moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie rezerwistów ruszyło u chemików

Rezerwiści, którzy w poniedziałek dostali wezwanie na ćwiczenia, już dziś stawili się w jednostce. Szkolenie przechodzą w 5 Pułku Chemicznym w Tarnowskich Górach. Do końca tygodnia rezerwiści poznają m.in. sprzęt znajdujący się w jednostce i nowe regulaminy. Przypomną sobie także, jak wygląda musztra.


Wojsko rutynowo sprawdza gotowość rezerwistów i możliwości mobilizacyjne jednostki. Zwykle jednak armia wzywa na obowiązkowe ćwiczenia z dużym wyprzedzeniem, tym razem rezerwiści jednego dnia otrzymali karty powołania, a następnego musieli się zgłosić do wyznaczonej jednostki. Wojsko zastosowało bowiem tryb natychmiastowego stawiennictwa. W sumie karty powołania, doręczane pocztą kurierską administracji publicznej, otrzymało ponad pół tysiąca żołnierzy rezerwy z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi. Dziś stawili się oni w 5 Pułku Chemicznym w Tarnowskich Górach.

Pierwsi wezwani zameldowali się w jednostce już o siódmej rano. Na początek zostali umundurowani i wyposażeni w osobisty sprzęt. Rezerwiści zapoznają się z organizacją służby w jednostce, sprzętem oraz przypomną sobie wojskowe regulaminy i musztrę. – To konieczne, bo w ostatnich latach zmieniły się przecież struktury jednostek wojskowych, programy szkolenia, nastąpiła wymiana sprzętu. Taką wiedzę należy więc odświeżyć – mówi Jacek Matuszak z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Rezerwiści w pododdziałach będą uczestniczyć w szkoleniu razem z żołnierzami zawodowymi jednostki. Ćwiczenia będą trwać do końca tygodnia i odbywać się będą wyłącznie na terenie 5 Pułku Chemicznego.

Wojsko zapewnia, że ćwiczenia wynikają z potrzeb wojska dotyczących posiadania wyszkolonych rezerw osobowych. Nie są jednak czymś nowym, bo były ujęte w dokumentach planistycznych Sztabu Generalnego WP i Dowództwa Generalnego RSZ. – To dla nas okazja, by sprawdzić, jak funkcjonuje system mobilizacyjny, w tym stawiennictwo żołnierzy rezerwy, oraz jak działa jednostka w przypadku mobilizacyjnego rozwinięcia z powołaniem rezerwistów włącznie. Będziemy też mogli ocenić współpracę w tym zakresie z wojewódzkimi sztabami wojskowymi i wojskowymi komendantami uzupełnień oraz organami administracji samorządowej – wyjaśnia płk Jacek Sońta, rzecznik MON.


Oprócz sprawdzenia sprawności systemu mobilizacyjnego, ćwiczenie ma dać wojsku m.in. wiedzę o tym, jak żołnierze rezerwy wywiązują się z obowiązku powiadamiania organów wojskowych o zmianach miejsca zamieszkania.

Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, mówił dziś w TVN 24, że z meldunków, które otrzymał w nocy, wynika, że wszystko przebiega prawidłowo. – Sądzę, że ci wszyscy, którzy powątpiewali, że nasze rezerwy mobilizacyjne są w dobrym stanie, mylą się – powiedział wicepremier.

Poprzednie takie ćwiczenie przeprowadzono siedem lat temu. Teraz podobne sprawdziany mają się odbywać cyklicznie w ramach szkolenia rezerw. W roku 2015 na ćwiczenia obowiązkowe żołnierzy rezerwy ma zostać powołanych około 12 tysięcy rezerwistów.

W przypadku ćwiczeń w trybie natychmiastowego stawiennictwa nie będzie podawana wcześniejsza informacja o miejscu i terminie ćwiczeń, gdyż – zdaniem wojska –  zaprzeczałoby to idei sprawdzania gotowości. Od 2017 roku MON planuje co roku szkolić w jednostkach około 37 tys. rezerwistów.

PG

autor zdjęć: szer. Paweł Leppert

dodaj komentarz

komentarze

~siara
1427608740
Ja byłem na tej mobilizacji jako rezerwista. Jeśli chcecie wiedzieć było ok sprzęt lepszy. Przydała się taka odskocznia o codziennego życia. A trochę ruchu nikomu nie zaszkodziło. Jeśli będzie taka możliwość zgłoszę się na ochotnika na poligon który niebawem będzie.
E4-D3-F7-12
~Katol
1427377680
~king - daj im jeszcze jedna szansę ... to trepy są tz. szpadel przysypany ziemia nie istnieje .. . p.s. choć różnica kulturowa zdumiewać może...
4B-26-E9-39
~king
1427368980
Nowy sprzęt? Nowe procedury? Stary kalach z krzywą lufą, zabytkowe OP-1 (beryle i foo-1 mają tylko zawodowi), dobrze że dają MP-5 a nie buldogi. Ściema i pozoracja działań, nic się nie zmieniło, tylko pić nie wolno.
8B-A5-AD-4E
~Katol
1427313600
~KwidzyniakA- śpij spokojnie. Marynarka się nie liczy... .
4B-26-E9-39
~KwidzyniakA
1427292960
Czyżby rezerwiści z 1 zdjęcia nie chcieli iść na ćwiczenia i muszą być odprowadzani pod bronią :):):):) Histeria zagrożeniem wojną pomalutku wzrasta dzięki TV i prasie, niekiedy osiąga już granice głupoty. Pozdrawiam wszystkich rezerwistów mam nadzieję że mnie nie dorwą . starszy marynarz Ustka 1991-1993
1A-34-12-EF
~Oj
1427276880
@ wojak tak dla sprostowania twoich wypocin; tarnowskie - to od Tarnowa a od Tarnowskich Gór to - tarnogórskie. Reszty bzdur komentował nie będę....
4B-65-63-C2
~Katol
1427269200
~wojak- Ci na zdjęciach nie wyglądają na emerytów.
4B-26-E9-39
~dawid r
1427259240
bedac poza obszarem RP jestem gotow do zgloszenia sie do narodowych sil rezerwowych.
D8-AD-F5-D9
~wojak
1427217300
oczywiście tarnowskie bo tam mają kupe nsr których spedzą szybko bo co roku zabieraja bande emerytow na poligon i maja ich sporo to statystyki bedą dobre czyli propaganda
59-D4-44-42

NATO on Northern Track
 
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO na północnym szlaku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna na detale
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod skrzydłami Kormoranów
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wytropić zagrożenie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ramię w ramię z aliantami
Kolejne FlyEye dla wojska
Charge of Dragon
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rekordziści z WAT
Gunner, nie runner
Kadisz za bohaterów
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
SOR w Legionowie
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO