moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jubileusz „cyfrowej brygady”

Mają transportery Rosomak, przeciwpancerne pociski Spike, zestawy rakietowe Grom, a za kilka miesięcy – także wozy rozpoznania technicznego. Między innymi takim wyposażeniem dysponuje jedna z najważniejszych brygad w polskiej armii. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana dziś obchodzi swoje święto.Uroczystości z tej okazji będą trwały dwa dni. Dziś w Międzyrzeczu odbędzie się msza i uroczysty apel. W sobotę żołnierze „Siedemnastej” zapraszają na żołnierski festyn. Podczas pikniku prezentowane będzie uzbrojenie i wyposażenie brygadowych jednostek. Odbędzie się także pokaz saperski. W programie są również pokazy grup rekonstrukcyjnych, które odtwarzają historię 15 Pułku Ułanów Poznańskich, 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej, Strzelców Wielkopolskich i 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich. Zaplanowano także zawody strongman, różne zabawy dla dzieci oraz koncerty.

Ważne tradycje

Brygada powstała w 1996 roku na bazie 17 Pułku Zmechanizowanego, ale jej tradycje sięgają czasów powstańców wielkopolskich. Patronem jednostki jest gen. broni Józef Dowbor-Muśnicki. W 2001 roku brygada weszła w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. W latach 2005–2008 dowodził nią generał Mirosław Różański, obecny dowódca generalny RSZ.

Obecnie w szeregach 17 Brygady służą ponad 3 tysiące żołnierzy. Wojskowi stacjonują w trzech garnizonach: Międzyrzeczu, Wędrzynie i Krośnie Odrzańskim. „Siedemnastą” od pół roku dowodzi gen. bryg. Andrzej Kuśnierek, który na stanowisku zastąpił generała Rajmunda T. Andrzejczaka.


Brygada z Międzyrzecza jest jednym z najważniejszych związków taktycznych w armii i jedną z najbardziej rozpoznawalnych. Taką opinię jednostka zawdzięcza między innymi prekursorskim metodom szkoleniowym i nowoczesnemu wyposażeniu. Po uzawodowieniu armii, to właśnie w 17 WBZ powstał pierwszy batalion, w którym służyli wyłącznie zawodowi żołnierze.

Cyfrowa brygada

W 2005 roku „Siedemnasta” jako pierwsza otrzymała kołowe transportery opancerzone Rosomak. Dzisiaj jest ich w brygadowych jednostkach około 140. Żołnierze korzystają też z nowoczesnych moździerzy 60 mm i granatników MK-19, PPK Spike oraz zestawów rakietowych Grom. – Jest to najnowocześniejszy sprzęt z posiadanego przez jednostki wojskowe w Polsce – mówi gen. bryg. Andrzej Kuśnierek. Prócz tego brygada ma bojowe wozy piechoty, armatohaubice Dana, armaty przeciwlotnicze ZU-23-2. Żołnierze posiadają też m.in. karabinki szturmowe Beryl i pistolety maszynowe MP-84 Glauberyt. W grudniu 2015 roku do jednostki trafią pierwsze wozy rozpoznania technicznego Rosomak.


To w tej brygadzie powstała pierwsza w polskiej armii szkoła strzelców wyborowych. W Wędrzynie żołnierze szkolą się w strzelaniu precyzyjnym. – Nasi strzelcy wyborowi wyposażeni są w najnowocześniejszą broń przystosowaną do specyfiki ich działania – zapewnia dowódca jednostki.

17 Brygada Zmechanizowana posiada również siatki Berberys, czyli specjalistyczny sprzęt umożliwiający kamuflaż i maskowanie pojazdów. – Berberys zatrzymuje wydzielane przez sprzęt i wozy ciepło oraz fale radiowe, dzięki czemu jest najlepszym elementem maskowania – wyjaśnia gen. Kuśnierek.

Dowódca brygady podkreśla, że „Siedemnasta” podąża za najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. Dlatego też brygada od kilku lat jest określana mianem „cyfrowa”. – Wynika to z tego, że wykorzystujemy systemy komputerowe w szkoleniu i w codziennej działalności brygady – mówi generał. To właśnie w 17 Brygadzie Zmechanizowanej podczas jednego z ćwiczeń taktycznych pierwszy raz w historii polskiej armii użyto cyfrowych systemów symulacji pola walki JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation) i JTLS (Joint Theatre Level System).


Szkolenie w kraju, test na misji

Żołnierze 17 BZW wielokrotnie wyjeżdżali na misje poza granice kraju. Byli m.in. w Afganistanie, Iraku i Czadzie. W Afganistanie byli główną siłą bojową podczas I, II i IX zmiany polskiego kontyngentu. W operacji pod Hindukuszem wzięło udział około 2500 żołnierzy. W pierwszej połowie 2013 roku wojskowi pełnili dyżur w Grupie Bojowej Unii Europejskiej. Dowódcą Grupy był generał Andrzejczak. Żołnierze byli gotowi do interwencji w sytuacjach kryzysowych w dowolnym miejscu na świecie, w promieniu 6 tysięcy kilometrów od Brukseli.

W ostatnich miesiącach brygada odbywa intensywne szkolenia w kraju. Żołnierze wzięli udział m.in. w ćwiczeniach: „Gronostaj’ 15”, „Gepard’ 15”, „Borsuk’ 15” i „Noble Jump’ 15”. Obecnie brygada przygotowuje się do październikowego ćwiczenia „Dragon’15”.

mks, ek

autor zdjęć: arch. 17 WBZ, Bartosz Bera / rbsphotos.com

dodaj komentarz

komentarze

~OMEN
1435907880
Taa... No fajnie, ale tak ukompletowanych brygad, to my potrzebujemy co najmniej 7.
BA-CA-10-36

Głos z katyńskich mogił
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Weterani i bokser „Master”
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Święto wojskowego sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zbrodnia made in ZSRS
Rakiety dla Jastrzębi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ogień w podziemiu
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Animus Fortis, czyli mężny duch
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojsko inwestuje w Limanowej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cena wolności
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kurs z dzwonem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Optyka dla żołnierzy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Psiakrew, harmata!
Hiszpański palimpsest
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
V Korpus z nowym dowódcą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO