moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w opiniowaniu kandydatów do NSR

Właśnie weszło w życie rozporządzenie MON, które wprowadza opiniowanie żołnierzy służby przygotowawczej. Oceniane będą m.in. umiejętności współdziałania w grupie, predyspozycje dowódcze czy wyniki ze szkolenia. Tak drobiazgowa ocena służbowa ma zmotywować ochotników, a wojsku umożliwić wybór najlepszych kandydatów.

Nowe przepisy dotyczące opiniowania żołnierzy służby przygotowawczej wprowadziła obowiązująca od 1 sierpnia 2014 roku ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Szczegółowe rozwiązania wprowadza zaś rozporządzenie MON. Dokument określa sposób i tryb opiniowania służbowego żołnierzy służy przygotowawczej, w tym skalę ocen, tryb postępowania odwoławczego oraz wzór arkusza opinii służbowej. – Nowy system opiniowania jest analogiczny do obowiązującego żołnierzy zawodowych. Uwzględnia jednak specyfikę służby przygotowawczej – mówi płk Mirosław Czechyra z Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 Sztabu Generalnego WP.

Ważne wyniki ze szkolenia

Przepisy zakładają, że opinia służbowa będzie wystawiana w razie zwolnienia żołnierza ze służby, a także w trakcie jej pełnienia w określonych przypadkach, np. na wniosek dowódcy jednostki wojskowej właściwego do zawarcia kontraktu na służbę w NSR lub na wniosek samego żołnierza. Sporządzać ją będzie bezpośredni przełożony. W specjalnym arkuszu oceny obok danych personalnych i zajmowanego stanowiska znajdą się informacje o wykształceniu, ukończonych kursach, szkoleniach i znajomości języków obcych.

Ocenie będą też podlegać cechy osobowe żołnierza, takie jak np. zdolność współdziałania, odpowiedzialność, komunikatywność, determinacja, odporność psychofizyczna (np. wykonywanie zadań pod presją czasu), prezencja oraz predyspozycje dowódcze (np. umiejętność stawiania zadań i egzekwowanie ich wykonania, trafność podejmowanych decyzji). Skala ocen przyjęta dla tej części opinii będzie wynosić od 2 do 5.

Podczas opiniowania będą uwzględniane też wyniki żołnierza uzyskane ze szkolenia w trakcie służby, a także ogólna nota z dyscypliny wojskowej. Tu będą się liczyć nagrody i kary, jakie żołnierz otrzymał w czasie służby, a także jego szczególne osiągnięcia wykraczające poza program szkolenia lub obowiązki na zajmowanym stanowisku.

Trzy zsumowane oceny – za wyniki w szkoleniu, dyscyplinę i cechy osobowe – złożą się na jedną ogólną notę z opiniowania. Żołnierz będzie mógł otrzymać ocenę od 2 do 5 (bardzo dobra –średnia 4,51 lub wyższa; dobra – 3,51–4,50; dostateczna – 2,51–3,50; niedostateczna – poniżej 2,51). Najlepszą i najsłabszą ocenę przełożony będzie musiał uzasadnić.

Mjr Marek Pawłowski, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego w CSSP w Koszalinie, podkreśla, że dla żołnierza służby przygotowawczej tak szczegółowa ocena może się okazać dodatkową motywacją. – Już od pierwszego dnia pobytu w wojsku żołnierz będzie wiedział, że pracuje na swoją opinię, która może mieć wpływ na jego dalsze losy w wojsku, na przykład na związanie się z mundurem na stałe – mówi major.

Selekcja najlepszych

W arkuszu oceny przełożony będzie mógł także wpisać informacje dotyczące wojskowej przyszłości żołnierza. Na przykład te dotyczące skierowania do służby w NSR, na kurs czy szkolenie, ale też zwolnienia ze służby. – Dzięki temu rzetelnie będzie można ocenić, kto ile potrafi, jakie ma umiejętności, jak bardzo jest zaangażowany. A to ułatwi wybór najlepszych kandydatów do NSR, którzy z kolei będą rekomendowani do powołania do zawodowej służby wojskowej – mówi st. chor. Albert Drewin, dowódca plutonu, który w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu szkoli żołnierzy służby przygotowawczej.

Żołnierzom będzie przysługiwać prawo do odwołania. Wniosek będzie kierowany do wyższego przełożonego ciągu siedmiu dni zapoznania się z opinią. Odwołanie będzie trzeba wnieść na piśmie i uzasadnić.

Opiniowaniu służbowemu podlegają też żołnierze zawodowi. Taka ocena jest niezbędna m.in. przy planowaniu przebiegu dalszej służby. Zgodnie z przepisami znowelizowanej, obowiązującej od 1 stycznia 2014 roku ustawy pragmatycznej, zawodowcy opiniowani są co roku. Mogą też liczyć na oceny wzorowe.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Filip Kłobukowski, kpt. Ewa Nowicka-Szlufik

dodaj komentarz

komentarze

~obiektywnie
1429892100
pasoszelki rozumiem, szyszak desantu rozumiem... ale te nakolanniki? O.o o zgrozo...
F6-0A-57-FC
~Katol
1428992040
~komando- wystarczy że zadamy im proporcjonalne straty jak Finowie w wojnie fińsko-radzieckiej. Ale żeby tak było , musimy mieć doktrynę obronną Izraela = chronić ludzi. Przy natarciu masowej armii straty jej muszą być podobne do tej fińskiej lub Jom Kippur . Nie rozumieją tego decydenci , którzy np obstają przy pływalności. W wojnie defensywnej liczy się mocna tarcza , długa lanca i ostry krótki miecz.
4B-26-E9-39
~komando
1428941760
kiedy Rosja pofatyguje sie do nas to i tak nie będzie znaczenie jakie kto miał oceny wezmą każdego nawet ślepego aby tylko walczył! bo wojska naszego jest zbyt mało aby można było wygrać z którymkolwiek krajem a zwłaszcza Rosją, która ma wielką armię i ogromne zasoby zbrojeniowe.
35-A8-77-9E
~Katol
1428914880
~qwerty - ty jako jedyny dostajesz 3. 3- odpada a 5 - ty tylko na wojnie. skąd problem ?
4B-26-E9-39
~Katol
1428910440
wyższe wymagani = wyższa kasa.
4B-26-E9-39
~qwerty
1428910380
Hahaha! I tak jest multum ocen nie wiadomo skąd :) Zawsze średnią jest 4.0 - w każdym ośrodku każda osoba tak ma
FB-90-D9-A5

Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
 
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lista trupich główek
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Mocny sygnał od NATO
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pierwszy skok
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wojna o porządek świata
Zamiana po włosku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Offset dla „Wisły”
Zielone światło dla Barbary
„Avenger” na Monte Cassino
Abramsy pod dobrą opieką
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Eurofightery znowu w Polsce
Którą drogą do armii?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Bruksela przed szczytem
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Tajna misja polskiej agentki
Cud w Trewirze
Zachód przeciwko „korsarzom”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rakietowy szach
Skromny początek wielkiej wojny
Roszady personalne w PGZ-ecie
Dobrowolsi – czas start!
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Liban uznany za strefę działań wojennych
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojenny bohater na szubienicy
Nowy szef CWCR
Nowoczesna łączność dla armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szef MON-u w Brukseli
Lekcje z frontu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Śnieg może być groźną bronią
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Invictus w zimowym stylu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rusza kwalifikacja wojskowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO