moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mgła uziemiła w polu wojskowe śmigłowce

Trzy śmigłowce Mi-17 i cztery Sokoły utknęły w polu nieopodal miejscowości Wyrzysk w Wielkopolsce. Do lądowania zmusiło pilotów nagłe załamanie pogody i gęsta mgła. Maszyny leciały do bazy w Mirosławcu na szkolenie. Do zdarzenia doszło wczoraj po południu, jednak śmigłowce nadal czekają na poprawę pogody.


Mgła zmusiła do lądowania w polu trzy śmigłowce Mi-17 z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz cztery Sokoły należące do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Maszyny były w drodze do bazy w Mirosławcu. Później miały wyruszyć na poligon w pobliskich Nadarzycach.

Za daleko do lotniska zapasowego

– Do celu mieliśmy około 80 kilometrów, kiedy gwałtownie załamała się pogoda. Wystąpiły mgły, a widoczność stała się mocno ograniczona – mówi mjr pil. Piotr Ciechan, dowódca komponentu lotniczego z 33 Bazy. I przypomina, że piloci śmigłowców mają wyznaczone pogodowe minima niezbędne do wykonywania zadań. – Według nich widzialność powinna wynosić półtora kilometra. Poniżej tej granicy kontynuowanie lotu staje się mocno ryzykowne – tłumaczy mjr pil. Ciechan. Dlatego właśnie dowódcy grup podjęli decyzję o skierowaniu się do Bydgoszczy, na lotnisko zapasowe. – Po sprawdzeniu panujących tam warunków okazało się, że zmieniają się one szybko na naszą niekorzyść. Pozostało więc tylko jedno rozwiązanie: posadzić maszyny w terenie przygodnym – wyjaśnia mjr pil. Ciechan.

Procedury związane z tego typu manewrem stanowią standardowy element szkolenia każdego pilota śmigłowcowego. Nie jest to jednak proste. – Choć śmigłowiec ma znacznie więcej możliwości niż samolot, nie można go posadzić byle gdzie. Teren musi być odpowiednio duży, płaski, pozbawiony przeszkód – dodaje mjr pil. Ciechan.

Ostatecznie piloci posadzili maszyny na polu i łące w pobliżu miejscowości Wyrzysk w Wielkopolsce. – Wcześniej lądowałem już w przygodnym terenie podczas ćwiczeń, na przykład po to, by desantować czy podjąć czekających żołnierzy. Jednak taka sytuacja jak wczoraj zdarzyła mi się po raz pierwszy – przyznaje mjr pil. Ciechan.

Podpułkownik Artur Goławski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych chwali lotników. – Dowódcy obu grup zadziałali profesjonalnie, zgodnie z procedurami bezpieczeństwa lotów – podkreśla.

Do zdarzenia doszło wczoraj po południu. Ale jeszcze dziś o 14.00 śmigłowce stały w miejscu lądowania. – Pogoda nie poprawiła się na tyle, żebyśmy mogli kontynuować lot. Nadal wokół zalegają mgły – tłumaczy mjr pil. Ciechan i dodaje, że lotnikom bardzo pomogli okoliczni mieszkańcy. – Straż pożarna i policja pomogły nam zabezpieczyć teren, na którym wylądowaliśmy. Wymagają tego procedury. Mieszkańcy przynosili nam herbatę, kawę, posiłki. Z kolei pani burmistrz Wyrzyska, Bogusława Jagodzińska, pomogła zorganizować nocleg dla nas – wylicza pilot i dodaje: – Chcielibyśmy za to serdecznie podziękować.

Śmigłowce wyruszą do Mirosławca, kiedy tylko poprawi się pogoda.

Amerykanie – trzy razy na łące

Lądowania wojskowych helikopterów poza wojskowymi bazami i poligonami zdarzały się już w przeszłości. Tylko w ubiegłym roku na taki manewr, i to aż trzykrotnie, musieli się zdecydować szkolący się w Polsce Amerykanie. We wrześniu pięć śmigłowców wielozadaniowych Black Hawk oraz transportowy Chinook usiadło w pobliżu wsi Gruta w województwie kujawsko-pomorskim. W tym samym czasie amerykańskie maszyny lądowały też nieopodal Rybna, a potem jeszcze w okolicach Sztumu.  Z kolei w listopadzie cztery szturmowe Apache oraz Black Hawk ze 122 Brygady Bojowej wylądowały pod Choszcznem w Zachodniopomorskiem. Śmigłowce leciały z Mirosławca do Lipska.

Za każdym razem powodem posadzenia maszyn było załamanie pogody i związane z tym mgły.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Bartosz Bera / rbsphotos.com

dodaj komentarz

komentarze

~champan
1446746760
Czytając ten artykuł trochę się usmiałem. Byłem kilka razy w Af latałem z amerykańcami,lądowali gdzie chcieli, gdzie była taka potrzeba. Nikt tam nie szukał lotniska. A tu Polacy potrzebują lotniska i najlepiej długiego pasa startowego aby to "muzeum" podniosło się z ziemi.
C3-E2-62-C7
~Kamci
1446705780
Raczej to jest pole http://www.faktypilskie.pl/wyrzysk/20616-migowce-wci-uziemione-koo-bkowa Tu są zdjęcia
F1-F1-07-DA
~Mgła
1446643260
Słuszna decyzji, brawo odwagi i asertywności. W piękna pogodę to tylko aeroklub lata, a nie lotnictwo zawodowe. Trzeba być gotowym na wszelkie możliwe sytuację.
FD-AA-C2-77
~sorbi
1446625860
Jak podczas II wojny śiwatowej .POmimo rozwoju technologi, możliwości altania w każdych warunkach pogodowych mgła uziemia smigłowce jak podczas ofensywy w Ardenach alianckie lotnictwo
16-0F-0A-98
~Charterr
1446578940
Cieszy mnie to, że wreszcie w polskim lotnictwie zaczyna się przestrzegać procedur bezpieczeństwa. Żołnierze nie muszą bezsensownie ryzykować życiem w czasie pokoju.
28-EA-54-F3
~Kris
1446571800
A gdzie była analiza warunków atmosferycznych przez załogi, o tej mgle wiedzieli wszyscy i można było się spodziewać takiego obrotu sprawy. Ja mieszkam niedaleko Gniezna i widziałem te Mi-17 jak leciały, bardzo nisko i już we mgle, ale chyba było jakieś parcie by tam lecieć, bo jak ja bym miał wybierać t w taką pogodę bym siedział w domu. Myślę że tymi idiotami powinna zająć się jakaś odpowiednia służba lotnicza.
C3-8B-9A-1E

Święto Oddziału Specjalnego ŻW
 
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Bohater odtrącony
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Rajd ku czci saperów
Śladami ojca
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Gry wojenne w szkoleniu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Orzeł dla bohaterów
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
I zdobyliśmy!
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowe Oscary przyznane!
Zmiany w dodatkach stażowych
Abramsy w pętli
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Po przeprawie ruszyli do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO