moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gen. Różański objął obowiązki dowódcy generalnego

Nie przygotuję wojska do działań, które już były. Przygotuję do tych, które mogą być – mówił gen. dyw. Mirosław Różański, który stanął dziś na czele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Podczas uroczystego apelu w Warszawie generał przejął obowiązki od odchodzącego w stan spoczynku generała Lecha Majewskiego.


Na uroczystości, które odbyły się przed gmachem Dowództwa Generalnego, przyjechali m.in. prezydent Bronisław Komorowski, wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak, prof. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Dobre dowodzenie to nie tylko umiejętność wydawania rozkazów, ale też zdolność brania odpowiedzialności za trudne decyzje – mówił prezydent Bronisław Komorowski. – Generałowi Mirosławowi Różańskiemu, który obejmuje obowiązki dowódcy generalnego, życzę, aby kontynuował wysiłki umocnienia roli Dowództwa Generalnego RSZ – mówił Komorowski. Prezydent zapowiedział też, że wkrótce mianuje nowego szefa DG na stopień generała broni.

Dowództwo Generalne zna od podszewki

Prezydent podziękował odchodzącemu ze stanowiska gen. broni pil. Lechowi Majewskiemu. Był on pierwszym dowódcą generalnym RSZ od momentu powstania nowej struktury 1 stycznia 2014 roku. Teraz generał kończy 63 lata i zgodnie z obowiązującym prawem przechodzi w stan spoczynku. Bronisław Komorowski odznaczył generała Majewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, drugim najwyższym polskim cywilnym odznaczeniem.


– Okres dowodzenia DGRSZ był największym wyzwaniem w mojej karierze, a jednocześnie okresem największej satysfakcji – mówił gen. Majewski. Podkreślił, że „proces łączenia w jeden organizm odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych zakończył się sukcesem dzięki pracy zespołowej podległych mu żołnierzy i pracowników”. – Podjęliśmy się trudnego zadania i zrealizowaliśmy je – stwierdził gen. Majewski. Zapewnił też, że „pod kierownictwem gen. Różańskiego dowództwo będzie się rozwijać”. – Tym bardziej, że gen. Różański pracował nad powstaniem struktury DGRSZ i zna je od podszewki – zaznaczył gen. Majewski.

Nowe wyzwania

Jakie zadania czekają nowego szefa Dowództwa Generalnego? – Nie będę przygotowywał sił zbrojnych do działań, które były, ale do tych, które być mogą – mówił gen. Różański. Zaznaczył, że obecne środowisko bezpieczeństwa stawia przez siłami zbrojnymi nowe wyzwania, dlatego chce kontynuować intensywne szkolenie wojsk.

Gen. Różański zapowiedział, że pierwszym zadaniem DGRSZ będą planowane na jesień ćwiczenia „Dragon”. Dodał, że dziś rozpoczyna pracę od spotkania z dowódcami podległych jednostek i instytucji. – Będziemy dyskutować o planach na najbliższe 3 lata, w tym  o przygotowywaniu jednostek do przyjęcia nowego uzbrojenia, m.in. przeciwrakietowego systemu „Wisła”, artylerii „Krab” czy bezpilotowców – wymieniał generał.


Gen. Majewski służbę w armii rozpoczął w 1976 roku w 21 Pułku Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego w Powidzu. Potem był m.in. dowódcą 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” i szefem Centrum Operacji Powietrznych. W 2010 roku został dowódcą sił powietrznych. Generał jest pilotem klasy mistrzowskiej. Zasiadał za sterami m.in. samolotów MiG-21 i MiG-29.

Generał Mirosław Różański ma 53 lata. Nominację na stanowisko dowódcy generalnego  odebrał z rąk prezydenta 9 czerwca. Ostatnio pracował w Pionie Uzbrojenia MON. Wcześniej stał na czele m.in. 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Dowodził też grupą bojową podczas VIII zmiany polskiego kontyngentu w Iraku i kierował Departamentem Strategii i Planowania Obronnego MON. Był także pełnomocnikiem szefa MON ds. wdrożenia reformy systemu dowodzenia i stał na czele grupy organizującej DGRSZ. Jest laureatem Buzdygana „Polski Zbrojnej” z 2008 roku.

Podległe ministrowi obrony DGRSZ powstało 1 stycznia 2014 roku w wyniku reformy dowodzenia armią. Jego zadaniem jest kierowanie wojskami w czasie pokoju, organizowanie i prowadzenie szkolenia, zajmuje się także logistyką w wojsku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~ricki11
1480114200
BRAWO GENERALAE PEŁNY SZACUN Pana Generała wizyta w Rogozińcu w Zespole Leśnych to zaszczyt że mogliśmy gościć tak wielkiego DOWÓDDZE. niech Bóg błogosławi ks. Ryszard Fido
A0-6F-EA-E2
~boss
1435756200
przysluzyc sie... OJCZYZNIE sprawni fizycznie
50-5A-B1-53
~boss
1435741260
p. generale , gratuluje objecia stanowiska !! licze na porzadek w przepisach i wycofanie zakazu ...wstepu dla ..emerytow i rencistow MONu na obiekty sportowe tego resortu !!! nie daj Boze na czas ,,W ,, zebysmy mogli sie przysluzyc OJCZYZNIE !!!
50-5A-B1-53

Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
 
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ogień w podziemiu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Barwy walki
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sprawa katyńska à la española
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ocalały z transportu do Katynia
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przygotowania czas zacząć
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Optyka dla żołnierzy
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szarża „Dragona”
Na straży wschodniej flanki NATO
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO