moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko oceni każdego rezerwistę

Czy są zdyscyplinowani? Czy potrafią działać w grupie – i wreszcie – czy mają predyspozycje na dowódcę – według takich między innymi kryteriów oceniani będą żołnierze rezerwy. – Dzięki temu system oceniający, czy żołnierz nadaje się do służby, będzie sprawniejszy – mówi płk Leszek Jankowiak.

MON przygotowało rozporządzenie określające szczegółowe przepisy dotyczące oceniania rezerwistów. Wejdą one w życie 3 czerwca. Dotyczą m.in. żołnierzy z przydziałem mobilizacyjnym odbywających ćwiczenia wojskowe, żołnierzy pełniących okresową służbę wojskową (np. w czasie klęski żywiołowej) oraz Narodowych Sił Rezerwowych niepełniących czynnej służby wojskowej, którzy są na tzw. przydziałach kryzysowych.

Wcześniej wojskowe przepisy nie mówiły nic o ocenianiu rezerwistów. – Teraz będą oni opiniowani w czasie, gdy pozostają na przydziale kryzysowym, bez względu na to czy pełnią czynną służbę wojskową, czy są w stanie gotowości do powołania do służby – wyjaśnia płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych.

Nowa regulacja określa m.in. sposób opiniowania służbowego żołnierzy rezerwy, skalę ocen, procedury odwołania od opinii.

Znajomość języków i rzetelność

Żołnierz rezerwy będzie oceniany przynajmniej raz w roku. W arkuszu oceny, obok jego danych personalnych, znajdą się informacje m.in. o stanowisku służbowym i specjalności. Przełożony wpisze też dane o wykształceniu, szkoleniach w kraju i za granicą, znajomości języków obcych oraz czy rezerwista ma poświadczenie bezpieczeństwa.

Ocenie punktowej (od 2 do 5 pkt.) podlegać też będą cechy osobowe żołnierza. Przełożony sprawdzi między innymi, czy jest on odpowiedzialny, komunikatywny, rzetelny, czy umie działać w grupie. Ale także czy jest odporny psychicznie i fizycznie oraz czy ma predyspozycje na dowódcę.

Liczyć się też będzie całokształt dotychczasowej służby, m.in. noty z wykonania zadań służbowych, przestrzegania dyscypliny wojskowej (np. wyróżnienia czy kary) oraz znajomość przepisów o ochronie informacji niejawnych.

Dowódca zarekomenduje awans lub zwolnienie

– W przypadku żołnierzy rezerwy z nadanymi przydziałami kryzysowymi opinia służbowa będzie też zawierać informacje, które pozwalają określić, czy żołnierz jest przydatny na zajmowanym stanowisku służbowym. Czy też może bardziej nadaje się na inne stanowisko, które odpowiada jego kwalifikacjom i umiejętnościom w tej samej lub innej jednostce – mówi płk Jankowiak.

W arkuszu przełożony będzie mógł więc wpisać propozycje dotyczące wojskowej przyszłości żołnierza. Będzie mógł np. zarekomendować wyznaczenie go na inne stanowisko służbowe, przeniesienie do innej jednostki, skierowanie na kurs, szkolenie, a także powołanie do zawodowej służby wojskowej lub zaproponować zwolnienie ze służby. Każdy oceniony żołnierz będzie miał prawo w ciągu siedmiu dni odwołać się od opinii. – Liczymy, że dzięki nowym rozwiązaniom system opiniowania służbowego będzie sprawniejszy. Skuteczniej też będzie można ocenić przydatność żołnierzy do służby wojskowej i określonych stanowisk służbowych – dodaje płk Mirosław Czechyra z Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych.

Opiniowaniu służbowemu podlegają też żołnierze służby przygotowawczej. Drobiazgowa ocena służbowa ma zmotywować ochotników do większych starań, a wojsku umożliwić wybór najlepszych kandydatów do armii.

Co roku opiniowani są także żołnierze zawodowi. W ich przypadku ocena jest niezbędna np. podczas planowania przebiegu dalszej służby.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. sierż. Andrzej Domaszewicz

dodaj komentarz

komentarze

~sierzant
1433107440
jeszcze jeden durny pomysł na produkcje papierów których nikt nie czyta i zniechecenie tych co jeszcze chca pojawić na szkoleniach rezerwy... Gratulacje
D3-B8-E4-A3
~warszawiak
1433071080
Ciekawe kto to będzie wypełniał arkusze, które są obszerniejsze niż dla żołnierza zawodowego? Nikłe komórki mobilizacyjne? Ci co to wymyślili nie mają pojęcia!! Zginiemy w papierach a rezerwisty ani widu ani słychu!!
6F-1E-53-BD
~ja
1432842240
Nawet aby być "mięsem armatnim" trzeba się tak bardzo starać? Żenujące to jest dla człowieka
63-B1-3B-DC
~st.kpr.rez. M
1432788480
Proszę bardzo ale poproszę podobne przywileje dodatki dopłaty et cetera jak u zawodowych. Czy MON jest za tym że jeśli ktoś otrzyma 2 to należy ściągnąć z niego obowiązek przydziału mobilizacyjnego? Cichłbym tylko wspomnieć że Żołnierze Rezerwy na przydziale mobilizacyjnym nie mają żadnych przywilejów ale mają mnóstwo obowiązków których nie dopełnienie ponoś za konsekwencje z KK.
D7-AC-06-DC
~zorro
1432734240
czyli rezerwista który po wojsku doskonale wyszkolony w zawodzie, awansował do stanowiska np. dyrektora może nie nadawać sie na d-cę drużyny ???
3F-F2-B0-00

Eurofightery znowu w Polsce
 
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Offset dla „Wisły”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Palmiry – miejsce kaźni
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Abramsy pod dobrą opieką
Lista trupich główek
Polska przystań brytyjskich jeńców
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Dobrowolsi – czas start!
Którą drogą do armii?
Wojenny bohater na szubienicy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Bruksela przed szczytem
Wielki test w West Point coraz bliżej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Tajna misja polskiej agentki
Wojna o porządek świata
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowy szef CWCR
Pierwszy skok
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Mocny sygnał od NATO
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Nowoczesna łączność dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO