moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dywizja ze Szczecina skończyła 70 lat

12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana jest najważniejszym zmechanizowanym związkiem taktycznym w wojsku. Przygotowana jest nie tylko do prowadzenia operacji w głębi lądu, lecz także do obrony wybrzeża. Jako jedyna polska dywizja została wyznaczona do bezpośredniej współpracy z Wielonarodowym Korpusem Północny-Wschód.

W Dywizji służby i pracuje ponad 8 tysięcy żołnierzy i pracowników wojska. Jej jednostki są rozlokowane na terenie dziewięciu miejscowości. Trzonem są trzy brygady: 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina, nazywana często Błękitną Brygadą; 2 Brygada Zmechanizowana Legionów, stacjonująca w Złocieńcu; oraz 7 Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża ze Słupska, której żołnierze nazywani są Niebieskimi Beretami. Potencjał bojowy uzupełniają: 5 Lubuski Pułk Artylerii z Sulechowa, 8 Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy oraz 12 Batalion Dowodzenia Ułanów Podolskich stacjonujący w stolicy Pomorza Zachodniego.

Pododdziały jednostki dysponują między innymi nowoczesnymi kołowymi transporterami opancerzonymi Rosomak.

W listopadzie 2013 roku jednostka uczestniczyła w międzynarodowych ćwiczeniach NATO „Steadfast Jazz 2013”. Rok później w manewrach „Anakonda‘14”. Wtedy pododdziały „dwunastki” były głównym ćwiczącym.


W tym roku sprawdzianem wyszkolenia żołnierzy 12 Dywizji było kolejne duże ćwiczenie pod kryptonimem „Ryś ‘15”.

Poza ćwiczeniami żołnierze 12 Dywizji wielokrotnie brali udział w składach polskich kontyngentów wojskowych na Bałkanach, Bliskim Wschodzie oraz w Republice Iraku i Afganistanie.

Nowe zadania

– Przygotowujemy się do formowania grupy bojowej Unii Europejskiej. Będą to tzw. siły Grupy Wyszehradzkiej. W jej skład wejdą trzy tysiące żołnierzy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jej trzonem będą pododdziały naszej Dywizji, liczące ponad tysiąc żołnierzy. Nasi oficerowie będą dowodzili tymi siłami – mówi gen. dyw. Marek Mecherzyński, dowódca 12 Dywizji.


Wyszehradzka Grupa Bojowa ma zostać sformowana jeszcze w tym roku. W listopadzie odbędą się duże międzynarodowe ćwiczenia tych sił pod kryptonimem „Common Challenge ‘15”. Gotowość do działania grupa ma osiągnąć w styczniu przyszłego roku.

W planach szczecińskiej Dywizji jest również przygotowanie około stu jej żołnierzy do kolejnej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie oraz następnych uczestników do misji KFOR i EUFOR na Bałkanach.

W 2004 roku jej 12 Brygada została wyróżniona przez ministra Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W 2012 roku ta sama jednostka otrzymała tytuł honorowy „Przodujący Oddział Wojska Polskiego”. 7 Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża ze Słupska oraz 5 Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie zostały zaś w 2013 roku uhonorowane przez prezydenta RP flagami państwowymi.

Tradycje

12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana powstała w 1945 roku jako 12 Dywizja Piechoty. W 1958 roku została przemianowana na 12 Dywizję Zmechanizowaną. W roku 1994 na jej patrona wybrano Bolesława Krzywoustego i nadano jej nazwę „Szczecińska”. Mimo że sformowano ją w marcu 1945 roku w Poznaniu, to już w czerwcu tegoż roku została przemieszczona w rejon Szczecina. Nie brała udziału w bezpośrednich działaniach bojowych podczas II wojny światowej, realizowała natomiast zadania ochronne oraz związane z odbudową oraz zagospodarowaniem Ziemi Szczecińskiej. Jej żołnierze wnieśli duży wkład w rozminowanie regionu.


– 12 Dywizja Zmechanizowana jest na trwałe wpisana w krajobraz Szczecina. Jesteśmy dumni, że mamy w regionie taką jednostkę. Dywizja była i jest ambasadorem naszego miasta w kraju i za granicą – podkreśla Piotr Krzystka, prezydent Szczecina.

Wybór 28 czerwca na święto Dywizji nie był przypadkowy. Właśnie w tym dniu 1919 roku podczas wojny polsko-ukraińskiej żołnierze 6 Dywizji Strzelców Pieszych Józefa Piłsudskiego, której tradycje kultywują szczecińscy zmechanizowani, przeszli swój chrzest bojowy, przełamując front pod Złoczowem.

Jubileuszowe uroczystości

Obchody święta rozpoczęły się w czwartek 25 czerwca otwarciem wystawy zatytułowanej „70 lat 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej”. Zostanie także odprawiona msza święta w kościele garnizonowym oraz odbędzie się uroczysty apel, który zakończy defilada pododdziałów. Natomiast na terenie strzelnicy Krzekowo zaplanowano festyn z „dwunastką". Żołnierze zaprezentują swój sprzęt i uzbrojenie. Zademonstrują również, jak potrafią działać w różnych sytuacjach kryzysowych. Dla mieszkańców miasta i zaproszonych gości zagra wojskowa orkiestra. Wystąpią m.in. zespoły: Dwunastka, Rifer, Dżenifer oraz 4-int.


Żołnierze przygotowali także wiele innych atrakcji. Będą gry, zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych oraz całych rodzin. Na wszystkich będzie czekał poczęstunek – grochówka wojskowa oraz chleb wypiekany w wojskowej piekarni polowej. – Serdecznie zapraszamy na nasz jubileusz. Gościom życzę dobrej zabawy, a podwładnym bardzo serdecznie dziękuję za sumienną służbę i pracę – powiedział gen. dyw. Marek Mecherzyński, dowódca 12 SDZ.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: kpr. Radosław Dominowski, arch. 12 SDZ, kpt. Sebastian Stawiński, kpt. Janusz Błaszczak, arch. 7BOW, ze zbiorów Mirosława Borowskiego

dodaj komentarz

komentarze

~ccc
1435210200
Dywizja ze Szczecina skończyła 70 lat i jej sprzęt także !!!
1A-F3-53-7F

Mundury w linii... produkcyjnej
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Kadisz za bohaterów
Święto stołecznego garnizonu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Odstraszanie i obrona
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przygotowania czas zacząć
Prawda o zbrodni katyńskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Front przy biurku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rakiety dla Jastrzębi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Na straży wschodniej flanki NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strażacy ruszają do akcji
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Barwy walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Charge of Dragon
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
NATO on Northern Track
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ramię w ramię z aliantami
Głos z katyńskich mogił
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO