moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstanie Warszawskie. Pamiętamy!

Warszawa obchodzi 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Równo o 17 mieszkańcy stolicy zatrzymali się, by uczcić pamięć ofiar Powstania minutą ciszy. Wcześniej kwiaty m.in. pod pomnikiem Państwa Podziemnego złożyli przedstawiciele rządu. Obchody potrwają do 5 sierpnia, wtedy mieszkańcy stolicy uczczą pamięć cywilów, którzy stracili życie podczas Powstania.


Mieszkańcy Mokotowa w hołdzie Powstańcom

Premier Ewa Kopacz i marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błonska wzięły udział w przedpołudniowej uroczystości w parku im. gen. Orlicz-Dreszera na Mokotowie. Podczas spotkania z Powstańcami mówiła o tym, co dzisiejsza Warszawa otrzymała od tych, którzy 71 lat temu walczyli o stolicę. - Spotkaliśmy się tu po to, aby oddać hołd bohaterskim Żołnierzom Armii Krajowej i mieszkańcom Warszawy. Powstańcom, którzy walczyli oddajemy ten hołd, bo wiemy, że nasze pokolenie nie doczekałoby wolności, gdyby nie ich determinacja i cena jaką płacili - mówiła Ewa Kopacz - Płacili za tę walkę o wolność życiem, chcieli pokazać, że sprawy, o które walczą, są najwyższe i dla narodu najważniejsze – dodała premier.
 

W samo południe odbyła się uroczysta zmiana posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystości wzięła udział m.in. Ewa Kopacz i Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Żołnierze oddali salwę honorową, a na płycie Grobu złożono kwiaty. Na placu Piłsudskiego przyszło wielu mieszkańców Warszawy. Byli również kombatanci oraz Powstańcy i świadkowie walki w 1994 roku.

Hołd tym, którzy nigdy nie złożyli broni

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej z Powstańcami spotkali się m.in. Ewa Kopacz, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Małgorzata Kidawa Błońska  i Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. - Wyrosło już pokolenie Polaków, które nie pamięta czasów sprzed 1989 r., nie pamięta poświęceń lat wojennych, ani walki o wolność. To pokolenie korzystające pełną garścią z osiągnięć i swobód naszej wspólnej europejskiej cywilizacji. To pokolenie nie zapomni waszych młodzieńczych ofiar, strzaskanych światów, zniszczonych marzeń, utraconych miłości i waszej nad wyraz dojrzałej odwagi i miłości do Polski - mówiła Kidawa-Błońska, zwracając się do powstańców.

Szefowa rządu zwróciła uwagę na cenę, którą płacili walczący o wolność. - Płacili za tę walkę o wolność życiem, chcieli pokazać, że sprawy, o które walczą, są najwyższe i dla narodu najważniejsze - podkreśliła.


Warszawa wstrzymuje oddech

O godzinie 17 warszawiacy zatrzymali się, by minutą ciszy uczcić pamięć Powstańców. Dlaczego akurat o 17? O tej godzinie 71. Lat temu rozpoczęło się Powstanie. "Alarm do rąk własnych Komendantom Obwodów.(...) Dnia 31.7. godz. 19. Nakazuję W dnia 1.8. godzina 17.00." – tak brzmiał rozkaz o wybuchu Powstania Warszawskiego wydany przez gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", a podpisany przez pułkownika Antoniego Chruściela "Monter".


To nie koniec obchodów rocznicowych. Wieczorem warszawiacy spotkają się na Placu Piłsudskiego by śpiewać „(nie)ZAKAZANE PIOSENKI”. O północy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się zaś premiera spektaklu teatralnego „Ciekawa Pora Roku”, w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Można na nią wejść jedynie z zaproszeniem, ale spektakl ten będzie grany też później – od 2 do 5 sierpnia o godzinie 20. 

 

2 sierpnia o godz. 15 rozpocznie się fotograficzna gra miejska „Twoja klisza z Powstania – Wyspa Żoliborz”. Jak wskazuje jej tytuł, poświęcona będzie organizacji państwa powstańczego na Żoliborzu. – To propozycja dla tych, którzy kochają starą Warszawę, pasjonują się jej powstańczą historią, mają w sobie zmysł odkrywcy i przede wszystkim na co dzień nie rozstają się z aparatem fotograficznym – zachęcają organizatorzy gry.

5 sierpnia warszawiacy upamiętnią natomiast mieszkańców stolicy, którzy zginęli w trakcie walk. – Pierwszy raz w historii obchodów rocznic powstania przez Warszawę przejdzie Marsz Pamięci. To będzie hołd cywilom, którzy zginęli w czasie powstania – mówi Anna Kotonowicz, rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego. – Zebraliśmy nazwiska aż 60 tysięcy takich osób. Ale nigdy by się nam to nie udało, gdyby nie wsparcie i pomoc Wandy Traczyk-Stawskiej, pseudonim „Pączek”, która wiele lat opiekowała się Cmentarzem Powstańców Warszawy – dodaje.

Oficjalne uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli rozpoczną się o godz. 18. przy pomniku pamięci 50 tys. mieszkańców zamordowanych przez Niemców. Po części oficjalnej, o godzinie 19, nastąpi Marsz Pamięci – uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. Zwieńczeniem marszu będzie otwarcie wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”, zorganizowanej wzdłuż alei głównej Parku Powstańców, tuż obok cmentarza Wolskiego. Staną tam białe bryły z wypisanymi nazwiskami poległych. Wieczorami wystawa będzie podświetlana, dzięki czemu napisy wciąż będą widoczne, a rozświetlone bryły – jak założyli organizatorzy – będą symbolizować znicze, składając hołd ofiarom. Osoby, które wezmą udział w uroczystościach otrzymają świece, które będzie można zapalić w wybranym przez siebie miejscu, upamiętniającym poległych.

EK

autor zdjęć: mon.gov.pl

dodaj komentarz

komentarze


Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
 
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pierwsi na oceanie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pływacy i maratończycy na medal
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Zapraszamy na Festiwal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wiosenna burza nad Estonią
Uwaga, transformacja!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Na straży nieba
Treningi z wojskiem wracają
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ameryka daje wsparcie
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowe Oscary przyznane!
„Wielka droga” dostępna online
Sztuka ochrony zabytków
Pytania o europejską tarczę
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Pierwszy polski technik AH-64
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
Husarz na straży nieba
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
Rajd ku czci saperów
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Bohater odtrącony
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO