moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Druga zmiana gotowa do misji w Afganistanie

Będą doradzać afgańskiemu wojsku, policji, a także pracownikom instytucji podlegających tamtejszym resortom obrony i spraw wewnętrznych. Dziś w Świętoszowie odbyło się uroczyste pożegnanie drugiej zmiany polskiego kontyngentu, który wyrusza do Afganistanu na misję „Resolute Support”.


– Kontyngent jest gotowy do realizacji niełatwych zadań, a trud, poświęcenie i determinacja żołnierzy sprowadza się do budowy autorytetu Rzeczpospolitej Polskiej – mówił na dzisiejszej uroczystości gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. W pożegnaniu żołnierzy wzięli udział przedstawiciele władz wojskowych i samorządowych, wojskowi z Dowództwa Generalnego i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, jak również Żandarmerii Wojskowej i Straży Pożarnej oraz bliscy i przyjaciele wyjeżdżających na misję żołnierzy.

Trzon polskiego kontyngentu będą stanowić żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej. – Do misji przygotowywali się od kilku miesięcy – mówi mjr Artur Pinkowski, rzecznik 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, której podlega świętoszowska Brygada. Wojskowi poznawali zasady użycia siły podczas misji, sposoby reakcji na sytuacje kryzysowe, a także obowiązujące w Afganistanie prawo i kulturowe uwarunkowania. – Szkolenie zakończyła certyfikacja przeprowadzona na poligonie w Świętoszowie – wyjaśnia mjr Pinkowski.Do Afganistanu wyjedzie ponad stu żołnierzy. – Wyruszą wkrótce po uroczystym pożegnaniu. Dokładnej daty jednak nie podajemy – zaznacza mjr Pinkowski. Druga zmiana PKW potrwa pół roku. Będzie nią dowodził płk Adam Luzyńczyk.

Wojskowi ze Świętoszowa zastąpią żołnierzy, którzy obecnie służą w Afganistanie – to przede wszystkim wojskowi z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. – Do Afganistanu pojechali pod koniec ubiegłego roku, ale formalnie służbę na misji rozpoczęli w styczniu. Dowodzi nimi płk Wojciech Marchwica – tłumaczy ppłk Piotr Walatek, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Polacy stacjonują w trzech miejscach: Kabulu, Bagram oraz Gamberi. – Nie biorą udziału w działaniach bojowych, nie walczą z rebeliantami. Misja „Resolute Support” ma charakter wyłącznie doradczo-szkoleniowy – przypomina ppłk Walatek.


Żołnierze pomagają afgańskim dowództwom oraz instytucjom resortów obrony i spraw wewnętrznych w profesjonalnym zarządzaniu i kierowaniu siłami, które im podlegają. Doradzają 203 Korpusowi Afgańskiej Armii Narodowej, Narodowym Siłom Policji Afgańskiej, a także Regionalnemu Centrum Operacyjnemu. Do obowiązków wojskowych służących na misji należy także ochrona doradców, kiedy wykonują swoje zadania, oraz dbanie o bezpieczeństwo konwojów logistycznych.

Zachodnie wojska są w Afganistanie od kilkunastu lat. W 2001 roku na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ rozpoczęła działalność misja ISAF. Zgodnie z założeniem miała ona doprowadzić do stabilizacji w rozdartym wojną kraju. Polska początkowo wysłała do Afganistanu trzystu żołnierzy. W szczytowym okresie nasza armia odpowiadała za bezpieczeństwo w trzech prowincjach.

Ostatecznie misja ISAF zakończyła się 31 grudnia ubiegłego roku. Kilka tygodni przed tą datą do Afganistanu polecieli specjaliści z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, którzy mieli pomóc w wycofaniu ostatnich polskich żołnierzy, rozliczyć misję, a także rozpocząć przygotowania do kolejnej, tym razem doradczo-szkoleniowej – „Resolute Support”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło, NATO

dodaj komentarz

komentarze

~quad
1433572920
to nie nazywa się woja tylko misja,działania kinetyczne, ok! ale czy te działania wygraliśmy czy przegraliśmy, gdzie są lupy branki zdobyczne proporce, a jeśli przegraliśmy gdzie są winni?
6B-75-9B-99
~Oj
1432188600
Jak wierzyć głowie państwa która zarzekała się że już nasze wojsko nie wyjedzie na żadną nie naszą wojenkę.? Do dziś nie można doliczyć się strat ( rosomaków ) które straciliśmy w Afganistanie nie mówiąc o innym sprzęcie i pamiętając o ofiarach....
70-F8-A9-35

Na straży wschodniej flanki NATO
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Barwy walki
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
Zachować właściwą kolejność działań
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zbrodnia made in ZSRS
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część druga
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Święto stołecznego garnizonu
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejne FlyEle dla wojska
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ocalały z transportu do Katynia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Front przy biurku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
Strażacy ruszają do akcji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kadisz za bohaterów
SOR w Legionowie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Optyka dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO