#ObliczaArmii – Most na rzece Świślinie umożliwi dojazd do pól mieszkańcom Nietuliska Małego w gminie Kunów. Zostali go pozbawieni po modernizacji trasy europejskiej E 371, nie przewidziano bowiem zjazdu z drogi w okolicy tej wioski. A większość ludzi żyje tu z rolnictwa. Z pomocą przyszło im wojsko – postawiło solidną metalową przeprawę na długie lata. Armia wykonuje wiele podobnych prac dla cywili. Buduje drogi, wodociągi i usuwa niewybuchy.
Ze względu na ograniczone finanse tej małej gminy w województwie świętokrzyskim most na Świślinie budowany był w dwóch etapach. Od października do grudnia ubiegłego roku saperzy z wojskowej jednostki odbudowy 3 Batalionu Inżynieryjnego z Niska rozebrali starą i nienadającą się do użytku drewnianą konstrukcję. Po czym zbudowali nową, opartą na metalowych podporach i solidnych stalowych dźwigarach.
Po prawie rocznej przerwie, gdy władze lokalne zakupiły wszystkie potrzebne materiały, żołnierze ponownie zjawili się na placu budowy. 5 października zaczęli układać drewnianą nawierzchnię, robić bariery ochronne, przyczółki i dojazdy. – Konstrukcję wykonuje piętnastu żołnierzy z kompanii drogowo-mostowej. To doskonali fachowcy, którzy wcześniej budowali już wiele mostów w różnych częściach kraju – mówi mł. chor. Artur Pietrzyk, dowódca grupy zadaniowej. Dla niego to już 20. inwestycja tego typu wykonywana na rzecz cywili.
Nowa przeprawa, która zostanie oddana do użytku w ostatnich dniach października, ma 30 metrów długości oraz 4,5 m szerokości. Jej metalowe pale, wbite na dużą głębokość, będą w stanie oprzeć się dużemu spiętrzeniu wód rzeki podczas wiosennych roztopów i ewentualnych powodzi.
Nowa przeprawa dla Żnina
3 Batalion Inżynieryjny, którego saperzy kończą właśnie budowę mostu w Nietulisku Małym, wchodzi w skład 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia. A ta jednostka każdego roku wykonuje kilka ważnych inwestycji na rzecz społeczeństwa. Obecnie grupa zadaniowa jednostki z Inowrocławia pracuje w Żninie w województwie kujawsko-pomorskim. Na prośbę władz miasta, przychylnie rozpatrzoną przez Ministerstwo Obrony Narodowej, żołnierze rozpoczęli 21 października rozbiórkę pomostu na lokalnym kąpielisku. Drewniana konstrukcja ułożona na Jeziorze Żnińskim była zmurszała i zagrażała bezpieczeństwu kąpiących się osób. Rozbiórka konstrukcji o długości 105 metrów potrwa dwa tygodnie. W maju przyszłego roku żołnierze w miejsce rozebranego pomostu wybudują nowy.
Prace w Żninie wykonuje sześcioosobowa grupa saperów z batalionu drogowo-mostowego inowrocławskiej jednostki, którą kieruje st. sierż. Ryszard Stołowski. – Zadanie nie jest trudne. Jedyną komplikacją jest to, że żołnierze wszystkie prace muszą wykonywać z bloków pontonowych zakotwiczonych na wodzie – ocenia ppłk Piotr Pytel, dowódca batalionu. – Łatwo uda się usunąć poszycia pomostu. Trochę trudniejsze będzie wyrwanie wielu pali wbitych mocno w dno jeziora – dodaje.
Mosty, pomosty i drogi
Prócz dwóch trwających inwestycji żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego wykonali w tym roku jeszcze kilka innych przepraw dla mieszkańców miast i wsi. Zbudowali dwa tymczasowe mosty na Bugu w miejscowościach Kryłów i Zbereże – oba na Dni Dobrosąsiedztwa. Ponadto most na rzece Werdawa w Sękowicach w gminie Gubin oraz kładkę na rzece Kadenianka w Białce, gmina Dębowa Kłoda.
Drogowcy w mundurach wyremontowali także kilkadziesiąt kilometrów traktów w gminie Hanna w województwie lubelskim. Utwardzali nawierzchnię dróg, remontowali stare i budowali nowe przepusty, udrażniali system melioracyjny, odwadniali tereny, na których wcześniej stała woda.
Na rok 2016 zaplanowali już kilka kolejnych, ważnych inwestycji. Będą między innymi remontować most na rzece Kamienna w Stokach Małych w gminie Ćmielów oraz budować nową przeprawę w Sochaczewie.
Pomoc w całym kraju
Według danych z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w latach 2013–2014 wojskowe jednostki odbudowy wykonały w całym kraju 32 podobne, ważne zadania, świadcząc usługi specjalistyczne dla społeczeństwa. Wybudowały dziewięć mostów, a dwa zagrażające bezpieczeństwu użytkowników – rozebrały. Wyremontowały cztery obiekty nawodne, a kolejne cztery rozebrały na prośbę władz lokalnych. Ponadto saperzy między innymi wykonali remont skansenu w Mniszewie czy przeprowadzili prace ziemne przy budowie boiska sportowego Chełmnie.
W tym roku do września specjaliści wojsk inżynieryjnych wykonali siedem różnych inwestycji, trzy dodatkowe są w trakcie realizacji. W prace angażuje się nie tylko 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia. Saperzy z innych jednostek zbudowali m.in. drewnianą kładkę pieszo-rowerową w Żaganiu czy objazd mostu w Sękowicach w gminie Brody. W grudniu przystąpią do jego rozbiórki. Podczas letnich susz żołnierze wykonali ujęcie wody w miejscowości Staszowice na Dolnym Śląsku. Dodatkowo uzdatniali płynącą nim wodę i przesyłali do wiejskiego wodociągu.
Saperzy bezustannie oczyszczają też tereny z niewybuchów. W 2014 roku pracowali na 12 obiektach o łącznej powierzchni 383,6 hektara. W czasie wykonywania tych zadań podjęli i zniszczyli 44 986 sztuk niewybuchów i niewypałów, w tym 713 bomb lotniczych, 246 granatów moździerzowych, 37 granatów ręcznych, 16 min, 1183 pociski artyleryjskie.
Zmiana aktów prawnych
W 2015 roku zmieniły się akty prawne regulujące zasady pomocy wojska społeczeństwu. Obecnie realizację wojskowych usług specjalistycznych normuje lipcowa nowela ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o finansach publicznych. Drugim ważnym dla tych działań dokumentem jest rozporządzenie ministra obrony narodowej z 7 września 2015 roku w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków oraz zawierania umów o świadczenie specjalistycznych usług wojskowych.
autor zdjęć: mł. chor. Artur Pietrzyk, arch. 2 Pułku Inżynieryjnego
komentarze