moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Hołd powstańcom. Marsz Pamięci cywilom

Minuta ciszy tego dnia jest obowiązkowa. Wiele miast w Polsce uczci nią 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W stolicy pierwszy raz odbędzie się Marsz Pamięci poświęcony mieszkańcom – cywilnym ofiarom walk. Zaplanowano też spotkania z powstańcami, wystawy, koncerty, grę miejską i wiele innych wydarzeń. Obchody potrwają do 5 sierpnia.

Powstańczy zryw rozpoczął się we wtorek 1 sierpnia 1944 roku punktualnie o godzinie 17. Miał trwać kilka dni, a zakończył się po ponad dwóch miesiącach. Warszawa została wtedy niemal całkowicie zburzona przez Niemców. Zyskała jednak legendę miasta niezłomnego.

Godzinę „W”, czyli wybuch powstania, w całej Polsce upamiętniamy co roku wyciem syren i chwilą zadumy. W Warszawie staną tramwaje, samochody i autobusy, zatrzymają się piesi.

Organizatorem obchodów jest Muzeum Powstania Warszawskiego. – Muzeum stara się pokazać żołnierzy AK „takimi, jakimi byli”. Stąd pomysł powiedzenia dzisiejszym młodym ludziom tego, co mówią zawsze powstańcy – że to właśnie obecni młodzi patrioci są ich prawdziwymi kontynuatorami. Że każdy Polak może być ich sukcesorem pod warunkiem, że ma zespół cech i wartości. Dla powstańców to przede wszystkim wolność, ale także miłość do ojczyzny, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym i sumienność. I do poszczególnych z tych cech odnoszą się organizowane przez nas rocznicowe imprezy – opowiadał podczas konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum.

Oficjalne obchody rocznicowe o godzinie 17 odbędą się na wojskowych Powązkach przy pomniku Gloria Victis. Natomiast uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego nastąpi wcześniej, w samo południe. Już od rana, od godz. 9, odbywać się też będą uroczystości przed tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia powstania (ul. Filtrowa 68). Potem kolejne: przed tablicą na budynku tzw. Małej Pasty (g. 10:30, ul. Piękna 19) oraz pomnikami Mokotów Walczący (g. 10, park im. gen. Orlicz – Dreszera), gen. Stefana Roweckiego „Grota” (g. 13.15, ul. Chopina), Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (g. 14, ul. Wiejska). O 19.30 pod pomnikiem Polegli – Niepokonani zostaną złożone wieńce. Z kolei apel poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich odbędzie się już dzisiaj, 31 lipca, o godz. 19.

Morowe panny, wspólne śpiewanie i gra

1 sierpnia od godziny 14 do 17 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowane zostanie spotkanie edukacyjne „Morowe panny”. Mogą w nim uczestniczyć całe rodziny. Eksperci z muzeum będą opowiadać o wydarzeniach i bohaterach tamtych czasów. Wieczorem, o godzinie 20, na Placu Piłsudskiego, specjalnie śpiewniki z powstańczymi utworami czekać będą na chętnych do udziału w wydarzeniu „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI”. O północy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się zaś premiera spektaklu teatralnego „Ciekawa Pora Roku”, w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Można na nią wejść jedynie z zaproszeniem, ale spektakl ten będzie grany też później – od 2 do 5 sierpnia o godzinie 20. Bilety kosztują 18 złotych i można je kupić na stronie bilety.1944.pl lub w kasie muzeum. Dzieci i młodzież do 14 roku życia mają wstęp wolny.

2 sierpnia o godz. 15 rozpocznie się fotograficzna gra miejska „Twoja klisza z Powstania – Wyspa Żoliborz”. Jak wskazuje jej tytuł, poświęcona będzie organizacji państwa powstańczego na Żoliborzu. – To propozycja dla tych, którzy kochają starą Warszawę, pasjonują się jej powstańczą historią, mają w sobie zmysł odkrywcy i przede wszystkim na co dzień nie rozstają się z aparatem fotograficznym – zachęcają organizatorzy gry.

Pamięci ofiar: marsz i bryły-znicze

5 sierpnia warszawiacy upamiętnią natomiast mieszkańców stolicy, którzy zginęli w trakcie walk. – Pierwszy raz w historii obchodów rocznic powstania przez Warszawę przejdzie Marsz Pamięci. To będzie hołd cywilom, którzy zginęli w czasie powstania – mówi Anna Kotonowicz, rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego. – Zebraliśmy nazwiska aż 60 tysięcy takich osób. Ale nigdy by się nam to nie udało, gdyby nie wsparcie i pomoc Wandy Traczyk-Stawskiej, pseudonim „Pączek”, która wiele lat opiekowała się Cmentarzem Powstańców Warszawy – dodaje.

Oficjalne uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli rozpoczną się o godz. 18. przy pomniku pamięci 50 tys. mieszkańców zamordowanych przez Niemców. Po części oficjalnej, o godzinie 19, nastąpi Marsz Pamięci – uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. Zwieńczeniem marszu będzie otwarcie wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”, zorganizowanej wzdłuż alei głównej Parku Powstańców, tuż obok cmentarza Wolskiego. Staną tam białe bryły z wypisanymi nazwiskami poległych. Wieczorami wystawa będzie podświetlana, dzięki czemu napisy wciąż będą widoczne, a rozświetlone bryły – jak założyli organizatorzy – będą symbolizować znicze, składając hołd ofiarom. Osoby, które wezmą udział w uroczystościach otrzymają świece, które będzie można zapalić w wybranym przez siebie miejscu, upamiętniającym poległych.

Do 5 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego codziennie będzie działało Centrum Informacyjne Obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (w godz. 10.00 - 18.00). Tel: 22 376 68 36, 22 376 68 37, 22 539 79 36. Można tam uzyskać informacje dotyczące wszystkich uroczystości.

EK

autor zdjęć: ek

dodaj komentarz

komentarze


Gry wojenne w szkoleniu
 
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Zawsze gotowi do pomocy
Po przeprawie ruszyli do walki
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Krwawa noc pośród puszczy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Bohater odtrącony
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Orzeł dla bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
By Polska była bezpieczna
Nowe zadania szefa SKW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Więcej hełmów dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wszystkie misje AWACS-a
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO