moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w przepisach o zakwaterowaniu?

Świadczenia mieszkaniowego nie dostaną żołnierze, którzy zostali przeniesieni do rezerwy kadrowej i nie wykonują zadań służbowych. Wojsko nie wypłaci pieniędzy także tym, których wyznaczono na stanowiska za granicą i tam mają zakwaterowanie – to tylko część zmian dotyczących wojskowych świadczeń mieszkaniowych, nad którymi pracuje Sejm.

Świadczenie mieszkaniowe przysługuje żołnierzom, którzy nie korzystają ze służbowego mieszkania. Pieniądze przeznaczają np. na wynajem lub spłatę kredytu na kupno własnego lokum.

Ustawa łącząca Wojskową Agencję Mieszkaniową z Agencją Mienia Wojskowego, nad którą pracuje właśnie Sejm, wprowadza kilka zmian w przepisach o świadczeniach.

Pieniądze nie dla wszystkich

Projekt określa, w jakich sytuacjach żołnierzom nie będzie przysługiwać prawo do świadczenia mieszkaniowego. Propozycje zakładają, że pieniędzy nie dostaną np. ci, którzy zostali przeniesieni do rezerwy kadrowej i nie wykonują zadań służbowych, a także „pozostający w dyspozycji” i zwolnieni z wykonywania zadań służbowych.

Wojsko nie będzie również wypłacać świadczenia żołnierzom, którzy zostaną wyznaczeni na stanowiska poza granicami i tam będą mieli zapewnione zakwaterowanie. – Żołnierze wyznaczeni do służby np. w USA, Niemczech czy Norwegii wyjeżdżają zazwyczaj na dłuższy czas, z całymi rodzinami. Za granicą dostają zwrot za wynajem lokalu albo darmowe zakwaterowanie. Nie mogą więc jednocześnie dostawać świadczenia mieszkaniowego – mówi Tomasz Szymanik, p.o. prezesa WAM. Podkreśla, że nowy przepis ma jedynie wyeliminować wątpliwości dotyczące interpretacji obecnych przepisów.

Na pieniądze nadal będą mogli liczyć żołnierze skierowani na zagraniczne kursy czy szkolenia. – Ci wojskowi nie otrzymują zwrotu kosztów wynajmu mieszkania dla całej rodziny. Najbliżsi zostają w tym czasie w kraju, więc nie możemy ich pozbawić pieniędzy na zakwaterowanie – wyjaśnia Tomasz Szymanik.

Świadczenie będzie, tak jak dotąd, wypłacane żołnierzowi do dziesiątego dnia każdego miesiąca. Nowy jest jednak zapis dotyczący terminów przyznania świadczenia. Jeśli przepisy wejdą w życie, pieniądze będą naliczane od pierwszego dnia miesiąca, w którym żołnierz złożył wniosek o świadczenie mieszkaniowe. Obecne przepisy zakładają, że przysługuje ono od dnia wyznaczenia na stanowisko służbowe.

Mniejszy zwrot za koszty dojazdu

Projekt ustawy łączącej agencje doprecyzowuje także definicję „miejscowości pobliskiej” od miejsca służby. Może to mieć znaczenie dla żołnierzy, którzy dostają zwrot kosztów dojazdu do pracy. Dziś wojsko rekompensuje im wydatki, jeśli czas dojazdu wynosi co najmniej dwie godziny. – Podczas prac nad nowymi przepisami dodano zapis, który nie uwzględnia czasu dojazdu do komunikacji miejskiej – mówi płk Marian Babuśka przewodniczący Konwentu dziekanów Korpusu Oficerów Wojska Polskiego.

Oznacza to więc, że czas spędzony w drodze np. do przystanku autobusowego czy stacji PKP nie będzie brany pod uwagę w rozliczeniach kosztów dojazdu. Obecna definicja „miejscowości pobliskiej” uwzględnia czas potrzebny na dojście (dojechanie) do przystanku (stacji).

W projekcie ustawy znalazła się także zmiana dotycząca zakwaterowania wojskowych małżeństw. Chodzi o tzw. normę mieszkaniową. WAM decydując o metrażu mieszkania dla żołnierza, nie będzie brała pod uwagę jego współmałżonka, jeśli korzysta on z innych uprawnień mieszkaniowych, np. z miejsca w internacie lub świadczenia mieszkaniowego.

Nad projektem połączenia obu agencji pracują posłowie z sejmowych komisji.

Pomysł połączenia Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i Agencji Mienia Wojskowego resort obrony narodowej ogłosił w 2013 roku. Nowa agencja, działająca pod szyldem AMW, przejmie zadania dwóch obecnie funkcjonujących. Zajmie się sprzedażą nieruchomości zbędnych dla resortów obrony i spraw wewnętrznych. Jednym z ważniejszych jej zadań będzie budowanie mieszkań dla żołnierzy. Instytucja będzie odpowiedzialna również m.in. za wydawanie decyzji o przydziale mieszkań.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Arch. WAM

dodaj komentarz

komentarze

~oficer
1432556880
Mnie zastanawia, dlaczego świadczenie mieszkaniowe ma się nijak do kosztów, jakie aktualnie panują na rynku wynajmu i zakupu mieszkań.. Teraz pytanie, jednym zabiorą, drugim zabiorą? a co z tą kasą? .. Stawka bazowa ma 300zł, przelicznik dla warszawy powinien mieć x5, a nie x3... Powinno to też być liczone od ilości osób w rodzinie żołnierza, bo za większe mieszkanie wynajmowane też trzeba zapłacić w mniejszych miejscowościach 1000zł miesięcznie...
66-8E-5B-79
~zawodowiec
1432550340
DLACZEGO MY SZEREGOWI ZAWODOWI MUSIMY TAK DUZO PLACIC ZA GRUNT W CHOSZCZNIE !!!!! A to jest dobre: Oznacza to więc, że czas spędzony w drodze np. do przystanku autobusowego czy stacji PKP nie będzie brany podO uwagę w rozliczeniach kosztów dojazdu. Obecna definicja „miejscowości pobliskiej” uwzględnia czas potrzebny na dojście (dojechanie) do przystanku (stacji). BO NA PIESZO NA DWORZEC MAMY 30 MINUT !!!!
8F-29-9E-B0

W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Palmiry – miejsce kaźni
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wojenny bohater na szubienicy
Abramsy pod dobrą opieką
Zimowy sprawdzian podchorążych
Lista trupich główek
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowy szef CWCR
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Eurofightery znowu w Polsce
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Tajna misja polskiej agentki
Nowoczesna łączność dla armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zamiana po włosku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pierwszy skok
Wielki test w West Point coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Bruksela przed szczytem
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wojna o porządek świata
Dobrowolsi – czas start!
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Offset dla „Wisły”
Którą drogą do armii?
Mocny sygnał od NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rusza kwalifikacja wojskowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO