moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolekcja ubrań inspirowana cichociemnymi

Dwurzędowe marynarki i płaszcze, getry, wzór w kratę i kolory khaki – taką kolekcję inspirowaną cichociemnymi, legendarnymi skoczkami spadochronowymi, zaprojektowała firma Próchnik. Pomysł wsparły Jednostka Wojskowa GROM oraz Fundacja Sprzymierzeni z GROM, która otrzyma część dochodu ze sprzedaży kolekcji, z przeznaczeniem na pomoc byłym żołnierzom.


Znana polska firma odzieżowa lubi czerpać inspirację z historii. – Zeszłoroczną kolekcję dedykowaliśmy Dywizjonowi 303, tegoroczną, wiosenną – 2 Korpusowi walczącemu pod Monte Cassino – mówi Rafał Bauer, prezes zarządu Próchnika. – W modzie przekaz jest zazwyczaj jasny, na przykład: przystojny mężczyzna. I nic więcej. My chcemy czegoś więcej, więc oparliśmy strategię komunikacyjną na historii Polski. Doszliśmy do wniosku, że nie brak nam bohaterów, którzy prócz tego, że byli dzielni, to też nieśli ze sobą jakieś idee. Warto o tym mówić i przypominać również w świecie mody – tłumaczy prezes.

Projektant Rafał Czapul poświęcił kolekcję męskich i damskich ubrań na jesień i zimę 2015/2016 pamięci cichociemnych. – Kiedy myśleliśmy nad tym, jaki będzie przekaz najnowszej kolekcji, natrafiliśmy na informację o zbliżającej się rocznicy pierwszego skoku cichociemnych do okupowanej Polski. W naturalny sposób cichociemni stali się więc naszym tematem – wyjaśnia Bauer. – Tym bardziej, że to niezwykłe osobowości. Mieli bardzo pokręcone losy, które dowodzą, jak skomplikowaną historię dziedziczymy. I jak niektórym było ciężko zmierzyć się z wyborami, jakich dokonali – dodaje.

Ubrania z kolekcji – jak podkreślają jej twórcy – nie mają nic wspólnego z kostiumami do filmu czy teatru. – Chodziło o to, by we współczesnej odzieży oddać ducha tamtej epoki. A zatem, tak jak wówczas, marynarki i płaszcze są dwurzędowe, dominuje wzór kraty i kolory khaki – mówi Bauer.

Pomysł Próchnika wsparły Fundacja Sprzymierzeni z GROM oraz Jednostka Wojskowa GROM, która dziedziczy tradycje cichociemnych. W salonach odzieżowych firmy w całej Polsce pojawiły się informacje dotyczące Fundacji Sprzymierzeni z GROM. A sprzedawcy przeszli specjalne szkolenie, by udzielać klientom wszelkich informacji o fundacji i – rzecz jasna – o cichociemnych.

– Zdecydowaliśmy się wesprzeć komercyjny projekt, bo jest to sposób na pozyskanie środków na pomoc dla byłych żołnierzy wojsk specjalnych, policjantów oraz strażników granicznych – mówi Grzegorz Wydrowski, prezes fundacji. To przekonało też żołnierzy z GROM-u, bo przyznają, że na początku mieli wątpliwości. – Trochę się zastanawialiśmy, czy wesprzeć to przedsięwzięcie swoim autorytetem. Jednak cel Próchnika, czyli kultywowanie pamięci o cichociemnych i pomoc fundacji, wydał nam się na tyle interesujący, że się na to zdecydowaliśmy – tłumaczy płk Piotr Gąstał, dowódca JW GROM.

Co ciekawe, żołnierze GROM-u brali nawet udział w tworzeniu niektórych modeli ubrań z kolekcji „Cichociemni”. A konkretnie – marynarek do zadań operacyjnych dostępnych wyłącznie dla żołnierzy jednostki. – Sugerowaliśmy, gdzie umieścić podpinki i ciężarki, tak by marynarka nie rozchylała się na wietrze, czy gdzie umieścić dodatkowe miejsca na magazynki – przyznaje płk Gąstał. Projektanci wzięli pod uwagę propozycje wojskowych.Dowódca chwali inicjatywę Próchnika, jako nowoczesną formę patriotyzmu. – Cieszę się, że takie formy upamiętniania postaci historycznych, ludzi nietuzinkowych mają miejsce. Zdecydowanie popieram formy patriotyzmu, które są żywe, które docierają do szerokiej grupy społeczeństwa. Każdy może założyć konkretny model z kolekcji, który nawiązuje do konkretnej postaci cichociemnego – wyjaśnia płk Gąstał. – Kolekcja jest dla każdego, choć nasz przekaz jest kierowany do ludzi, którzy są państwowcami, a historia ma dla nich znaczenie – podkreśla Rafał Bauer.

Projektanci mody – nie tylko z Próchnika – często inspirują się militariami i historią. Trend wojskowy pojawia się na wybiegach regularnie co kilka lat. W 2011 roku Robert Kupisz zaprojektował kolekcję „Heroes”, w której pojawił się m.in. t-shirt z orłem z godła Polski. Inspirowana militariami jest również najnowsza kolekcja Lidii Kality, niegdyś projektantki sieci SIMPLY. Umieściła na spódnicach i kobiecych płaszczach wojskowe naszywki. Armią w tym sezonie inspirowały się również światowe domy mody, m.in. Jason Wu, Gucci i Lanvin. Na wybiegach królują dwurzędowe płaszcze z ciężkich materiałów, kolor zielony i wojskowe kombinezony.

Ewa Korsak

autor zdjęć: prochnik.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - Inkwizytor
1444495260
tutaj jest zbalansowana koszulka : http://sportowefakty.wp.pl/siatkowka/wydarzenie/57452
FF-6C-B3-6A
~Katol - Inkwizytor
1444486740
Tutaj mamy przykład, gdzie Godło jest zrównane z firmą komercyjną , po przez symetryczne zamieszczenie. http://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/552789/tvn-zmienia-ramowke-ze-wzgledu-na-mecz-reprezentacji-polski . Jak chcemy aby młodzi np : z klas mundurowych dumnie stali na baczność , jak sami się nie szanujemy. Czy przed butami sportowymi mają równie dumnie stać ?
FF-6C-B3-6A
~Katol - Inkwizytor
1444485660
1. Środki na byłych Żołnierzy to gestia MON i tylko. Przez 10 ostatnich lat uzbierały się niecały miliard złotych ( co roku wraca około 900 mil) do budżetu. 2.Mundur ustawowy, symbole narodowe, wizerunek Żołnierza to nie prywatne dobro jednostki , którym to może rozporządzać w sposób dowolny lub też uznaniowy. 3. Wojsko Polskie -póki co nie prywatne - nie jest przedsięwzięciem komercyjnym i w takowych nie ma prawa uczestniczyć jako podmiot.4. Biznes zawsze przekracza sferę przyzwolenia - stad duży sukces odnoszą np;; socjopaci - przykładem była afera z koszulami od fachowców w kopaniu krowiego pęcherza po łące gdzie chciano pominąć godło dla reprezentacji narodowej. 5. Jednostka GROM nie ma w statusie działalności gospodarczej . 6. wstawcie czołg do galerii handlowej - na pewno zapłacą ... .
FF-6C-B3-6A

MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
 
Wojskowe Oscary przyznane!
Pierwsi na oceanie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Bohater odtrącony
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pytania o europejską tarczę
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polki pobiegły po srebro!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
Śladami ojca
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Orzeł dla bohaterów
Więcej hełmów dla żołnierzy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Rajd ku czci saperów
Na straży nieba
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Flota Bayraktarów w komplecie
Zmiany w dodatkach stażowych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Gry wojenne w szkoleniu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
W obronie wschodniej flanki NATO
„Ta ziemia do Polski należy…”
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO