moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oficerowie uczyli się współpracy z cywilami

Żołnierze rozmawiali z naocznymi świadkami pogromów, jakich nazistowscy Niemcy dokonali w podkieleckich wsiach. Potem pytali mieszkańców Kielc o ich sytuację materialną, ale też o to, co myślą o mniejszościach narodowych, religijnych i etnicznych. W ten sposób podczas kursu w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych uczyli się pracy z ludnością cywilną.

Pozyskanie przychylności mieszkańców rejonu objętego konfliktem to jeden z kluczowych warunków, dzięki którym wygrywa się współczesne wojny. Właśnie tego uczyli się dowódcy kompanii oraz plutonów podczas kursu z planowania oraz realizacji zadań w środowisku wielokulturowym.

To druga edycja kursu organizowanego przez instruktorów z kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych (CPdMZ). Nie wszystkie pododdziały mają bowiem własnych żołnierzy CIMIC (Civil-Military Co-operation), czyli przygotowanych specjalnie do nawiązywania współpracy cywilno-wojskowej podczas stabilizowania sytuacji w regionie objętym konfliktem. To oni tworzą i podtrzymują kontakty pomiędzy wojskami NATO a organami włazy oraz ludnością cywilną na obszarze prowadzenia operacji. Jeśli żołnierzy CIMIC nie ma, ich rolę przejmują inni oficerowie. Dlatego muszą się nauczyć nawiązywania kontaktów z przedstawicielami innych kultur bądź wyznań, tego, jak pozyskać ich zaufanie oraz właściwie ocenić zdobyte informacje.

– Dajemy im podstawy do tego, jak te tematy ugryźć. Otrzymują gotowe szablony postępowania żołnierza CIMIC na wypadek, gdyby otrzymali zadanie dokonania oceny miejscowości lub spotkania się z kimś w gminie – mówi mjr Marcin Matczak z CPdMZ. – Dodatkowo uczulamy ich na różnice kulturowe. Pojechać do księdza katolickiego to bowiem coś zupełnie innego niż do ewangelika albo do miejsca o olbrzymim znaczeniu religijnym – dodaje.

Przez dwa tygodnie żołnierze poznawali zatem zasady CIMIC, prowadzenia negocjacji oraz międzynarodowe prawo humanitarne konfliktów zbrojnych. Nie tylko w teorii uczyli się przede wszystkim, jak ową wiedzę wykorzystać. Odwiedzili również takie miejsca, jak Muzeum Dialogu Kultur, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej czy Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Uczestniczyli w warsztatach dotyczących stereotypów i rasizmu oraz w zajęciach prowadzonych przez doktora Marka Jedynaka z Instytutu Pamięci Narodowej poświęconych działaniom partyzanckim na terenie Kielecczyzny podczas okupacji, z nawiązaniem do pogromu kieleckiego dokonanego w 1946 roku na Żydach przez Polaków.

Ostatnie trzy dni kursu przeznaczono na działania w otaczającym żołnierzy środowisku cywilnym. Choć instruktorzy przygotowali scenariusze zadań osadzonych w fikcyjnym konflikcie pomiędzy Wislandią a bojówkami wspieranymi przez wrogo nastawioną Mondię, to jednak ich realizacja wymagała kontaktów z mieszkańcami Kielc. Żołnierze musieli m.in. ustalić miejsce przetrzymywania Stefana Bandery, aktywność oraz migrację lokalnej watahy wilków czy skalę pogromów okolicznych wsi dokonywanych przez Niemców podczas II wojny światowej. To właśnie rozmowy z naocznymi świadkami tych zajść najsilniej uzmysłowiły szkolącym się oficerom, jak trudna jest praca z ludnością dotkniętą wojną. – Ta rozmowa to było jedno z najtrudniejszych przedsięwzięć – opowiada kpt. Marcin Szymocha z 18 Batalionu Rozpoznawczego, jeden z uczestników kursu. – To są naoczni świadkowie bądź osoby, które uczestniczyły w skrajnie traumatycznych wydarzeniach i pomimo kilkudziesięciu lat, jakie od tych zajść upłynęły, wciąż wywołują w nich żywe reakcje. Pamięć o tym trwa i przekazywana jest kolejnym pokoleniom. Ale pomimo ciężkich pytań, jakie zadawaliśmy, traktowano nas życzliwie – wspomina.

Na koniec szkolenia żołnierze prowadzili sondy uliczne wśród przechodniów. Poruszali kontrowersyjne kwestie takie, jak: bezpieczeństwo, stan służby zdrowia, sytuacja ekonomiczna mieszkańców, a przede wszystkim wiedza i stosunek kielczan do mniejszości narodowych, religijnych, etnicznych. Kursanci zdobywali również informacje o działalności organizacji pomocowej związanej z większością religijną. Spotkali się także z przedstawicielem Urzędu Miasta, który wyjaśniał sposób funkcjonowania Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wszystkie te działania należą do CIMIC i stanowią elementy planowania operacji.

– Kurs pokazał nam, jaki jest stosunek ludności cywilnej do żołnierzy w trakcie działań pozamilitarnych, czyli tzw. niekinetycznych – ocenia kpt. Szymocha. – Uczyliśmy się pracować w grupach złożonych z żołnierzy różnych jednostek i specjalności, pozyskiwać informacje, które dla naszego przełożonego są kluczowe do zaplanowania przedsięwzięć w danym rejonie. Taki kurs powinien być obowiązkowy dla wszystkich dowódców – uważa.

Do działań niekinetycznych należą m.in. czynności psychologiczne (PSYOPS – Psychological Operations), operacje informacyjne (INFO OPS – Information Operations) czy współpraca z dziennikarzami prowadzona przez oficerów prasowych i wojskowe centra prasowe (MEDIAOPS – Media Operations). Współpraca cywilno-wojskowa (CIMIC – Civil-Military Co-operation) obejmuje czynniki społeczne, polityczne, ekonomiczne oraz humanitarne. Głównym celem CIMIC jest zminimalizowanie negatywnego wpływu cywili na prowadzoną operację oraz nawiązanie współpracy wojska z lokalną ludnością i instytucjami pozamilitarnymi. Polscy oficerowie CIMIC zdobywali doświadczenie podczas misji w Iraku i Afganistanie, a ich wiedza jest do wykorzystania wszędzie. Stosuje się bowiem zbliżone metody działań po uwzględnieniu zmiennych związanych z geografią danego regionu, wierzeniami, gospodarką itp. CIMIC ściśle związany z PSYOPS i wywiadem wojskowym to ogromna siła na współczesnym polu walki.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1436291520
>ale też o to, co myślą o mniejszościach narodowych, religijnych i etnicznych.< Natychmiast deportować do kraju ojczystego na nasz (państwa) koszt. Będzie to uczynione dla dobra naszego, naszych dzieci i wnuków. Mieszanki narodów są niebezpieczne i kończą się wypieraniem i podbojem rodowitych mieszkańców ziem.
65-45-B6-A1

Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Rakiety dla Jastrzębi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Mundury w linii... produkcyjnej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sandhurst: końcowe odliczanie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto stołecznego garnizonu
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Front przy biurku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sprawa katyńska à la española
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
SOR w Legionowie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strażacy ruszają do akcji
Zbrodnia made in ZSRS
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEle dla wojska
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Optyka dla żołnierzy
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO