moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusz sąsiadów – brygada w Lublinie

Jeszcze w kwietniu zostanie podpisane porozumienie, które określi zasady funkcjonowania polsko-ukraińsko-litewskiej brygady – zapowiedział wicepremier Tomasz Siemoniak. Z wizytą w jednostce wojskowej w Lublinie był też zwierzchnik sił zbrojnych – prezydent Bronisław Komorowski. Politycy dodali, że ćwiczenia brygady mają się odbyć w tym roku.

Podczas wizyty w dowództwie Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG w Lublinie prezydent Komorowski podkreślał rolę międzynarodowej jednostki w kontekście konfliktu na Ukrainie. – Polska ma pilnować, aby świat zachodni nie zatrzasnął przed Ukrainą drzwi do struktur politycznych i bezpieczeństwa, do Unii Europejskiej, a także do NATO – powiedział prezydent.

Zwierzchnik sił zbrojnych zaznaczył, że relacje ukraińskiego wojska z polską armią mają bardzo duże znaczenie. – Dla Polski przed wstąpieniem do NATO ważny był program „Partnerstwo dla Pokoju”. Dlatego rozumiemy, jak ważna dla naszych ukraińskich sąsiadów jest tworzona w Lublinie brygada. Jest ona jednym z narzędzi na rzecz wspomagania reformy systemu obronnego Ukrainy – dodał prezydent.

Podczas spotkania z żołnierzami wicepremier i szef resortu obrony Tomasz Siemoniak zapowiedział, że jeszcze w kwietniu zainteresowane strony podpiszą porozumienie techniczne. Określi ono zasady funkcjonowania brygady LITPOLUKRBRIG. – Jesteśmy już na ostatniej prostej tworzenia brygady. Teraz naszym celem będzie zorganizowanie ćwiczeń. Mam nadzieję, że odbędą się one jeszcze w tym roku – zaznaczył Tomasz Siemoniak. Dodał, że w ramach brygady ukraińscy żołnierze będą mogli szkolić się i podnosić kwalifikacje.

Pomysł utworzenia wielonarodowej jednostki z udziałem wojsk Polski, Litwy i Ukrainy pojawił się w 2007 roku. Porozumienie zostało podpisane dwa lata później. Utworzenie brygady wynikało m.in. z aspiracji Ukrainy do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Prace nad utworzeniem tej struktury przyspieszył konflikt rosyjsko-ukraiński. Dlatego pod koniec 2014 roku ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy podpisali umowę o utworzeniu LITPOLUKRBRIG.

Brygada ma liczyć 4,5 tysiąca żołnierzy i podlegać dowództwu, które stacjonuje w Lublinie. Narodowe komponenty pozostaną natomiast na terytoriach swoich państw. Stanowiska dowódcy brygady, jego zastępcy i szefa sztabu będą się zmieniać co dwa lata.

Głównym zadaniem LITPOLUKRBRIG ma być m.in. udział w operacjach stabilizacyjnych Unii Europejskiej, NATO i ONZ oraz zacieśnianie regionalnej współpracy wojskowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~anonim
1443951000
Mam pytanie po co tworzyc sojusz I wspolne sily pokojowe jak nam brak solidnej Armi mianowicie uzbrojenia pelnego nie czesc jednostek I rozbudowe ich liczebnosci oraz pelne dbaniie o sprawnosc techniczna w kazdym pulku dywizji nie tych wystawianych na rozne wspolne manewry tak zwane jednostki zdolne I pokazowe rozbudowe przemyslu obronnego I eksportowanie broni zajmijmy sie swoim potencjalem obronnym a nie bedziemy wchodzic jako przyklad I nauczyciel w szerego Armi innego panstwa uwazajac za slabsze bojowo I doswiadczone mniej ich proba I pole dzialania operacyjna taktyczna jakos dziala I stawia opor konfiktowi na ich ziemiach mimo slabszego sprzetu lecz jedyne co zawiodlo brak sprzetu sprawnego mala liczebnosc wojsk regularnych oraz brak porozumien sie dowodcow w taktyce I sposobie dzialan oraz rozpoznaniu sil przeciwnika I uzbrojeniu na danym rejonie wystarczy zaczepne dzialanie wiarzace sily przeciwnika zwiad z powietrza rozpoznanie to podstawa kazdego dzialania majaca na celu dobranie jednostek I przelamac obrone a cofajce jednostki scigac zeby nie mogly sie przegrupowac I kontratakowac lecz dowodctwo Ukrainskiej nie potraktowalo separatystow jako powaznego przeciwnika a to kolejny blad I zaskoczenie
1D-56-F5-85

Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Tajna misja polskiej agentki
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Którą drogą do armii?
Lista trupich główek
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Skromny początek wielkiej wojny
Zamiana po włosku
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Eurofightery znowu w Polsce
Dobrowolsi – czas start!
Podwójny Półmaraton Komandosa
Bruksela przed szczytem
Szef MON-u w Brukseli
Cud w Trewirze
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowoczesna łączność dla armii
Mocny sygnał od NATO
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Abramsy pod dobrą opieką
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pierwszy skok
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wojna o porządek świata
Zimowy sprawdzian podchorążych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Avenger” na Monte Cassino
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowy szef CWCR
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wojenny bohater na szubienicy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO