moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiany w egzaminach na kursy podoficerskie

Znajomość języka angielskiego i kodeksu honorowego żołnierza – to tylko część wymagań, jakie będą stawiane przed szeregowymi ubiegającymi się o miejsce na kursach podoficerskich. Od 1 kwietnia zacznie obowiązywać nowy regulamin, według którego przeprowadzany jest egzamin dla przyszłych kaprali.


Egzaminy wstępne na kursy podoficerskie zostały wprowadzone dwa lata temu. Poprzeczkę podniesiono po to, aby mieć pewność, że stopnie kaprali uzyskają najlepsi szeregowi zawodowi. Choć egzaminy obowiązują we wszystkich szkołach podoficerskich, czyli w Poznaniu (wojsk lądowych), Dęblinie (sił powietrznych) i Ustce (marynarki wojennej), to przebiegają one nieco inaczej. – Na przykład w Poznaniu szeregowi zdają egzaminy ze strzelania, w dwóch pozostałych placówkach już nie. Uznaliśmy, że przyszli kaprale bez względu na kolor munduru i szkołę, do której zdają, powinni zdawać egzaminy według identycznych kryteriów – tłumaczy płk Włodzimierz Chupka, szef Oddziału Kształcenia Zawodowego w Dowództwie Generalnym RSZ.

Bez metodyki, za to z angielskim

Jakie zmiany czekają kandydatów? – W teście teoretycznym oprócz znajomości regulaminów: ogólnego i musztry, problematyki dyscypliny wojskowej, wiedzy o Polsce i świecie, pojawią się pytania sprawdzające znajomość języka angielskiego oraz kodeksu honorowego żołnierza – mówi st. chor. sztab. Paweł Urbański, zastępca komendanta poznańskiej SPWLąd.

Pomysł, by na egzaminie pytać kandydatów na kaprali o kodeks honorowy, poparło całe środowisko podoficerskie. – Korpus podoficerów chce mieć w swoich szeregach żołnierzy, którzy znają zasady honorowego postępowania i przestrzegają ich. To dość istotny, choć często pomijany dokument – przyznaje płk Chupka.

W testach zrezygnowano natomiast z pięciu pytań dotyczących metodyki szkolenia. Był to jeden z postulatów szeregowych. Przekonywali oni, że skoro dopiero kandydują na dowódców, nie można od nich wymagać tego, czego mają się dopiero nauczyć.


Zmiany dotyczą także części praktycznej egzaminu. Będzie on obejmował m.in. zadania z taktyki oraz szkolenia ogniowego. Zmieni się także sposób oceny. Do tej pory brano pod uwagę jedynie to, czy szeregowy wykonał zadanie, czy nie wykonał go. Teraz egzaminatorzy będą też mogli wystawić ocenę pośrednią – „wykonał z małymi błędami”. – Bywało, że choć żołnierz był świetnie przygotowany, pod wpływem stresu nie mógł poradzić sobie z zadaniem – wyjaśnia płk Włodzimierz Chupka.

Łatwiejszy WF

Nowy regulamin obniża normy dotyczące sprawdzianów z WF. Dotąd, kandydaci na kaprali, zdawali ten egzamin według kryteriów obowiązujących dowódców, a więc wyższych. – Teraz szeregowi będą oceniani tak, jak podczas rocznego sprawdzianu, który zdają w swoich jednostkach. Dopiero po zakończeniu półrocznego kursu będą zaliczać WF według normy dla dowódców – zaznacza st. chor. sztab. Urbański.

Szeregowi będą też mogli wybrać między biegiem na 3 kilometry a pływaniem ciągłym przez 12 minut.– Podobną alternatywę będą mieć w przypadku podciągnięć na drążku i ugięć ramion na ławeczce. Ta zmiana także wynika z naszych doświadczeń. Zdarzało się, że kontuzja czy nadwyrężenie uniemożliwiły żołnierzowi wykonanie zadania. Mamy nadzieję, że nowe rozwiązanie będzie dla wszystkich bardziej sprawiedliwe – mówi płk Chupka z DG.

Egzaminatorzy będą przykładać większą wagę do rozmowy kwalifikacyjnej, z której – zamiast dotychczasowych 30 punktów kandydat na kurs może ich zdobyć aż 80. – Doprecyzowaliśmy kryteria oceny, jeśli chodzi o autoprezentację, wykształcenie czy dodatkowe kwalifikacje. W przypadku np. sił powietrznych, gdzie wykształcenie techniczne jest szczególnie istotne, premiowane jest ukończenie np. szkoły średniej o profilu technicznym. Dodatkowe punkty można zdobyć za klasę kwalifikacyjną, udokumentowaną znajomość języka obcego czy doświadczenie misyjne – wymienia płk Włodzimierz Chupka.

320 punktów – maksimum

W sumie z każdej z czterech części: egzaminu z WF, testu z wiedzy teoretycznej, sprawdzianu umiejętności praktycznych i rozmowy kwalifikacyjnej, żołnierz będzie mógł uzyskać po 80 punktów. Maksymalnie będzie więc mógł zdobyć 320 punktów zamiast dotychczasowych 250. Warunkiem zaliczenia testu teoretycznego i sprawdzianu praktycznego będzie uzyskanie minimów 60 proc., czyli po co najmniej 48 punktów z każdej części egzaminu.

Prace nad zmianami w regulaminie prowadził przez blisko trzy miesiące specjalny zespół. W jego skład weszli przedstawiciele m.in.: inspektoratów Dowództwa Generalnego RSZ, szkół podoficerskich, a także podoficerowie z dywizji, skrzydeł i flotylli. Nowe przepisy wejdą w życie 1 kwietnia 2015 roku.

Chorąży Marcin Szubert, rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, podkreśla, że pierwsze egzaminy według nowych zasad zorganizowane zostaną w czerwcu 2015 roku.

PG

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze

~żołnierz
1427050320
śmieją się wszyscy z szeregowych i tyle! podam przykład z mojej jednostki: przychodzi inspektor BHP z MON do jednej z sali i pyta: kto tu się wogóle może przebierać bo napewno nie ludzie? padła odpowiedź: szeregowi. odpowiedź inspektora MON : o to już wszystko rozumiem. chamstwo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
18-5E-D3-AA
~kuba
1427012940
Gdzie podany jest zakres wiedzy na kurs z języka angielskiego?
44-95-7F-A2
~szeregowy
1426947840
Dla szeregowych zawodowych sluzacych po 8 lat robia pod gore, a NSR po kilku miesiacach zostaje podoficerem badz oficerem a zadna z tych osob nie ma zadnego doswiadczenia . Zal zciska co warszawa robi zeby NSR dowodzil zolnierzem z 8 letnim stazem i po odbytej misji badz kilku. Takze mowili generalowie ze nie chcemy starej armi a sami zobaczcie kogo oni przyjmuja, i gdzie jest wasz limit wieku ja sie pytam. Podoficerowie i oficerowie sztabowi zdaja W-F bo sie znaja, wiekszosc ma brzuch wielkosci pilki lekarskiej albo i wieksze i oni maja oceny 5 lub 4 gdzie jest to fizycznie niemozliwe.
65-2B-04-65
~szereg
1426860480
A dla plecaków tez szykują się jakieś zmiany ? :D niedługo w woju zostaną tylko oficerowie i podoficerowie będą mogli podnosić sobie poprzeczkę dowoli:) szeregowi i tak w większości są na wylocie bo na szkolach brakuje miejsc nawet dla tych najlepszych bo pierszenstwo ma ten który ma za sobą lepsze wsparcie ;) a starzy wyjadacze mogliby odejść na emeryturę , ale po co? Lepiej blokować młodych i ich wyrzucać
9E-8B-33-EF
~Katol - JnwK
1426836000
~torunianin - gratuluję poziomu zadowolenia zawodowego "Zgodziłeś się robić za psa to szczekaj". Co co ty jesteś w wojsku jeżeli masz takie mniemania o swojej pracy i służbie ? Ludzie o takim stpniu frustracji nie powinni mieć broni w ręku .. .
4B-26-E9-39
~torunianin
1426794060
"sorbi" nie równaj się z generałami i pułkownikami czy majorami, trzeba było się uczyć i iść na oficerska. Wybrałeś wojsko i jesteś szeregowym to jest takie przysłowie: "Zgodziłeś się robić za psa to szczekaj". A co do oficerów to: :co można wojewodzie to nie tobie ..." powodzenia i nie zganiajcie na plecaków bo aż tylu ich nie ma aby się nie dostać.
85-E9-06-AC
~mgk
1426767120
Angielski ? A ktory szeregowy po gimnazjum (taka panuje opinia wsrod wiekszosci szeregowych) posiade wiedze z angielskiego pozwalajaca zaliczyc egzamin ? Skoro zrezygnowali z metodyki jak i norm dowodczych z wf na egzaminach to dlaczego jakas madra glowa nie wymysli zeby TAKIE EGZAMINY zdawac na koniec kursu !!! Idac na 6 miesieczne szkolenie jest wstanie opanowac dany material jak i jezyk angielski !! Przeciez po to idzie sie na kurs tak ? Zeby czegos sie nauczyc !! To tak jakby przed dostaniem sie do np liceum pisac probna mature !!!
1E-9F-AE-CA
~Katol - JnwK
1426759500
~Poldini- polecam : http://apcz.pl/czasopisma/index.php/szhf/article/viewFile/szhf.2012.012/151 .
4B-26-E9-39
~Poldini
1426751820
Zostawię to bez komentarza ponieważ życie pokazuje co innego niż w realu jest.
1E-EF-91-79
~dudi
1426717200
po co bijecie niepotrzebną pianę? Jeśli chodzi o j. angielski to obecnie nie ma żadnego stanowiska pdf, które w KOS-ie nie ma wpisanej wymaganej 1 z angielskiego. Ci, którzy jej nie mają kierowani są na kursy lub wysyłani na egzaminy eksternistyczne. Więc w czym problem? Po za tym, nie ukrywajmy, "jedynka" z angielskiego to poziom szkoły podstawowej.
B7-09-DE-D3
~damian byly zołnierz 5 bsp
1426715940
jasne, dobre bicie piany te egzaminy!!! podchodza ludzie do egzaminów zajmuja pierwsze miejsce a na kurs jedzie i tak ktos inny! hahaha
9A-FB-38-C0
~weget13
1426713420
zapomnieli nadmienic ze najpierw to trzeba przejsc wewnetrzny kasting jaki organizuja sobie jednostki co niektore ,jak sie go nie zda to mozna zapomniec o szkole a pytania sa z dupy wziete a wiadome z gory kto taka wewnetrzna selekcje zda (patrz 5 pulk w szczecinie ) nie masz plecow zapomnij o szkole
D5-00-3E-B5
~Żołnierz
1426701720
Już nie przesadzajcie z tymi plecakami. Trzeba się trochę wysilić i zdać ten egzamin. Popytajcie tych co się dostali czy egzaminy dawały szanse plecakom. Nie zda taki wf i jedzie do żony i mówi że plecaki go wygryzły. Bo co ma powiedzieć ? Że się nie nadaje?
BA-F3-97-B6
~ja
1426698900
chyba konkursach podoficerskich
D5-80-3A-66
~k.sz
1426694880
"rozmowy kwalifikacyjnej, z której – zamiast dotychczasowych 30 punktów kandydat na kurs może ich zdobyć aż 80" - czyli poszerzyli kolejne okienko dla tych co mają plecy. "Do tej pory brano pod uwagę jedynie to, czy szeregowy wykonał zadanie, czy nie wykonał go. Teraz egzaminatorzy będą też mogli wystawić ocenę pośrednią – „wykonał z małymi błędami” - i kolejne ułatwienie dla plecaków, chętnych jest i tak więcej niż miejsc, wiec była szansa przeskoczyć plecaki wykonywaniem zadania, a teraz i to nie ma znaczenia.
F6-E3-32-E7
~zawodowy
1426682580
Pomysł, by na egzaminie pytać kandydatów na kaprali o kodeks honorowy, poparło całe środowisko podoficerskie. – Korpus podoficerów chce mieć w swoich szeregach żołnierzy, którzy znają zasady honorowego postępowania i przestrzegają ich to teraz prosze tych podoficerow przepytac zrobic sprawdziany uczciwe i sprawdzic ich wiedze !!!!!!!!!!!!!!1 oni dostali stopnie z ustawy a w ich czasach nie ybło jakis chorych egzaminow!!!!!!!!!!!! a teraz wielce popieraja a sami nie sa lepsi !!
47-2C-E5-C6
~sorbi
1426679280
do ~laura.bork - Powiedz to naszej "generalicji" i ich plecakom. U tych na najwyższych stołkach nadal dominuje j.rosyjski. Wprowadzają teraz takie przepisy, aby ograniczyć szeregowym możliwość awansu - głosno sie teraz zrobiło o ich przymusowym odchodzeniu do cywila i podkreślaniu przez MON ,że mogą zawsze awansować - przynajmniej część z nich - teraz będzie to dużo mniejsza część z tej części, która jeszcze w armii pozostaje i chciałaby awansować. Ktoś nie musi znać tylu języków , wystarczy ,że zna jeden ,dwa z nich. I do nauki nawet angielskego potrzeba czasu - czym innym jest język potoczny, czym innym j.techniczny i specjalistyczny, a czym innym zwykłe dukanie. Wszystko wymaga czasu.
37-DD-80-79
~laura.bork
1426676100
Jeżeli ktoś zna tyle języków to pewnie bez problemu nauczy sie angielskiego, bo jest poliglotą. Angielski to podstawa! Bardzo pozytywne zmiany :)
93-6E-E6-09
~TenOficer
1426675860
Wszystko fajnie - zmiany idą w naprawdę dobrym kierunku, ale dlaczego jest wymagany tylko język angielski. Przecież nie wszyscy znają język angielski. Co z tymi, którzy posługują się niemieckim, rosyjskim, etc.?
D1-96-C4-DC
~sorbi
1426667400
"Znajomość języka angielskiego i kodeksu honorowego żołnierza – to tylko część wymagań, jakie będą stawiane przed szeregowymi ubiegającymi się o miejsce na kursach podoficerskich" A czy takie wymagania spełaniją obecnie wyżsi oficerowie ?? -majorowie, pułkownicy z generałami włącznie??? Jeśli nie to co jeszce robią w armi? Ilu plecaków nie spełnia tych standardów, a służy w armii chpwqjąc się przed odpowiedizalnością za biurkami? A jak szeregowiec zna np. francuski,niuemiecki, włoski, hiszpański ,rosyjski ,a nie zna dobrze angielskiego? Idę o zakład, że większość naszej generalicji tylko co najwyżej duka po angielsku korzystając z tłumaczy - jeś tak ,to co jeszce robią w armii???!!!
37-DD-80-79

Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Ryś” z laserem
Pływacy i maratończycy na medal
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Nie szpital, a instytut
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
Abramsy w pętli
Wszystkie misje AWACS-a
Nowe zadania szefa SKW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Śladami ojca
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Zawsze gotowi do pomocy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Broń Hitlera w rękach AK
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
By Polska była bezpieczna
Flota Bayraktarów w komplecie
Cień atomowej zagłady
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO