moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

AGAT rośnie w siłę

Wspierają operacje specjalne GROM-u, Jednostki Wojskowej Komandosów i Formozy. Są wszechstronnie wyszkoleni: gotowi do działania na tyłach wroga i do walki z przeciwnikiem uzbrojonym w ciężki sprzęt. Swoje umiejętności weryfikowali w Afganistanie i na wielu trudnych szkoleniach, m.in. w Gujanie Francuskiej i Alpach. Dziś jednostka AGAT obchodzi swoje święto.


Uroczystości z okazji czwartej rocznicy powstania najmłodszego oddziału wojsk specjalnych – JW AGAT – rozpoczną się dzisiaj przed południem. W gliwickiej specjednostce odbędzie się apel. Żołnierze otrzymają wyróżnienia, medale i odznaczenia wojskowe, m.in. Gwiazdy Iraku i Afganistanu. Zorganizowany też będzie pokaz sprzętu i wyposażenia oraz wojskowy piknik.

Polscy rangersi

Jednostka AGAT powstała w 2011 roku, ale jej powołanie jest związane ze zmianami, jakie wcześniej przechodziła Żandarmeria Wojskowa. W 2004 roku powstały bowiem oddziały specjalne tej formacji w Warszawie, Mińsku Mazowieckim i Gliwicach. Kiedy po uzawodowieniu armii liczebność wojska została zmniejszona, zdecydowano o redukcji także specoddziałów ŻW. Żeby nie stracić tego potencjału, powstał pomysł, by w miejsce gliwickiego oddziału ŻW powołać jednostkę, która wejdzie w skład wojsk specjalnych. Autorem tej koncepcji był doradca ministra obrony narodowej gen. Bogusław Pacek.


Najmłodszą jednostkę wojsk specjalnych AGAT budował płk Sławomir Berdychowski ps. „Czarny”, były oficer GROM-u. „Czarny” zdecydował, że w jednostce mogą służyć wyłącznie ci, którzy przejdą selekcję. Najważniejsza była ta pierwsza, bo wyłoniła trzon jednostki – ludzi, którzy kierują nią obecnie. Pierwsza selekcja do AGAT-u odbyła się w październiku 2011 roku, a poprowadził ją sam pułkownik Berdychowski.

Jednostkę AGAT zaprojektowano na wzór amerykańskiego elitarnego 75 Pułku Ranger (75th Rangers Regiment) lub brytyjskiego Special Forces Support. Chodziło o to, by specjalsi z AGAT-u mogli wspierać operacje komandosów z GROM-u, Jednostki Komandosów z Lublińca czy z Formozy, gdy ci prowadziliby operacje, np. uwalniania zakładników. Gliwiccy specjalsi są więc przygotowani do walki z przeciwnikiem uzbrojonym w ciężki sprzęt, ale mogą także jako piechota lekka wykonywać akcje bezpośrednie na tyłach wroga.

Ważna część wojsk specjalnych

Do podstawowych zadań żołnierzy z AGAT-u należą akcje bezpośrednie: napady, zasadzki, rajdy, misje snajperskie, naprowadzenie na cel lotnictwa i artylerii. Komandosi z Gliwic mogą także wspierać operacje wywiadowcze, antyterrorystyczne i chronić ludzi lub ważne dla państwa miejsca.

Dziś jednostkę tworzy dowództwo, sztab, trzy zespoły szturmowe oraz zespoły wsparcia i zabezpieczenia logistycznego. Gdy minister Tomasz Siemoniak odwiedził specjalsów z AGAT-u w lutym 2014 roku, powiedział: „AGAT to ważna część wojsk specjalnych”.


W październiku 2014 roku dowodzenie jednostką od płk. Berdychowskiego przejął płk Sławomir Drumowicz.

Zgodnie z planami, jednostka w przyszłym roku osiągnie gotowość bojową.

Inwestują w AGAT

– Podstawowy sprzęt jednostki jest podobny do tego, jaki mają inne jednostki wojsk specjalnych – mówi ppłk Andrzej Tarczoń, rzecznik prasowy. W tym roku AGAT dostanie amerykańskie pojazdy typu MRAP w wersji M-ATV (All-Terrain Vehicle). Są to wozy patrolowe o zwiększonej odporności na miny.

Za rok do jednostki ma trafić laserowy system taktycznego odwzorowania pola walki i strzelań wojsk specjalnych. Jest to symulator, dzięki któremu komandosi będą prowadzić trening strzelecki.

W dżungli i w górach

Komandosi z AGAT-u szkolą się na poligonach w całej Polsce. Biorą także udział w ekstremalnych treningach w Gujanie Francuskiej, Stanach Zjednoczonych i francuskich Alpach.


Komandosi z AGAT-u zdobywali doświadczenie także na misjach. Gliwicka jednostka „trzymała” też w kraju tzw. odwód zgrupowania wojsk specjalnych. W 2014 roku żołnierze AGAT-u wyjechali pod Hindukusz i służyli w strukturach NATO-wskiego Dowództwa Operacji Specjalnych w Grupie Zabezpieczenia Wycofania Zespołu Wojsk Specjalnych.

W szeregach jednostki są operatorzy, którzy doświadczenie bojowe zdobywali na misjach w Kongu, Czadzie, Iraku i Afganistanie, Libanie, Kosowie oraz w Bośni i Hercegowinie.

Najpierw „bazówka”

W ciągu roku AGAT organizuje od dwóch do pięciu selekcji, które zalicza niespełna 40 procent kandydatów. Ci, którzy przejdą sito sprawdzianu, służbę w jednostce rozpoczynają od tzw. bazówki, czyli szkolenia podstawowego. Taki kurs trwa siedem miesięcy i jest podzielony na dwa etapy: ogólnowojskowy i specjalistyczny.


– Bazówka jest dla kandydatów wyzwaniem. Żołnierze są dyskwalifikowani na przykład za słabą motywację na zajęciach – podkreślają komandosi z Gliwic. Przez 7 miesięcy żołnierze uczą się planowania działań specjalnych na szczeblu sekcji. Ćwiczą taktykę, strzelają z broni indywidualnej i zespołowej. Przechodzą także szkolenia desantowe, wspinaczkowe i wodne. Zdobywają umiejętności zgodnie ze swoimi specjalnościami wojskowymi, np. snajpera czy operatora-minera.

Nazwa AGAT pochodzi od kryptonimu oddziału dywersji bojowej Kedywu (Kierownictwa Dywersji) Komendy Głównej Armii Krajowej. Oddział zajmował się likwidacją przedstawicieli hitlerowskiej administracji. Wykonywał wyroki śmierci wydane przez Polskie Państwo Podziemne. Nazwa powstała z połączenia wyrazów Anty-Gestapo.

mks, ek

autor zdjęć: Bartosz Bera / rbsphotos.com, archiwum JW AGAT, arch. DWS, Zachar

dodaj komentarz

komentarze

~buba1963
1435347240
Życzę Wam wszystkiego najlepszego, żebyście byli wykorzystywani do obrony Najjaśniejszej Rzeczy Pospolitej Polskiej. Mam propozycję żeby dupki( myślę też o politykach) którzy wysyłają Was na misje żeby przynajmniej oddali 0,5 litra krwi za jednego wysłanego zioma (brata , Polaka).
99-64-B5-76
~burza
1435304100
Wszystkiego Najlepszego dla chłopaków i Dowódcy ! Niech moc będzie z WAMI ! ;-)
8D-C2-E4-7E
~dodziu13
1435296840
Wszystkiego najlepszego Panowie.Jesteście naszą dumą.
4D-E1-F8-3F

WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
 
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zbrodnia made in ZSRS
Wojsko inwestuje w Limanowej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Głos z katyńskich mogił
Ocalały z transportu do Katynia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Rakiety dla Jastrzębi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ogień w podziemiu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szarża „Dragona”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto wojskowego sportu
Ramię w ramię z aliantami
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
V Korpus z nowym dowódcą
Kurs z dzwonem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szpej na miarę potrzeb
Optyka dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO