moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szczeciński Korpus szykuje się do ćwiczeń

Prawie dwa tysiące sztabowców i żołnierzy z 15 krajów weźmie udział w ćwiczeniach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego „Compact Eagle’15”. Manewry dowódczo-sztabowe będą jednymi z największych ćwiczeń w historii Korpusu. Wiążą się z przejęciem przez niego nowych zadań, w tym dowodzenia szpicą NATO.

Wspomagane komputerowo manewry dowódczo-sztabowe zaplanowano na listopad tego roku. – Zademonstrowanie naszej obecności w regionie i gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa sojusznikom to cel ćwiczeń „Compact Eagle’15” – mówił gen. broni Bogusław Samol, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego ze Szczecina, podczas dzisiejszego briefingu w Akademii Obrony Narodowej. – Będą to jedne z największych manewrów w historii Korpusu – podkreślił generał.

Komputerowe manewry

W ćwiczeniach weźmie udział personel Kwatery Głównej Korpusu ze Szczecina oraz sztabowcy z polskiej 16 Dywizji Zmechanizowanej, niemieckiej 1 Dywizji Pancernej i 41 Brygady Zmechanizowanej, czeskiej 7 Brygady Zmechanizowanej, brygad z Węgier, Litwy, Łotwy oraz grupy operacyjnej ze Słowacji.

Manewry odbędą się na terenie AON, m.in. w jej Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych, a także w jednostkach wojskowych w okolicach Warszawy: Białobrzegach, Zegrzu, Wesołej i Mińsku Mazowieckim. Zostanie też rozegrany niewielki epizod na poligonie w Orzyszu z udziałem polskich i niemieckich żołnierzy.

Jak podaje płk Tomasz Garbarczyk, szef planowania ćwiczeń, scenariusz manewrów przewiduje atak fikcyjnego kraju skandynawskiego Botni na jedno z państw członkowskich NATO – Estonię. Sojusznicy ruszą jej na pomoc. – To będą ćwiczenia operacji wykonywanej w ramach artykułu 5, dotyczącego kolektywnej obrony NATO – tłumaczył generał Samol.

Ostatni sprawdzian

Jednocześnie „Compact Eagle’15” będzie ostatnim sprawdzianem przed testem gotowości operacyjnej, któremu Korpus zostanie poddany w 2016 roku. Zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Newport status dowództwa ma być podniesiony do sił wyższej gotowości.

Oznacza to między innymi, że zmniejszy się czas, jaki podległe Korpusowi wojska będą miały na mobilizację. Dotąd żołnierze musieli być gotowi do misji w ciągu 91–180 dni, teraz czas ten skróci się do maksymalnie 90 dni.

Taki status Korpus osiągnie jeszcze przed szczytem NATO, który odbędzie się w lipcu przyszłego roku w Warszawie. Po certyfikacji dowództwo będzie mogło kierować Połączonymi Siłami Zadaniowymi Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Rorce,VJTF), czyli tzw. szpicą, a także Siłami Odpowiedzi NATO, jeśli zostaną użyte w tym regionie.

Korpus będzie też nadzorował i dowodził jednostkami integracyjnymi z Polski i krajów bałtyckich (NATO Force Integration Units, NFIU), jak również monitorował sytuację na północno-wschodniej flance Sojuszu. – Dzięki tym zmianom staniemy się ważnym narzędziem NATO wspierającym stabilność w naszym regionie – podkreślał dowódca Korpusu.

Więcej sił w Szczecinie

Jak tłumaczył generał Samol, aby Korpus podołał nowym zadaniom, rozbudowywana jest obecnie jego szczecińska kwatera. Do końca roku do przedstawicieli 15 państw dołączą cztery nowe kraje: Francja, Holandia, Grecja i Turcja.

W Szczecinie będzie też służyło więcej żołnierzy. W najbliższych miesiącach personel kwatery zwiększy się dwukrotnie, z prawie 200 do około 400 osób.

Korpus powstał w 1999 roku na mocy porozumienia ministrów obrony Polski, Niemiec i Danii. Jego trzonem są dywizje, bataliony i brygady głównie z tych trzech państw. Na co dzień jednostki stacjonują w swoich krajach, kiedy jednak zapadną decyzje polityczne, Korpus jest w stanie zmobilizować nawet 100 tysięcy żołnierzy. Do jego zadań należy kolektywna obrona, udział w operacjach i misjach humanitarnych, usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz organizacja ćwiczeń międzynarodowych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Prawda o zbrodni katyńskiej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Optyka dla żołnierzy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Odstraszanie i obrona
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
Zbrodnia made in ZSRS
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojsko inwestuje w Limanowej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Barwy walki
Święto wojskowego sportu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog
Szarża „Dragona”
Kurs z dzwonem
NATO na północnym szlaku
Ogień w podziemiu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jeśli nie Jastrząb, to…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO