Generał brygady Piotr Nidecki, który kierował Centrum Operacyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej, został nowym komendantem głównym Żandarmerii Wojskowej. Na stanowisku tym zastąpił gen. dyw. Mirosława Rozmusa. Przejęcie obowiązków nastąpiło podczas apelu połączonego z obchodami 25-lecia żandarmerii.
– Nowy komendant dzięki poczuciu odpowiedzialności i przywódczym cechom będzie rozwijał tę formację – powiedział minister Tomasz Siemoniak. Dodał, że dotychczasowy komendant odchodzi, ponieważ kończy w tym roku 60 lat i przechodzi na emeryturę.
Żegnający się ze służbą gen. Rozmus dziękował podwładnym. Przypomniał także, że żandarmeria uczestniczy w Wielonarodowym Batalionie Policji NATO. Generał Nidecki, który jutro formalnie przejmie obowiązki, zapewniał, że dołoży starań, aby ŻW była profesjonalną, elitarną oraz nowoczesną formacją.
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe i resortowe. Apel zakończyło złożenie wieńców pod pomnikiem „W hołdzie Żołnierzom Żandarmerii Wojskowej” i defilada wojskowa.
Nowy komendant
Generał brygady Piotr Nidecki służył dotychczas na różnych stanowiskach w Sekretariacie Ministra Obrony Narodowej. W 2010 roku został jego dyrektorem, a od ubiegłego roku stał na czele Centrum Operacyjnego MON.
Generał jest absolwentem m.in. Wyższej Szkoły Oficerskiej Inżynierii Wojskowej we Wrocławiu oraz Wydziału Wojsk Lądowych Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Ukończył też w AON kierunek dowódczo-sztabowy i podyplomowe studia z dziedziny polityki obronnej.
Wojskowa policja
Żandarmeria Wojskowa obchodzi swoje święto w rocznicę powstania Służby Polowej w Dywizjonie Karabinierów Konnych w 1831 roku. Formacja była pierwowzorem przyszłej żandarmerii.
Wojskowa policja istniała m.in. w Legionach Polskich podczas I wojny światowej, w armii II Rzeczypospolitej czy w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. W Polsce Ludowej jej zadania przejęła Wojskowa Służba Wewnętrzna, a ŻW reaktywowano 1 września 1990 roku.
Formacja liczy prawie 3 tys. żołnierzy. W jej skład wchodzi sześć oddziałów terenowych w: Bydgoszczy, Elblągu, Krakowie, Szczecinie, Warszawie i Żaganiu oraz dwa oddziały specjalne – w Mińsku Mazowieckim i Warszawie.
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DKS MON
komentarze