moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska i USA: militarni partnerzy

Do baz na terenie Polski trafi 600 sztuk ciężkiego sprzętu amerykańskiego, czyli najwięcej we wschodnim regionie Europy – poinformował gen. broni Frederick „Ben” Hodges, dowódca sił lądowych USA w Europie, podczas wizyty w Warszawie. Mówił, że potrzebna jest „militarna strefa Schengen”, która ułatwi poruszanie się sprzętu i żołnierzy po UE i wewnątrz NATO.

– Od połowy przyszłego roku w Polsce będzie stacjonować 600 pojazdów stanowiących wyposażenie batalionu pancernego USA – mówił amerykański generał, który spotkał się dziś w Warszawie z gen. broni Mirosławem Różańskim, dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych. W rozmowie z mediami podkreślił, że do baz amerykańskich w Europie – w Niemczech, państwach bałtyckich, Rumunii, Bułgarii i Polsce – trafi w sumie 1200 pojazdów. Zatem w naszym kraju znajdzie się połowa z nich.

Czołgi i logistyka

W Polsce będą stacjonować czołgi, bojowe wozy piechoty, artyleria, wozy inżynieryjne, rozpoznania, a także wyposażenie dla dowództwa brygady, m.in. wozy dowodzenia i sprzęt logistyczny.

Na początku października Polska i USA zawarły porozumienie w sprawie lokalizacji przyszłych składów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Znajdą się one na terenie pięciu baz – w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie. Ze sprzętu będą korzystały wojska amerykańskie przyjeżdżające na rotacyjne ćwiczenia do Polski oraz w razie kryzysu – nowe NATO-wskie Połączone Siły Zadaniowe Bardzo Wysokiej Gotowości, czyli tzw. szpica.

Goście zza oceanu

Amerykański gość i generał Różański omówili wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe dla żołnierzy obu krajów. Podpisali też deklarację o współpracy bilateralnej oraz list intencyjny dotyczący partnerstwa jednostek wojskowych Polski i USA. – Dokument zakłada, że jednostki US Army oraz Wojska Polskiego pozostaną dla siebie kluczowymi partnerami w przyszłych operacjach militarnych, a współpraca będzie skupiona na szkoleniu jednostek oraz doskonaleniu oficerów i podoficerów – tłumaczył generał Różański.

Polski dowódca generalny do najważniejszych planów na przyszły rok zaliczył ćwiczenia „Anakonda 2016”. – Będzie ono demonstracją jedności sojuszu i mocnym akcentem przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie – mówił generał Różański.

Polskie i amerykańskie wojska będą współpracować także podczas ćwiczeń z serii Saber Strike i Dragon oraz rotacyjnych szkoleń amerykańskich wojsk w Polsce. Odbywają się one w ramach rozpoczętej wiosną 2014 roku operacji „Atlantic Resolve”, której celem jest wzmocnienie sojuszników w związku z sytuacją na Ukrainie.

Obecnie w Żaganiu ćwiczy około 250 żołnierzy z 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty USA. Pozostaną tam do połowy grudnia. W 2016 roku do Polski przyjadą spadochroniarze z 173 Brygadowej Grupy Bojowej i zwiadowcy z 2 Pułku Rozpoznawczego USA.

Militarna strefa Schengen

Generał Hodges mówił też o przyszłorocznym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie. Według niego, najważniejszy celem spotkania będzie zademonstrowanie jedności NATO jako najbardziej skutecznego sojuszu wojskowego w historii. Dlatego – jak zaznaczył – tak ważne jest rozwijanie zdolności obronnych wszystkich sojuszników. – Wszyscy w NATO muszą też modernizować swoje armie, przeznaczając na obronność 2 proc. PKB – dodał amerykański dowódca.

Hodges ocenił też, że konieczne jest usprawnienie przepływu sprzętu i żołnierzy wewnątrz NATO i Unii Europejskiej. – Potrzebujemy „militarnej strefy Schengen” – uznał. Wyjaśniał, że jeśli rządy sojuszników uzgodniłyby zasady poruszania się po ich terytorium wojsk NATO, ich przemieszczanie w razie kryzysu mogłoby być znacznie szybsze.

Wspólne świętowanie

Podczas wizyty w Polsce generał spotka się także z gen. bryg. pil. Tadeuszem Mikutelem, szefem sztabu Dowództwa Operacyjnego RSZ i odwiedzi powstałą w Bydgoszczy jednostkę integracyjną Sił Sojuszu NATO (Force Interation Unit NFIU).

Wczoraj w Warszawie amerykański dowódca złożył też kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i zwiedził Muzeum Wojska Polskiego. Generał Hodges wróci do naszego kraju 26 listopada, aby spędzić Święta Dziękczynienia w Żaganiu z żołnierzami 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty USA.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - pediatra
1447141560
Przypominam, że nasi szacowni zachodni sąsiedzi od których to cześć znawców chce kupować sprzęt wojskowy np. system antyrakietowy, czołgi , broń przeciwpancerna sprzeciwiali się powstaniu tych magazynów, próbowali przeforsować państwa ramowe gdzie to oni byli by "ramą " dla nas , " hojni" w polonizacji Leoparda bardziej niż inni . Generalnie partner tak pewny jak we wtorek selisz i "willkommen" a w środę "granze geschlossen" .. . p.s. W NATO jet tylko jeden pewniak i jego półkrewniak półpewniak UK.
FF-6C-B3-6A

Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Po przeprawie ruszyli do walki
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Flota Bayraktarów w komplecie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Wojskowe Oscary przyznane!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Uwaga, transformacja!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
I zdobyliśmy!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
Więcej hełmów dla żołnierzy
Układ nerwowy Mieczników
Rajd ku czci saperów
Pierwsi na oceanie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Orzeł dla bohaterów
W obronie wschodniej flanki NATO
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Pierwsza Drużyna” na start
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pytania o europejską tarczę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Śladami ojca
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO