moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze nie zostawiają kombatantów

Wiktor Sumiński to były żołnierz AK i działacz antykomunistycznego podziemia. A dziś także dobry znajomy 12 Brygady Zmechanizowanej. Dzięki akcji zorganizowanej przez żołnierzy 94-letni kombatant ma lepszą opiekę medyczną, może zrobić remont mieszkania, ma też szansę na państwowe odznaczenie. Wojskowi organizują już akcję pomocy dla kolejnego żołnierza wyklętego.

Gdy wybuchała wojna, Wiktor Sumiński miał 18 lat. Od początku okupacji angażował się w działalność konspiracyjną. W 1942 roku został żołnierzem Armii Krajowej. Kolportował podziemną prasę, brał udział w transportowaniu broni Wisłą, a w sierpniu razem ze swoim oddziałem podjął nieudaną próbę marszu na odsiecz powstańcom warszawskim.

Po zakończeniu wojny uczestniczył w kilkudziesięciu akcjach zbrojnych przeciw komunistycznemu aparatowi represji, m.in. w próbie odbicia uwięzionych kolegów z aresztu UB w Gostyninie. W 1947 roku został aresztowany, wojskowy sąd skazał go na karę śmierci zamienioną na więzienie. Spędził w nim 10 lat.

Dziś 94-letni kombatant mieszka z żoną Zytą (dzieci nie mają) w Prusimiu –niewielkiej wsi w Zachodniopomorskiem. Niedawno o jego historii dowiedzieli się żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej, którzy w pobliskim Węgorzynie pracowali przy budowie pomnika. – Odwiedziliśmy pana Wiktora. Spotkanie było bardzo sympatyczne, ale okazało się, że kombatant potrzebuje pomocy. Choć ma poważne problemy ze zdrowiem, nie miał orzeczonej grupy inwalidzkiej, a jego skromne mieszkanie wymagało remontu – opowiada kpt. Maciej Paul, dowódca 2 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich.

Razem z kapralem Piotrem Maletką, dowódcą załogi KTO Rosomak z 3 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej, postanowili zorganizować akcję wsparcia dla weterana.

Pomoc lekarzy i… internautów

Dalej wypadki potoczyły się szybko. Żołnierze o problemach kombatanta powiadomili lokalny samorząd. Dzięki temu w Powiatowym Ośrodku Pomocy Rodzinie odbyło się posiedzenie komisji lekarskiej, na którym zaocznie orzeczono o stopniu inwalidztwa pana Sumińskiego. Kombatant mógł też odtąd liczyć na opiekę pielęgniarki i dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego.

Zaprzyjaźniona z wojskowymi firma medyczna wykonała u pana Sumińskiego badanie słuchu i dobrała odpowiedni rodzaju aparatów słuchowych. Były żołnierz AK został też skierowany na kolejne badania, ponieważ choruje na miażdżycę, a po brutalnych przesłuchaniach służby bezpieczeństwa ma także problemy z mową.

 

Akcja wsparcia dla pana Sumińskiego przeniosła się także do Internetu. Włączył się w nią przedsiębiorca ze Szczecina Krzysztof Pronobis oraz Izabela Stawicka, absolwentka Akademii Obrony Narodowej. W mediach społecznościowych zorganizowali zbiórkę pieniędzy. Z datków kupiono aparaty słuchowe, a pozostałe 39 tys. zł przekazano panu Sumińskiemu na remont łazienki, kupno nowej pralki, kuchenki i lodówki.

– Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. Życzę szczęścia i zdrowia. Oby nigdy już nie zdarzyły się tak tragiczne dni, jakie my musieliśmy przeżyć – mówił wzruszony Wiktor Sumiński podczas uroczystego spotkania z żołnierzami, wolontariuszami i lokalnymi dziennikarzami.

Czy będzie order?

Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej zdążyli się już zaprzyjaźnić z panem Wiktorem. Uczestniczył on razem z nimi w obchodach Święta Wojska Polskiego. Był też gościem honorowym dowódcy 12 Brygady. Odbierał defiladę wojska, a w sali tradycji wpisał się do kroniki jednostki.

To jednak nie wszystko. Wojskowi wystąpili z wnioskiem o uhonorowanie Wiktora Sumińskiego odznaczeniem państwowym. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych poprał tę propozycję i do Kancelarii Prezydenta został już przekazany wniosek o nadanie byłemu żołnierzowi AK Orderu Odrodzenia Polski.

Kolejna akcja już trwa

„Zmechanizowani” z 12 Brygady podkreślają, że historia pana Wiktora nie jest odosobniona. Rozpoczęli już akcję pomocy dla kolejnego żołnierza wyklętego. Porucznik w st. spocz. Andrzej Kiszka nazywany jest najdłużej ukrywającym się żołnierzem AK. Dziś dziewięćdziesięcioletni kombatant, podobnie jak pan Sumiński, potrzebuje wsparcia. – Znalazły się już firmy i hurtownie, które oferują bezinteresowną pomoc. Na nasz apel w Internecie odezwały się tysiące ludzi poruszonych trudną sytuacją kombatanta – mówi kpt. Paul. Poza pomocą medyczną i materialną żołnierze chcą doprowadzić do rehabilitacji sądowej porucznika i awansowania go na stopień majora. Andrzej Kiszka to były żołnierz Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej, Narodowej Organizacji Wojskowej, a po zakończeniu II wojny światowej działacz antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Piotr Rakowski Radio Szczecin

dodaj komentarz

komentarze

~Olsztyn
1446063600
Wspaniała wiadomość Najwyższe słowa uznania dla żołnierzy. Jestem pod ogromnym wrażeniem Waszej działalnosci . CZeść i chwała bohaterom. Sława wielkiej Polsce !
E9-B6-3E-03
~Dziobu
1444384620
Żaden z kombatantów nie może by zapomniany, bez względu na jednostkę w której walczył. Ale walczyli pod Studziankami, na Wale Pomorskim, zdobywali Kołobrzeg i walczyli w Berlinie byli fetowani na 45 lat PRLu. Teraz kolej na oddanie honoru tym których PRL gnębił.
22-5A-54-2C
~hobbit
1443979140
Rozumiem, że Ci którzy walczyli pod Studziankami, na Wale Pomorskim, zdobywali Kołobrzeg i walczyli w Berlinie to już nie kombatanci i o nich spokojnie można zapomnieć?!
98-46-D4-DB
~Fenarid
1443940980
Gratulację dla chłopaków z 12 Zmechanizowanej. Fantastyczna akcja, państwo często zapomina o swoich bohaterach ale bracia broni nigdy nie powinni przechodzić obojętnie obok losów weteranów.
F8-52-2C-64

Sukcesy reprezentantek CWZS-u
 
Podróż po AWACS-ie
WAM wraca po latach
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dodatkowe siły do ochrony granicy
„Grand Quadriga ‘24”
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Piedimonte – samobójcza misja
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Honor weteranom misji!
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Pokazali bojowego ducha
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
They Will Check The Training Results in Combat
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy na medal
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wszystkie misje AWACS-a
Mobilne dowodzenie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polki pobiegły po srebro!
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Ryś” z laserem
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Cień atomowej zagłady
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
Nie szpital, a instytut
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO