moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent podpisał ustawę o dowodzeniu w czasie wojny

Ustawa ta zapewnia państwu polskiemu zdolność do szybkiego i skutecznego reagowania w sytuacji kryzysu wojennego – mówił prezydent Bronisław Komorowski po podpisaniu ustawy wprowadzającej zmiany w systemie dowodzenia armią w czasie wojny. Dokument ma usprawnić kierowanie obroną państwa.


Film: Kancelaria Prezydenta RP

– Wojny dziś nie mamy, ale żeby jej nie było, trzeba być zorganizowanym i mieć argumenty siły. Brak tego może zachęcać niektóre państwa do zachowań agresywnych wobec innych – podkreślił Bronisław Komorowski.

Zaproponowane przez prezydenta zmiany są uzupełnieniem uchwalonej wcześniej reformy dowodzenia w czasie pokoju, która obowiązuje od 1 stycznia 2014 roku. Podpisany dziś przez prezydenta Bronisława Komorowskiego dokument wprowadza nowe zasady do systemu kierowania i dowodzenia armią w czasie konfliktu zbrojnego. – Nowe rozwiązania pozwolą na skuteczne i elastyczne reagowanie na zagrożenia zewnętrzne, w tym m.in. na elementy wojny hybrydowej, zapewniając ciągłe kierowanie państwem w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Stworzą także warunki do lepszego współdziałania prezydenta i rządu w kierowaniu obroną państwa oraz do przygotowania zawczasu kandydata na naczelnego dowódcę sił zbrojnych – przekonywał gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który reprezentował prezydenta podczas parlamentarnych prac nad ustawą.

Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Przede wszystkim przyjęto, że za dowodzenie armią w czasie wojny odpowiada naczelny dowódca bezpośrednio podporządkowany prezydentowi, który kieruje obroną państwa. Robi to jednak w uzgodnieniu z Radą Ministrów. Jeszcze w czasie pokoju prezydent będzie wyznaczał – na wniosek rządu – kandydata na naczelnego dowódcę. Dlaczego nie można od razu wskazać, kto konkretnie w czasie konfliktu zbrojnego zostanie naczelnym dowódcą? Bo taki zapis byłby sprzeczny z konstytucją, która zastrzega, że prezydent mianuje naczelnego dowódcę dopiero w sytuacji wybuchu wojny. Nowością jest określenie, że naczelny dowódca stoi na czele nie całych sił zbrojnych, lecz jedynie tych wojsk, które będą zaangażowane w konflikt zbrojny. Takie rozwiązanie przyjęto po to, by odciążyć dowodzącego – dzięki temu nie musi on rozpraszać się, na przykład, na podejmowanie decyzji w sprawie wojskowego szkolnictwa. Jednostki organizacyjne, które będą podlegać naczelnemu dowódcy, zostaną wymienione w tajnych planach użycia sił zbrojnych.

Ustawa nie tylko uściśla kompetencje naczelnego dowódcy, lecz wskazuje także zadania, jakie stoją przed kandydatem na to stanowisko. A będzie on miał obowiązek udziału w przygotowaniach do obrony. Chodzi o ćwiczenia i gry strategiczne prowadzone w czasie pokoju. Kandydat ma również uczestniczyć w planowaniu użycia wojsk w operacji obronnej. – Ustawa ułatwia dobre przygotowanie kandydata do pełnienia funkcji naczelnego dowódcy – ocenił prezydent Komorowski.

Do czasu mianowania naczelnego dowódcy i przejęcia przezeń obowiązków – planowaniem, organizacją i operacjami sił zbrojnych ma kierować dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych.

Wojna – kiedy się zaczyna i kiedy kończy

Nowością, którą wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa, jest także określenie terminu „czas wojny”. Co ciekawe, pojęcie to nie było sprecyzowane w dotychczas obowiązujących przepisach.

– Ustawa pozwala również na dobre wykorzystanie Sztabu Generalnego – przekonywał Bronisław Komorowski. W myśl nowych przepisów SG będzie „organem wspierającym prezydenta RP w kierowaniu obroną państwa w czasie wojny”. W ten sposób ma zostać zapewniona ciągłość merytoryczna planowania, przygotowania i realizacji zadań na czas obrony państwa.

Prezydent Komorowski podziękował za współpracę przy uchwalaniu ustawy rządowi i parlamentowi. – Wspólnie manifestujemy, że w sprawach bezpieczeństwa państwa, skuteczności systemu obrony w wypadku zagrożenia jesteśmy zdeterminowani, jeśli chodzi o poziom ścisłej współpracy i zdolności do współdziałania – zaznaczył. Prezydent dodał, że ustawa wprowadza zasady współpracy między prezydentem, czyli zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, rządem i strukturami dowódczymi na wypadek zagrożenia wojennego. – A w takich sytuacjach czas, szybkość reakcji ma zasadnicze znaczenie – mówił.

Podpisany przez prezydenta dokument wprowadza zmiany w kilku ustawach, w tym w ustawie o powszechnym obowiązku obrony. Projekt został opracowany przez prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Do Sejmu trafił w lipcu 2014 roku. Parlament przyjął go w marcu tego roku. Ustawa wejdzie w życie dwa tygodnie po podpisaniu jej przez prezydenta.

JT

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~abc
1427908920
Ci generalowie maja miny jakby: a) za kare tam stali, b) nie rozumieli o co tak naprawde chodzi, c) rozumieli o co tak napradechodzi.
43-2F-51-D8
~Olaf
1427901600
Generalowie na tym zdjeciu jacys zasepieni i smutni! Czyzby byli za a nawet przeciw?
43-2F-51-D8
~Katol
1427873460
26 łat zrzucaliśmy jarzmo , struktury i mentalność narzuconą prze sowiecką okupację.
4B-26-E9-39

Nowy szef CWCR
 
„Avenger” na Monte Cassino
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Tajna misja polskiej agentki
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Skromny początek wielkiej wojny
Dobrowolsi – czas start!
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Offset dla „Wisły”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Eurofightery znowu w Polsce
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wojenny bohater na szubienicy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Mocny sygnał od NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Abramsy pod dobrą opieką
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zamiana po włosku
Nowoczesna łączność dla armii
Szef MON-u w Brukseli
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Którą drogą do armii?
Cud w Trewirze
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Lista trupich główek
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Bruksela przed szczytem
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wojna o porządek świata
Pierwszy skok
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO