moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Hydrografia z bardzo bliska

Na czym polega praca hydrografa? Komu jest potrzebna? Jak wygląda sprzęt, z którego korzysta? Odpowiedzi na te pytania mają szansę poznać wszyscy, którzy w sobotę wybiorą się do Szczecina. To właśnie tam są organizowane polskie obchody Światowego Dnia Hydrografii.


Święto hydrografii odbędzie się w ostatnią sobotę czerwca. W przygotowanie imprezy zaangażowała się zarówno marynarka wojenna, jak i hydrografowie z instytucji cywilnych. W Akademii Morskiej zostanie zorganizowana konferencja poświęcona ich pracy. Przede wszystkim jednak specjaliści od hydrografii chcą się spotkać z mieszkańcami miasta. – To dobra okazja, by pokazać, czym tak naprawdę się zajmujemy – podkreśla kmdr Andrzej Kowalski, szef Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.

Goście na pokładzie

Od 10.30 wszyscy zainteresowani będą mogli zwiedzać zacumowane przy Wałach Chrobrego specjalistyczne jednostki, np. nowoczesną motorówkę MH1, która należy do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. – Marynarka kupiła cztery tego typu jednostki. Do służby weszły w marcu. Cały czas jeszcze trwa szkolenie ich załóg – mówi kmdr Kowalski. Poza motorówką swoje pokłady otworzą statki na co dzień wykorzystywane przez Urząd Morski, Akademię Morską oraz niezależne firmy hydrograficzne.

W Szczecinie będzie można też zwiedzić niszczyciel min ORP „Mewa”, który kilka dni temu zakończył udział w misji Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Swój sprzęt zaprezentują także nurkowie minerzy z 8 Flotylli czy specjaliści z Brzegowej Grupy Ratowniczej 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. – Zależy nam na tym, by naszą pracę osadzić w szerszym kontekście i pokazać jednostki, na rzecz których działamy – wyjaśnia kmdr Kowalski.


Okręty i sprzęt rozstawiony na brzegu będzie można zwiedzać do 16.00. Organizatorzy zapowiadają też m.in. warsztaty przybliżające pracę hydrografów. Będą prowadzone na statku „Nawigator XXI”. Przy okazji święta szczeciński Urząd Miasta organizuje też grę miejską pod hasłem „Operacja BHMW”. Jej uczestnicy będą musieli wykazać się wiedzą na temat żeglarskiej historii miasta, a przy okazji ze zdobywanych na trasie puzzli poskładać mapę hydrograficzną.

Czym się zajmują hydrografowie na co dzień

Kilka dni wcześniej w Porcie Wojennym na gdyńskim Oksywiu rocznicę powstania świętował Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego. – Marynarze tej jednostki spędzają tysiące godzin na morskich sondażach i pomiarach batymetrycznych. Drugie tyle na opracowywaniu danych i przygotowywaniu dokumentów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej – mówi kmdr ppor. Radosław Pioch z Biura Prasowego 3 Flotylli.

W Biurze Hydrograficznym materiały zebrane przez specjalistów z dywizjonu podlegają dalszej obróbce. Informacje o wykrytych na morzu przeszkodach są publikowane w Internecie i w wydawanych raz na tydzień „Wiadomościach Żeglarskich”. Służą też do sporządzania map południowego Bałtyku – zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. W ten sposób hydrografowie pracują nie tylko na rzecz marynarki wojennej, ale też żeglugi cywilnej.


Teraz skupiają się na sondowaniu dna w miejscach, gdzie zostały wyznaczone międzynarodowe trasy żeglugowe HELCOM. Do końca roku morskie dno trzeba tam przebadać z tak zwanym stuprocentowym pokryciem. – Ten rok upłynie także pod znakiem prac sondażowych na podejściach do portów usytuowanych na środkowym Wybrzeżu – zaznacza kmdr Kowalski.

Historia Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego sięga 1959 roku, kiedy to powołano do życia Oddział Zabezpieczenia Hydrograficznego. W 1987 roku został on przemianowany na Dywizjon, który dziś podlega 3 Flotylli Okrętów. W jego skład wchodzą okręty ORP „Arctowski” i ORP „Heweliusz”, żaglowiec ORP „Iskra”, dwa kutry i trzy najnowszej generacji motorówki hydrograficzne oraz pododdziały zabezpieczenia radionawigacyjnego, topogeodezyjnego i transportowego.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński, kpt. mar. Piotr Wojtas

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
Kolejne FlyEle dla wojska
Barwy walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kadisz za bohaterów
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część druga
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zbrodnia made in ZSRS
Zachować właściwą kolejność działań
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szarża „Dragona”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Zmiany w dodatkach stażowych
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szpej na miarę potrzeb
Święto stołecznego garnizonu
25 lat w NATO – serwis specjalny
V Korpus z nowym dowódcą
Na straży wschodniej flanki NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, epilog
Charge of Dragon
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ramię w ramię z aliantami
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO