moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przed nim nigdy nie maszerowały buty, lecz serca

Charyzmatyczny, odważny, a przy tym niepokorny i gotowy do walki o idee. To właśnie „Potas” był twórcą potęgi dzisiejszych wojsk specjalnych – tak o generale broni Włodzimierzu Potasińskim mówią jego przyjaciele i współpracownicy.

Włodzimierz Potasiński ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych. Karierę wojskową rozpoczął jako dowódca plutonu szturmowego 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej. Później dowodził m.in. 16 Batalionem Powietrznodesantowym oraz brygadami w Lublinie, Budowie, Tomaszowie Mazowieckim. Był także dowódcą polskiego kontyngentu wojskowego w Syrii. Dwukrotnie służył w Iraku.

W 2007 został dowódcą wojsk specjalnych. Kochał swoją pracę. Był oddany budowaniu nowej formacji. Jego podwładni mówili, że przed „Potasem” nigdy nie maszerowały żołnierskie buty, lecz serca. Dzięki jego wizji powstało Dowództwo Wojsk Specjalnych i skonsolidowano istniejące jednostki: GROM, Formozę i Jednostkę Wojskową Komandosów z Lublińca. Powołał do życia kolejne jednostki wojsk specjalnych: Nil i AGAT. – O budowie systemu, który liczyłby się w świecie, wielu myślało od dawna, ale tylko Włodek ze swoją determinacją zrobił to – zauważali jego podwładni.

Gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Centrum Operacji Specjalnych, przypomina, że w 2007 roku, gdy powstał DWS, zrodziła się też inicjatywa, by polskie wojska specjalne uzyskały w NATO status państwa ramowego. Powstać miało także dowództwo zdolne do planowania i dowodzenia operacjami specjalnymi w układzie sojuszniczym. – To była młoda struktura, brakowało nam wiedzy i doświadczenia. Ale mieliśmy wyjątkowego dowódcę gen. Włodzimierza Potasińskiego, który miał pomysł – przyznaje dowódca Centrum.

Generał zaznacza, że choć na sukces polskich wojsk specjalnych pracowało wielu dowódców i żołnierzy, to wypełniali oni spuściznę Włodzimierza Potasińskiego. – Włodek potrafił przekonywać do swoich idei, zjednywać sobie ludzi. Był człowiekiem niepokornym, gotowym do walki o swoje idee. Jego optymistyczne plany wydawały się na początku mało realne. A jednak się udało – dodaje gen. Gut.

Pod koniec 2013 roku marzenie „Potasa” się spełniło. Podczas ćwiczenia „Cobra-13” Dowództwo Wojsk Specjalnych zdało najważniejszy egzamin. Osiągnęło gotowość do planowania i dowodzenia operacjami specjalnymi NATO. – Kiedy pod koniec ćwiczenia „Cobra-13” usłyszałem od zespołu oceniającego, że spełniliśmy wszystkie wymagania, powiedziałem w duchu Włodkowi – Twoje marzenia właśnie się spełniły – mówi gen. Jerzy Gut.

Od roku gen. Potasiński jest patronem Formozy. – Był wielkim człowiekiem, miał otwarty umysł, szybko się uczył i był prawdziwym wojownikiem. Bardzo wierzył w Formozę, ale wszystkie swoje jednostki traktował jednakowo – mówi kmdr Dariusz Wichniarek, były dowódca Formozy. – Dzięki jego decyzjom zdynamizowaliśmy swój rozwój i trzykrotnie zwiększyliśmy stan etatowy. Bardzo ważne było to, że doskonale rozumiał specyfikę działań na morzu. Dzięki jego rozkazom jednostka jest dzisiaj zdolna do realizacji morskich działań specjalnych na najwyższym światowym poziomie – podkreśla kmdr Dariusz Wichniarek.

Z myślą o byłym dowódcy wojsk specjalnych odbywają się trzy imprezy sportowe: Bieg Morskiego Komandosa, Bieg Przełajowy o Nóż Komandosa i Memoriał im. Potasińskiego. W sierpniu odbędzie się także ultratriathlon. W sześciodniowej wyprawie przez całą Polskę wezmą udział żołnierze wszystkich jednostek specjalnych oraz jeden operator Navy SEALs.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Kleszcze dla wojska
 
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Eurofightery znowu w Polsce
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Mocny sygnał od NATO
Będzie za co kupić koreańską broń
Zamiana po włosku
Priorytety dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Wielki test w West Point coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Air Show ’25 – do zobaczenia
Lista trupich główek
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Dobrowolsi – czas start!
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Palmiry – miejsce kaźni
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wojenny bohater na szubienicy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rusza morski „Dragon”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Przerwany lot „Orlika”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Offset dla „Wisły”
Nowoczesna łączność dla armii
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Telefon zaufania dla żołnierzy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
W Jachrance o skokach spadochronowych
Którą drogą do armii?
Pamiętamy o Niezłomnych
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Leopardy jadą na poligon
Abramsy pod dobrą opieką
Tajna misja polskiej agentki
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Polska przystań brytyjskich jeńców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowy szef CWCR

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO