uczelniach. Honorowym rektorem-komendantem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie został pchor. Kamil Mazur. – To święto jest dla nas szczególne, bo nawiązuje do wieloletniej tradycji i jednoczy środowisko podchorążych – mówi słuchacz Szkoły Orląt.

Fajerwerki jak pożar

– Dzień Podchorążego nawiązuje do pięknych kart poświęcenia młodzieży wojskowej w walce o niepodległość ojczyzny – podkreśla mjr Piotr Szczepański, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W tym roku uroczystość na wrocławskiej uczelni uświetniło widowisko „Jeszcze Polska nie zginęła” w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego z Lubomierza oraz fajerwerki symbolizujące pożar Browaru na Solcu w Warszawie. Podpalenie tego budynku było znakiem do rozpoczęcia powstania listopadowego. Ponadto studenci WSOWL ubrani w mundury historyczne zaprezentowali fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Noc listopadowa”.

Studenci WSOWL ubrani w mundury historyczne zaprezentowali fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Noc listopadowa”. Fot. st. chor. sztab. Marek Kańtoch

Natomiast w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni święto połączono z dniem otwartym uczelni. – Zwiedzający oglądali nowoczesne symulatory, m.in. spawania, nawigacyjny i trenażer strzelecki „Śnieżnik” – wylicza rzecznik uczelni kmdr por. Wojciech Mundt.

Spotkanie w Belwederze

W wielu szkołach świętowano na sportowo. W Dęblinie odbył się IV Bieg Pamięci Podchorążych, a we Wrocławiu dwudniowe Międzynarodowe Mistrzostwa Uczelni Wojskowych. Wystartowało w nich 45 podchorążych i kadetów z WSOWL, WAT, Szkoły Orląt i AMW, a także słuchacze szkół wojskowych z Niemiec, Ukrainy, Czech, Litwy i Estonii.

Natomiast w niedzielę na poligonie WAT uczestnicy pierwszego Biegu Nocy Listopadowej pokonali siedem kilometrów i ponad 20 przeszkód. Uczcili w ten sposób Dzień Podchorążego oraz pamięć mł. bryg. Witolda Łabajczyka, strażaka, który wspierał rozwój kultury fizycznej wśród podchorążych.

Obchody w szkołach zakończyły bale podchorążych. Jako ostatni w przyszłym tygodniu będą świętować słuchacze Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Nasz bal organizujemy w pięknym pałacu w Niesięcinie pod Łodzią – podaje sierż. pchor. Marika Brzeska, członek Rady Podchorążych.

Ukoronowaniem tegorocznych obchodów było dzisiejsze wieczorne spotkanie delegacji podchorążych z prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze. Odbył się uroczysty apel z udziałem Kompanii Honorowej WAT połączony z wręczeniem odznaczeń wyróżniającym się studentom. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Krzysztof Miłosz, mjr Robert Siemaszko, st. chor. sztab. Marek Kańtoch, Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część druga
Ocalały z transportu do Katynia
Zbrodnia made in ZSRS
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
V Korpus z nowym dowódcą
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ramię w ramię z aliantami
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Optyka dla żołnierzy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, epilog
Kurs z dzwonem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ogień w podziemiu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO