moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podchorążowie na skałach

Trenują jumarowanie, czyli wchodzenie po linie z pomocą przyrządów alpinistycznych. Wspinają się na 30-metrowe skały i zjeżdżają na linach z wysokości. Budują kolejki tyrolskie oraz ćwiczą techniki ratownictwa w górach. W weekendowym kursie wspinaczkowym w Karkonoszach bierze udział 25 podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia.

Szkolący się w Karkonoszach wojskowi studenci to członkowie Sekcji Szkoleń Wysokogórskich działającej w WSOWL. – Do Szklarskiej Poręby przyjechali podchorążowie drugiego, trzeciego i czwartego roku studiów, którzy studiują specjalności: zmechanizowaną, aeromobilną i rozpoznanie – mówi ppłk Andrzej Demkowicz, kierownik sekcji i organizator szkolenia. – Poziom ich umiejętności jest różny, ale wszyscy ukończyli wcześniej podstawowy kurs wspinaczkowy Polskiego Związku Alpinizmu – dodaje.

Trzydniowe zajęcia zaczęły się w piątek i potrwają do niedzieli. Każdego dnia podchorążowie spędzają w górach kilka godzin. Uczą się jumarowania, zjazdów z wykorzystaniem przyrządów alpinistycznych, budują kolejki tyrolskie, ćwiczą wycofywanie się z wysokości przez punkty pośrednie oraz budowę stanowisk alpinistycznych. – Podchorążowie regularnie trenują techniki wspinaczkowe. Co jakiś czas przyjeżdżamy w góry, ale na co dzień szkolimy się we Wrocławiu. Korzystamy tam z kilkunastometrowej wieży spadochronowej – wyjaśnia kierownik Sekcji Szkoleń Wysokogórskich.

Trening w Karkonoszach podchorążowie zaczęli od trenowania podstaw, na przykład podstawowych węzłów. Dopiero potem ruszyli na skały. – Na początek mamy jumarowanie, czyli wspinanie się za pomocą przyrządów alpinistycznych – mówi instruktor kpr. pchor. Tomasz Kuś. – Podchorążowie wspinają się na kilkudziesięciometrowe skały. I choć to wymagające zadanie, to nie liczy się tu wcale siła fizyczna, a raczej znajomość odpowiedniej techniki – dodaje.

Instruktor podczas zajęć szczególną uwagę zwraca na prawidłowe używanie wyposażenia, właściwe zapięcie i zabezpieczenie karabinków oraz na dopasowanie sprzętu. – To ważne szczegóły. Bezpośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo podczas zajęć, sprawiają też, że jumarowanie idzie szybko i sprawnie – podkreśla pchor. Kuś.

Najtrudniejszym zadaniem dla podchorążych jest wycofywanie się na wysokości przez punkty pośrednie. – Studenci pracują w parach. Muszą być skupieni i ufać sobie – mówi ppłk Demkowicz. Jak wygląda takie ćwiczenie? Na początku podchorążowie wspinają się na skałę o wysokości około 30 metrów. Na górze muszą złożyć linę na pół, a następnie zaczepić ją o jakiś punkt – na przykład o drzewo. Dopiero wtedy pierwszy z żołnierzy zjeżdża na linie do punktu pośredniego. Tam musi zbudować stanowisko asekuracyjne i poczekać na kolegę. Później muszą wszystkie czynności powtórzyć, by w końcu zjechać na ziemię. – Jest to dość skomplikowane. Nie można pomylić kolejności wykonywanych zadań – przyznaje pchor. Tomasz Kuś.

Sekcja Szkoleń Wysokogórskich WSOWL działa od 2010 roku. Jej założycielem jest ppłk Andrzej Demkowicz. W organizacji działają wojskowi studenci, którzy pasjonują się wspinaczką i szkoleniem w górach. SSW organizuje różnego rodzaju szkolenia tematyczne, wykłady oraz treningi kondycyjne w Karkonoszach, Tatrach, Kotlinie Kłodzkiej, na skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz w różnych jaskiniach i sztolniach. Podchorążowie trenują wspinaczkę i doskonalą umiejętności linowe, narciarstwo skiturowe (elementy zjazdowe i biegowe, czyli narciarstwo po terenie górskim, gdzie występują odcinki płaskie, strome podejścia, zjazdy) i wysokogórskie. Mają także zajęcia z lawinoznawstwa i uczą się przetrwania w niskich temperaturach.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Psiakrew, harmata!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jak wyszkolić pilota F-16?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Odstraszanie i obrona
Ogień w podziemiu
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Optyka dla żołnierzy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część druga
Animus Fortis, czyli mężny duch
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ocalały z transportu do Katynia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Hiszpański palimpsest
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przygotowania czas zacząć
Wojsko inwestuje w Limanowej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO na północnym szlaku
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zbrodnia made in ZSRS
Zmiany w dodatkach stażowych
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Weterani i bokser „Master”
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
Mundury w linii... produkcyjnej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Cena wolności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO