Jutro rusza piąta edycja sztafety poświęconej pamięci gen. Tadeusza Buka, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Sześcioro żołnierzy wystartuje ze Spały, rodzinnej miejscowości generała. Przez dwa tygodnie biegacze pokonają pół tysiąca kilometrów. Sztafeta zakończy się w Żaganiu.
Bieg rozpocznie się na cmentarzu w Spale, gdzie znajduje się grób byłego dowódcy wojsk lądowych. Po zapaleniu zniczy na mogile generała Buka, dokładnie o godzinie 8.41, sześcioosobowa sztafeta wyruszy na trasę. Ze Spały pobiegną przez Zelów, Szadek, Błaszki, Ostrów Wielkopolski, Sulmierzyce, Jutrosin, Bojanowo, Wschową, Sławę i Nową Sól.
– Kierownikiem sztafety jest kpt. Tomasz Siemion z 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Wraz z nim pobiegną ppor. Michał Sasinowski, sierż. Krzysztof Jaworski (obaj z 34 BKPanc), st. chor. sztab. Mirosław Stachowski ze Sztabu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, kpr. Aneta Czekan z 11 Batalionu Dowodzenia i szer. Przemysław Rachtan z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej – poinformował kpt. Rafał Nowak, oficer prasowy 34 BKPanc.
Pomysłodawcą biegu jest chor. Daniel Sienkiewicz z 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Brygada, którą dowodził generał, chciała uczcić jego pamięć, organizując imprezę sportową. – Żołnierze z Czarnej Dywizji swoim biegiem nie tylko upamiętniają generała, lecz także promują jednostkę i zdrowy styl życia – powiedział mjr Sebastian Krasoń, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. – Sztafeta zakończy się w dniu Święta 34 Brygady Kawalerii Pancernej.
W drodze ze Spały do Żagania, w miejscowościach, przez które biegnie trasa sztafety, żołnierze będą spotykać się z uczniami miejscowych szkół i mieszkańcami. Będą im opowiadać o swoim byłym dowódcy, a także o jednostkach wchodzących w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i o samym Żaganiu.
Generał broni Tadeusz Buk zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na uroczystości do Katynia leciał jako najważniejszy przedstawiciel wojsk lądowych. Tym największym w naszej armii rodzajem wojsk dowodził od września 2009 roku. Generał przez lata był związany z 34 Brygadą Kawalerii Pancernej i 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej. W Żaganiu, po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych, rozpoczynał swoją karierę wojskową. W latach 2002–2005 był dowódcą 34 BKPanc i właśnie w Żaganiu otrzymał szlify generalskie. W 25 BKPow służył zaś w latach 1995–1998.
autor zdjęć: arch. 11 LDKPanc
komentarze