moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Piloci w Dęblinie mają nowy domek

W listopadzie lotnicy z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego wprowadzą się do nowoczesnego domku pilota. Na ponad 2,6 tys. metrach kwadratowych żołnierze będą mieli do dyspozycji m.in. aulę konferencyjną, salę odpraw, siłownię. To najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Jego budowa i wyposażenie kosztowały 22 miliony złotych.


– Domek pilotów to drugie, poza kabiną samolotu, miejsce codziennej pracy wojskowych lotników. Tu przygotowują się i planują loty, a po powrocie je omawiają. Dlatego to bardzo ważne miejsce na każdym lotnisku – mówi mjr Grzegorz Grabarczuk, oficer prasowy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Nowoczesny domek wybudowano w Dęblinie w ramach inwestycji, jakie od ponad dwóch lat wojsko prowadzi na tamtejszym lotnisku. 41 Baza Lotnictwa Szkolnego przygotowuje się bowiem do przyjęcia ośmiu samolotów M-346 i wprowadzenia systemu szkolenia zaawansowanego pilotów AJT (Advanced Jet Trainer). Dwie pierwsze maszyny mają wylądować w Dęblinie jesienią przyszłego roku.

– Cała nasza infrastruktura musiała zostać przystosowana do pracy w nowoczesnych warunkach. Także domek pilotów – dodaje mjr Grabarczuk. Umowę na budowę obiektu podpisano w 2013 roku. Wykonawcą była firma Alstal z Inowrocławia. – Po dwóch latach na naszym lotnisku stanął nowoczesny, klimatyzowany i wyposażony w systemy informatyczne budynek. Ze starymi tego typu obiektami ma niewiele wspólnego, to jakby porównać kino tradycyjne z filmami 5D – dodaje major.


Sale odpraw i siłownia

Choć nazwa może wskazywać na budynek niedużych rozmiarów – nic bardziej mylnego. Lotnicy będą mieli do dyspozycji ponad 2,6 tys. metrów kwadratowych, znacznie więcej niż mają obecnie. Do najważniejszych miejsc w jednokondygnacyjnym domku należą sale odpraw wyposażone w informatyczne systemy planowania i analizy misji. – Piloci będą mogli w bardzo nowoczesnych warunkach przygotować się do lotu. A potem, przenosząc dysk z samolotu i odtwarzając go, omówią lot w najdrobniejszych szczegółach, z dokładną wizualizacją – opowiada oficer. Instruktorzy będą więc mogli precyzyjnej niż dotąd wskazać podchorążym, jakie błędy popełnili podczas lotu i co muszą poprawić.

W domku pilota jest także służbowe pomieszczenie dla żołnierzy oraz nowoczesna sala wykładowa wyposażona m.in. w system umożliwiający prowadzenie wideokonferencji. Zbudowano też siłownię, gabinet lekarski, kuchnię, bufet i szatnie, w których lotnicy będą trzymać służbowe kombinezony, hełmy czy maski.

Do nowego domku piloci przeprowadzą się pod koniec listopada. Pracować będą tu m.in. piloci instruktorzy, którzy na co dzień szkolą podchorążych na odrzutowych Iskrach TS-11 i śmigłowcach SW-4, a wkrótce też będą szkolić na Masterach. Razem z pilotami w domku będzie pracować służba organizacji lotów. W sumie nowy budynek pomieści ponad 100 osób służących w 41 Bazie.


– Nie bez znaczenia jest sama lokalizacja domku. Jest on oddalony o około 100 metrów od miejsca, gdzie stanie wkrótce osiem lekkich hangarów dla nowych odrzutowców. Ale miejsce pracy będzie spokojne, ponieważ zamontowane zostaną ekrany akustyczne – zapewnia mjr Grabarczuk.

Modernizacja lotniska

Budowa domku pilota to tylko jedna z inwestycji w Dęblinie związanych z zakupem systemu AJT. W Dęblinie działa już zbudowany od podstaw nowoczesny czterokondygnacyjny port lotniczy z wieżą kontroli lotów. Obok niego stoi strażnica lotniskowej straży pożarnej z nowymi wozami bojowymi.

Na lotnisku, w miejscu dawnej strzelnicy, powstała nowa baza KOL (kompanii obsługi lotniska). Wybudowano m.in.: nowy budynek administracyjno-socjalny, garaż dla pojazdów ciężarowych i osobowo-terenowych oraz dla sprzętu lotniskowego. Postawiono też nową rampę rozładunkową, dwa zbiorniki na środki odladzające i utworzono stanowiska opróżniania odkurzaczy lotniskowych.

Wymienione zostały także drogi kołowania oraz płaszczyzny postojowe. Od kilku miesięcy działa też część centrum symulatorowego. Mają tu stanąć symulatory M-346, m.in. pilotażowy oraz procedur awaryjnych.

Obecnie trwa budowa ośmiu lekkich hangarów dla nowych odrzutowców.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Grzegorz Grabarczuk

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - Lajkonik
1446907800
~moon - mylisz pilotów. Nie chodzi o tych co jeżdżą przed zbyt długimi ciężarówkami.
FF-6C-B3-6A
~moon
1446750420
Piloci ( nie tylko w Dęblinie) powinni się wreszcie wziąć za latanie. Polecam pobieranie nauki od pilotów policyjnych z którymi dziennie skacze się po 10 skoków a jak przyjdzie do skakania z wojskowymi to jak jeden się uda to już jest sukces. Mysle ze powinno się zmienić procedury i skoro pilot jest wojskowy to zamiast się panoszyć i jezdzic po najlepszych hotelach powinni zacząć robić to za co biorą spore pieniądze.
5D-03-5D-C9

Zmiany w dodatkach stażowych
 
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pierwsi na oceanie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Gry wojenne w szkoleniu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
NATO on Northern Track
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Armia Andersa w operacji „Honker”
Śladami ojca
Układ nerwowy Mieczników
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rajd ku czci saperów
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojskowe Oscary przyznane!
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ameryka daje wsparcie
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
I zdobyliśmy!
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wyszkolenie sprawdzą w boju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO