moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przyszli oficerowie NSR zakończyli szkolenie

Pierwszy w historii turnus służby przygotowawczej dla kandydatów na oficerów rezerwy zakończył się dzisiaj we wrocławskiej uczelni. Przez pół roku ochotnicy szkolili się w specjalnościach m.in. prawnej, zmechanizowanej i logistycznej. Już dziś niektórzy z nich podpisali kontrakty na służbę w NSR.

– To był mój pierwszy krok do związania się z armią i wręcz przygoda życia, która – mam nadzieję – szybko się nie skończy – mówi Magdalena Czekatowska z Zielonej Góry, absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Na swoim koncie ma m.in. certyfikat płetwonurka głębinowego, szkolenie z pomocy przedmedycznej i rozpoczęła jeszcze kurs spadochronowy. Od dziś jest kapralem rezerwy.

Była jednym z 40 ochotników z całej Polski, którzy na początku stycznia przyjechali do Wrocławia. – Nabór na szkolenie miał charakter konkursowy. Konkurencja była bardzo duża, bo o jedno miejsce ubiegało się kilkanaście osób. W efekcie trafili do nas najlepsi kandydaci, z różnymi dodatkowymi kwalifikacjami i motywacją do służby – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Jak zostać dowódcą

Trwający pół roku turnus był pierwszym szkoleniem tego typu od wprowadzenia służby przygotowawczej w 2010 roku. W odróżnieniu od podobnych treningów organizowanych na potrzeby korpusu szeregowych zawodowych (czteromiesięcznych) i podoficerów (pięciomiesięcznych) to miało przygotować przyszłych rezerwistów do objęcia stanowisk oficerskich.

Ochotnicy przeszli najpierw kwartalne szkolenie podstawowe, jednakowe dla wszystkich zaczynających swoją przygodę z mundurem. Zatem podobnie do elewów czy kadetów kandydaci na oficerów rezerwy poznawali wojskowe regulaminy, trenowali kondycję i przeszli szkolenie medyczne. W trakcie ćwiczeń saperskich sporządzali zapalnik lontowy i ustawiali miny. Pokonywali tor napalmowy podczas zajęć praktycznych z obrony przed bronią masowego rażenia. Regularnie ćwiczyli też taktykę.

– Natomiast specyfiką ich szkolenia były zajęcia z dowodzenia. Poznawali na przykład zasady autoprezentacji i metodyki przygotowywania się do zajęć. Tworzyli też dokumenty dowódcze, na przykład rozkazy bojowe – tłumaczy kpt. Damian Przerwa, dowódca kompanii szkolnej z WSOWL. Instruktorzy pozwolili ochotnikom naprawdę wcielić się w rolę dowódcy. Dlatego niektórzy z żołnierzy zostali wyznaczeni do pełnienia roli pomocników dowódców plutonów. – Żołnierze tworzyli bardzo zgrany pododdział i byli niezwykle zaangażowani – podsumowuje kpt. Przerwa.

Od prawa, przez finanse, do artylerii

Po trzech miesiącach spędzonych we Wrocławiu kandydaci na oficerów rezerwy rozpoczęli trzymiesięczne szkolenie specjalistyczne. – Wyjechali do Poznania, Torunia i Grudziądza, by w tamtejszych centrach szkolenia poznać specyfikę swoich przyszłych zadań. Szkolili się w sumie w pięciu specjalnościach – tłumaczy mjr Szczepański. Pięć osób zdobywało wiedzę na temat wojskowego prawa. Tyle samo uczyło się finansów. Po 10 osób szkoliło się w specjalnościach zmechanizowanej, logistycznej i artyleryjskiej.

– Ja akurat trafiłam na zmechanizowaną do Poznania. Natomiast praktykę dowódczą przeszłam w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, byłam tam dublerem dowódcy plutonu – mówi kpr. rez. Magdalena Czekatowska. Podobne praktyki w jednostkach całej Polski odbyli wszyscy kandydaci.

Przez ostatnie dwa dni żołnierze zdawali egzaminy. Instruktorzy sprawdzali, jaką znajomość regulaminów i musztry mają kandydaci, a także jakie zdobyli umiejętności strzeleckie i dowódcze.

Być oficerem rezerwy

Ochotnicy oficjalnie zakończyli szkolenie 3 lipca. Kandydaci otrzymali dziś stopień kaprala i specjalność wojskową, zgodnie z którą byli kształceni. Teraz są gotowi, by podpisać kontrakty na służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych. – Część z nas zrobi to już dziś, pozostali w poniedziałek. Już teraz 99 procent z nas ma nadane przydziały kryzysowe na stanowiska w jednostkach wojskowych w całej Polsce. Ja mam przydział do 17 Brygady Zmechanizowanej. Tam też prawdopodobnie we wrześniu wezmę udział w ćwiczeniach rotacyjnych – mówi kpr. rez. Czekatowska.

Zaliczenie tych ostatnich to warunek mianowania ochotnika na pierwszy stopień oficerski – podporucznika.

Służba przygotowawcza to oferta dla osób, które chcą być żołnierzami, ale nigdy wcześniej nie odbyły przeszkolenia wojskowego. Głównym celem tej służby jest stworzenie jak największego korpusu wyszkolonych rezerwistów, w szczególności na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych.
Turnusy służby przygotowawczej prowadzone są od połowy 2010 roku. Dotąd były organizowane niemal wyłącznie na potrzeby korpusu szeregowych. Cztery razy odbyły się też turnusy na rzecz korpusu podoficerów, w tym dwukrotnie dla studentów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. pchor. Magdalena Czekatowska

dodaj komentarz

komentarze

~xD
1490967180
Plecaki plecaki...
ED-97-95-E6
~Wix55
1452614640
Mgr inż. i wysłali mnie na szeregowego, a tutaj czytam że po kijowych studiach dziennikarskich wysłali ją na przeszkolenie oficerskie. Ładnie.
A6-B5-90-4B
~Damian
1436284740
Ludzie !!! Opamiętajcie się póki jeszcze jest czas... Oficerowie NSR!!!??? Co to jest... Ja rozumiem wszystko dla swojego dziecka ale są granice... Ten człowiek będzie decyzyjny, a co dalej? Dlaczego niszczycie Polską wspaniała armię takimi ludźmi bo żołnierzami bardzo długo nie będą! Proszę o odpowiedź... Jestem żołnierzem z 12 letnim stażem po 4 misjach zagranicznych w tym trzech w strefie wojennej, jakim on będzie dowódcą? To jest żenujące. Pozdrawiam Polskę Zbrojną. P.S Ciekaw jestem czy ten komentarz zostanie opublikowany.
E2-E0-3D-7B

Zbrodnia made in ZSRS
 
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Odstraszanie i obrona
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ocalały z transportu do Katynia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kurs z dzwonem
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Optyka dla żołnierzy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Szpej na miarę potrzeb
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
V Korpus z nowym dowódcą
Jeśli nie Jastrząb, to…
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, epilog
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Ogień w podziemiu
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część druga
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO