moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto podhalańczyków

21 Brygada Strzelców Podhalańskich to największa formacja w polskim wojsku. Jej żołnierze są szkoleni do walki w każdym terenie, ale specjalizują się w działaniu w górach. Podhalańczycy brali udział w niemal wszystkich misjach polskiej armii. Wczoraj obchodzili 22. rocznicę powstania jednostki.– Udział brygady w misjach pokojowych potwierdzał nasz profesjonalizm i zdolności bojowe – mówił podczas obchodów święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich jej dowódca, gen. bryg. Wojciech Kucharski. Generał przypomniał, że żołnierze wielokrotnie brali też udział w akcjach pomocowych na rzecz lokalnej społeczności: m.in. angażowali się w działania przeciwpowodziowe czy przeciwlodowe. – Wyrazy sympatii, jakie odbieramy na co dzień, świadczą o tym, że jesteśmy postrzegani jako wojsko tej podkarpackiej ziemi. To uznanie zobowiązuje, ale i daje przekonanie o dobrze pełnionej służbie – podkreślał generał Kucharski.

W piątek – z okazji święta Brygady – odbyła się msza święta, apel pamięci oraz uroczysta zbiórka w jednym z rzeszowskich batalionów. Ci, którzy świętowali z podhalańczykami, mieli okazję obejrzeć defiladę oraz wyposażenie i uzbrojenie, jakim dysponują żołnierze tej formacji. – Cieszymy się, że świętowało z nami tyle młodzieży z Podkarpacia. Byli tu również przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci i nasze rodziny – mówi kpt. Konrad Radzik, rzecznik prasowy 21 Brygady.

Specjalność: góry

21 Brygada Strzelców Podhalańskich to największa w polskim wojsku formacja. W 10 jednostkach, w Przemyślu, Jarosławiu, Rzeszowie, Nisku i Kłodzku służy ponad 4000 żołnierzy. Dodatkowo Brygada dysponuje dwoma ośrodkami szkoleniowymi w Bieszczadach. – Jako związek taktyczny jesteśmy przeznaczeni do działań bojowych w każdym terenie, szczególnie w górach, praktycznie we wszystkich warunkach klimatycznych – mówi gen. bryg. Wojciech Kucharski, dowódca 21 BSP.


Podhalańczycy to żołnierze doświadczeni w boju. Służyli niemal na wszystkich misjach polskiej armii. W 1999 roku pod sztandarem NATO wyjechali do Albanii, a potem przez dziewięć lat służyli w Kosowie. Walczyli także podczas dwóch zmian w Iraku i dwukrotnie w Afganistanie.

Podhalańczycy łącznie mają prawie 200 sztuk bojowych wozów piechoty oraz innego rodzaju pojazdów opancerzonych. Dodatkowo w Brygadzie jest około 80 czołgów T-72 i samobieżnych haubic 2S1 Goździk. Żołnierze używają także przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom, przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz sprzętu wspinaczkowego. Brygada w przyszłości otrzyma transportery opancerzone Rosomak, które zastąpią BWP.

Kłobuk i piórko

Tradycje 21 Brygady sięgają 1918 roku, ale za początek polskich oddziałów górskich, uznaje się utworzenie w 1913 roku Drużyn Podhalańskich – paramilitarnej organizacji działającej w Galicji przed wybuchem I wojny światowej.


21 Brygada Strzelców powstała 26 maja 1993 roku jako nowy związek taktyczny Krakowskiego Okręgu Wojskowego. Dla zachowania pamięci o służbie jednostek podhalańskich minister obrony zdecydował, że nowa formacja przejmie dziedzictwo i tradycje kilkunastu oddziałów, m.in. Drużyn Podhalańskich, Brygady Górskiej, Dywizji Górskiej i Pułków Strzelców Podhalańskich. Patronem Podhalańczyków jest gen. bryg. Mieczysław Boruta-Spiechowicz.

Symbolem 21 Brygady jest dziś znak szarotki, który żołnierze umieszczają na mundurach, nakryciach głowy i sztandarach. Wojskowi 21 BSP jako jedyni w armii noszą mundury podhalańskie. Jego częściami są kapelusz podhalański z piórkiem i peleryna. Kapelusze używane są przez strzelców podhalańskich od 1919 roku i wzorowane są na góralskich kłobukach.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik, arch. 5bsp

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
 
Pierwszy skok
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zachód przeciwko „korsarzom”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lekcje z frontu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Cud w Trewirze
Rusza kwalifikacja wojskowa
Którą drogą do armii?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Skromny początek wielkiej wojny
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Avenger” na Monte Cassino
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowy szef CWCR
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Roszady personalne w PGZ-ecie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zamiana po włosku
Śnieg może być groźną bronią
Nowoczesna łączność dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Air Show ’25 – do zobaczenia
Eurofightery znowu w Polsce
Rakietowy szach
Wojna o porządek świata
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Offset dla „Wisły”
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Invictus w zimowym stylu
Lista trupich główek
Szef MON-u w Brukseli
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zielone światło dla Barbary
Podwójny Półmaraton Komandosa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO