moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Walczyli o Nóż Komandosa

Szeregowy Karolina Pilarska z Jednostki Wojskowej Komandosów oraz posterunkowy Szymon Kulka, policjant z Ropy zostali zwycięzcami XIX edycji Biegu o Nóż Komandosa. W tym roku w najstarszym biegu przełajowym w Polsce wzięło udział ponad 600 osób. Zarówno cywile jak i mundurowi pokonywali trasę w lesie pod Lublińcem w mundurze.

– W tym roku musieliśmy ustalić limity przy zapisach na bieg, ponieważ chętnych było naprawdę dużo – mówił przed rozpoczęciem Biegu o Nóż Komandosa Zbigniew Rosiński, prezes WKB Meta. – Ustaliliśmy, że będzie to maksymalnie 800 osób.

Niestety na starcie biegu nie stawili się wszyscy, którzy deklarowali chęć pobiegnięcia. Trasę w lesie w Kokotku pod Lublińcem zdecydowało się pokonać ponad 600 osób. Startowali zarówno przedstawiciele wojska, policji, służb więziennictwa, jak i cywile. Do startu zakwalifikował się również więzień. – Możliwość pobiegnięcia to była dla niego nagroda za dobre zachowanie – wyjaśnia Rosiński. Zaznacza, że cywile mogą brać udział w biegu wyłącznie wtedy, gdy będą ubrani w mundur i wojskowe buty z minimum 18-centymetrową cholewką.

W biegu po raz pierwszy wystartowała Marta Potasińska, wdowa po generale Włodzimierzu Potasińskim, dowódcy wojsk specjalnych, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Bieg o Nóż Komandosa nosi jego imię. Mimo obaw, ukończyła bieg. Na mecie znalazła się po 44 minutach i 32 sekundach. Najstarszym zawodnikiem był 65-letni kpt. rez. Jan Dudek z Tarnowskich Gór. W biegu rywalizowali również obcokrajowcy ze Słowacji, Niemiec i Turcji.

Biegacze startowali w dwóch kategoriach: mężczyzn – dystans liczył 10 kilometrów oraz kobiet, które musiały przebiec 5 kilometrów. – Cała trasa wiedzie przez las i jest w miarę spokojna, biegacze najwięcej siły potrzebują, by pokonać „górę płaczu”, która jest niemal pionowa. To właśnie tam odpada najwięcej zawodników, to miejsce selekcji dla zawodników biegu – opowiada Zbigniew Rosiński i dodaje, że w tym roku biegu nie ukończyło 19 osób. – Najczęstszą przyczyną rezygnacji z biegu były obtarte stopy – mówi Rosiński.

Bieg kobiet wygrała szer. Karolina Pilarska, od wielu lat związana z Wojskowym Klubem Biegacza Meta, zwyciężczyni Biegu o Nóż Komandosa w 2009 roku. Przebiegła trasę w 24 minuty 30 sekund. Tuż za nią na mecie pojawiła się sierżant Anna Wojtulewicz z Policji w Białymstoku. Trzecia na mecie była policjantka ze Złotoryi Anna Ficner. W kategorii mężczyzn najlepszy okazał się posterunkowy Szymon Kulka z Ropy. Ukończył 10-kilometrową trasę w czasie 35 minut, 40 sekund. Ponad minutę później na mecie znalazł sięszer. Tomasz Grycko z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Jego wynik to 36 minut, 47 sekund. Trzeci na mecie był młodszy aspirant Paweł Piotraschke, policjant Komendy w Słupsku. Bieg mężczyzn ukończyło 536 osób.

Medale zwycięzcom wręczył m.in. płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej w Lublińcu, która wspiera inicjatywę Wojskowego Klubu Biegacza. Nagrodą główną w biegu jest bojowy nóż komandosa.

Pierwszy raz Bieg o Nóż Komandosa odbył się w 1997 r., ukończyły go wówczas 52 osoby. Organizatorem biegu jest Zbigniew Rosiński, prezes WKB Meta, który działa w Lublińcu. Bieg nosi imię gen. Włodzimierza Potasińskiego, dowódcy Wojsk Specjalnych, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Ewa Korsak

autor zdjęć: EK

dodaj komentarz

komentarze


Polki pobiegły po srebro!
 
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Nowe zadania szefa SKW
„Ryś” z laserem
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Honor weteranom misji!
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Po śladach polskich bohaterów
Cień atomowej zagłady
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Wojna w świętym mieście, epilog
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
Ratownicy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie
WAM wraca po latach
By Polska była bezpieczna
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ameryka daje wsparcie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przysięga w Limanowej
Nie szpital, a instytut
Piedimonte – samobójcza misja
Ostatnia droga Pileckiego
NATO on Northern Track
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Broń Hitlera w rękach AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO