moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

O klasach wojskowych we Wrocławiu

W klasach mundurowych uczy się 33 tysiące osób, to jakby jedna trzecia polskiej armii. We współpracy szkół i wojska cały czas próbujemy znaleźć taką formułę, by jak najlepiej wykorzystać potencjał tych młodych ludzi – mówił gen. dyw. w st. spocz. prof. Bogusław Pacek podczas VI Ogólnopolskiego Forum Szkół we Wrocławiu. W debacie bierze udział 160 przedstawicieli wojska i oświaty.

Do Wrocławia przyjechali przedstawiciele ministerstwa obrony oraz edukacji, kuratorzy oświaty, dyrektorzy i nauczyciele szkół prowadzących klasy mundurowe. W VI Ogólnopolskim Forum Szkół biorą też udział reprezentanci Sztabu Generalnego WP, Dowództwa Generalnego, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Centrum Edukacji Obywatelskiej i jednostek wojskowych.

– Od czasów pierwszego forum sprzed sześciu lat wiele udało nam się wspólnie zrobić. Mamy jasno określone zasady współpracy, ale ciągle szukamy nowych rozwiązań – mówił otwierając konferencję płk Jerzy Gutowski, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej MON.

Coraz więcej klas

Żołnierze uczestnicy w spotkaniu podkreślali, że liczba szkół z klasami mundurowymi rośnie z roku na rok. W 2014 było ich 358, a w 2015 jest już 407. Wynika to z większego zainteresowania sprawami bezpieczeństwa w społeczeństwie, a także z coraz ściślejszej współpracy szkół z wojskiem. – Dzięki decyzji ministra z 2011 roku dowódcy jednostek wojskowych mają większą swobodę w zawieraniu umów ze szkołami. Dziś mamy ich 1071, bardzo wiele dotyczy właśnie funkcjonowania klas mundurowych – podkreślał płk Tomasz Szewczyk z Departamentu Komunikacji Społecznej MON.

Jednostki wojskowe razem z organizacjami społecznymi przygotowują też coraz więcej szkoleń, np. zajęć z musztry, strzelania, taktyki, łączności czy ratownictwa medycznego także na poligonach. – Dziś w planie współpracy mamy zapisane 1792 takie przedsięwzięcia. W ubiegłym roku było ich 618 – dodawał płk Szewczyk.

Młodzież klas mundurowych to także coraz częściej czytelnicy wojskowych mediów. Pułkownik Dariusz Kacperczyk, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, podkreślał, że w publikacjach WIW – zwłaszcza miesięczniku „Polska Zbrojna” i portalu polska-zbrojna.pl – uczniowie klas mundurowych znajdą dla siebie ciekawe informacje.

Wychodząc naprzeciw współpracy wojska i szkół, ministerstwo obrony przygotowało „Minimum programowe”. Dokument wprowadza jednolite założenia programowe dla klas mundurowych w całej Polsce i przywileje dla absolwentów szkół, które podpiszą umowę z armią. Dla nich bowiem wojskowa służba przygotowawcza będzie krótsza o miesiąc. – Musimy jednak iść dalej i szukać kolejnych rozwiązań – mówił generał Pacek.

Razem z organizacjami proobronnymi

Doradca szefa MON przedstawił pomysł na bliższą współpracę szkół z Federacją Organizacji Proobronnych (organizacja pozarządowa powołana we wrześniu). – Chcemy mieć realny wpływ na edukację młodzieży, występować w jej imieniu w Sejmie, MON i resorcie edukacji narodowej. Zachęcam do przyłączenia się, jest z nami już 98 szkół. Razem będziemy mieli większą siłę przebicia. A jeszcze wiele jest do zrobienia – mówił generał, który stoi na czele federacji.

Jego zdaniem należy zadbać o stworzenie przepisów, które dawałyby absolwentom klas mundurowych przywileje, np. podczas rekrutacji na wojskowe uczelnie czy też w procesie zdobywania stopni wojskowych. – Chcemy, by młodzież mogła się szkolić także poza programem obowiązkowym, brała udział w specjalistycznych kursach. Chcemy, by dotychczasowy dorobek absolwenta klasy mundurowej był brany pod uwagę na starcie jego wojskowej kariery – mówił generał.

Po raz pierwszy udział w forum wzięła grupa nauczycieli z Ukrainy. – Nie mamy klas mundurowych, a jedynie licea wojskowe. Sądzę, że moglibyśmy czerpać z polskich wzorców. Wasze rozwiązania bardzo nas interesują, zwłaszcza dlatego, że wasze klasy mundurowe nie działają w odosobnieniu, a nad całością pieczę ma minister obrony narodowej – mówi płk rez. Bugil Wiaczesław, wychowawca z liceum wojskowego w Kijowie.

VI Ogólnopolskie Forum Szkół we Wrocławiu zakończy się w czwartek.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Ryszard Godlewski

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy w pętli
 
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
I zdobyliśmy!
Gry wojenne w szkoleniu
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Orzeł dla bohaterów
Pływacy i maratończycy na medal
Układ nerwowy Mieczników
Na straży nieba
Rajd ku czci saperów
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Ameryka daje wsparcie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Więcej hełmów dla żołnierzy
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Pytania o europejską tarczę
„Ta ziemia do Polski należy…”
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowe Oscary przyznane!
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Śladami ojca
Bohater odtrącony
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Pierwsi na oceanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Test współpracy dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO