Legią Zasługi został uhonorowany płk Adam Słodczyk, dowódca XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Odznaczenie przyznał prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Amerykanie docenili polskiego dowódcę między innymi za udział w przygotowaniu afgańskich sił bezpieczeństwa do przejęcia odpowiedzialności za kraj.
Płk Słodczyk stoi na czele 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. W maju ubiegłego roku objął dowodzenie polskim kontyngentem wojskowym w Afganistanie. Była to ostatnia zmiana działająca w ramach misji ISAF.
– Nagrodzenie płk. Słodczyka to symboliczne zwieńczenie tej misji – podkreślał podczas uroczystości gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. Dowódca ostatniej zmiany został wyróżniony między innymi za działania, które przyczyniły się do podniesienia bezpieczeństwa w podlegającej mu strefie.
– Jego przywództwo okazało się kluczowe w tamtych trudnych chwilach – przekonywał Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który wręczał odznaczenie. Podczas uroczystości w Dowództwie Operacyjnym podkreślano, że doświadczenie polskiego oficera znacząco przyczyniło się do rozwoju samodzielności afgańskich sił bezpieczeństwa.
Dowódca operacyjny przekonywał, że odznaczenie płk. Słodczyka to ważny moment dla jego podwładnych. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że pracował na to cały sztab ludzi – zaznacza gen. Tomaszycki. – Zawsze jest tak, że dowódca zbiera medale, ale wyróżnieni powinni się czuć wszyscy jego żołnierze – dodaje. W podobnym tonie wypowiadał się sam odznaczony. – Chciałbym podziękować wszystkim, których tutaj nie ma: za ich poświęcenie, zaufanie, jakim mnie obdarzyli, realizowanie codziennych zadań. Dziękuję całej XV zmianie – mówił płk Słodczyk.
Ostatnią zmianę PKW w Afganistanie tworzyli przede wszystkim żołnierze z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, ale też 1 Warszawskiej Brygady Pancernej czy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Polscy żołnierze stacjonowali w Bagram i Kabulu. Do zadań logistyków należało przede wszystkim zapewnienie bezpiecznego powrotu żołnierzy oraz sprzętu do Polski. Transport odbywał się drogami lądową, powietrzną i morską. Polacy przygotowywali też afgańskie wojsko i policję do przejęcia pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo w swoim kraju. Na tym jednak nie koniec. Działający w ramach polskiego kontyngentu pluton piechoty zmotoryzowanej przez pół roku pełnił 60 dyżurów. Żołnierze odbyli 82 patrole i 46 razy eskortowali wojska koalicji. Nie obeszło się niestety bez ofiar. Podczas zamachu w Kabulu zginął żołnierz ostatniej zmiany st. chor. Rafał Celebudzki.
Misja ISAF w Afganistanie ostatecznie zakończyła się 31 grudnia 2014 roku. W styczniu siły koalicyjne rozpoczęły misję doradczą „Resolute Support”. Kilka dni temu Polska wysłała do Afganistanu drugą zmianę żołnierzy. Każda liczy do 150 żołnierzy i pracowników wojska.
Legia Zasługi to jedno z najwyższych amerykańskich odznaczeń wojskowych. Wręczana jest za zasługi zarówno podczas wojny, jak i pokoju. Ustanowiona została w 1942 roku, rok później zaczęła obowiązywać zasada, w myśl której obywatele Stanów Zjednoczonych mogą otrzymać jedynie Legię najniższego stopnia. Wyższe stopnie odznaczenia zarezerwowane są dla obcokrajowców. Do tej pory Legią Zasługi zostali uhonorowani między innymi polscy generałowie: Stanisław Woźniak, Sławomir Petelicki i Andrzej Fałkowski. Według niektórych interpretacji cywilnym odpowiednikiem Legii jest Medal Wolności.
autor zdjęć: st. chor. Waldemar Młynarczyk
komentarze