moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Modernizacja nabiera tempa

Rok 2014 to rok pełnego wydatkowania środków przeznaczonych na modernizację techniczną. Wykonaliśmy wiele zadań z 10-letniego programu modernizacji i przygotowaliśmy najważniejsze postępowania do przeprowadzenia w roku 2015 – mówił Czesław Mroczek, sekretarz stanu w MON odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia i sprzętu.


MON zagospodarowało blisko 100 proc. z ponad 8 mld zł zaplanowanych na unowocześnienie wojska. Podpisano umowy na dostawę m.in. niszczyciela min Kormoran II czy żołnierza przyszłości „Tytan”, zaawansowanego indywidualnego systemu walki. Pod koniec roku doszło do podpisania dwóch umów, których realizacja przyczyni się znacznie do zbudowania „Polskich kłów”, naszego potencjału obronnego. Chodzi o kupno od USA rakietowych pocisków dalekiego zasięgu – AGM 158 JASSM. Przenoszone przez F-16 pociski mają zasięg aż 370 km. W grudniu 2014 roku MON zawarło też umowę na dostawę drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. Jego głównym uzbrojeniem będą pociski rakietowe Naval Strike Missile zdolne do rażenia celów oddalonych o 200 km. Wiceminister Czesław Mroczek zapowiedział również kupno bezzałogowych systemów powietrznych. Przy czym nie chodzi jedynie o drony rozpoznawcze, ale także supernowoczesne – uderzeniowe.

W odpowiedzi na konflikt rosyjsko-ukraiński MON przyspieszyło niektóre z czternastu przyjętych programów modernizacyjnych. Szybciej niż zakładano zostaną zrealizowane programy obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu – „Narew” i „Wisła”. Mają one zapewnić parasol ochronny przed rakietami balistycznymi krótkiego zasięgu, np. rosyjskimi Iskanderami.

Wśród najważniejszych, zrealizowanych w ubiegłym roku umów, trzeba wymienić: przekazanie wojsku nowoczesnych czołgów Leopard w wersji 2A5, dostawę KTO Rosomak oraz długo oczekiwanego samolotu szkolno-treningowego AJT.

W ubiegłym roku w ostatniej fazie przygotowań znalazły się postępowania, które zwiększą mobilność wojska. Chodzi m.in. o negocjacje dotyczące kupna 70 wielozadaniowych śmigłowców (w wersji transportowej, poszukiwawczej i zwalczania okrętów podwodnych). Ich dostawca zostanie wyłoniony w 2015 roku.

W 2014 roku MON finansowało też polskie prace badawczo-rozwojowe. – W ten sposób chcemy pozyskać następcę Rosomaka, zbudować bojowy wóz piechoty czy lekki czołg – zapewniał wiceminister Mroczek.

Modernizacja techniczna armii została zaplanowana na lata 2013–2022. Na realizację 14 programów Polska wyda ok. 140 mld zł.

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

JT

autor zdjęć: ppłk Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1425909360
~~MAK- odpowiemy POPRAWNOSCIĄ POLITYCZNĄ albo... zanim wystrzelą pierwszego Iskandera trzeba żołnierzy rosyjskich zaprosić na kielicha czyli.... na rogatkach każdej przygranicznej miejscowości rozstawić cysterny z wódą. Żołnierze rosyjscy nie pogardzą.
4A-57-54-77
~MAK
1425840360
macie przed soba niedzwiedzia i strzelac chcecie z wiatrowki -- PYTAM SIE CZYM ODPOWIEMY w przypadku ataku iskanderow z glowicami jądrowymi /?????
AC-98-5B-DC
~ja
1425773700
-Gdyby tylko zmodernizować czołgi TWARDY (233szt) do standardu MALAJA to byłoby "coś" w polskiej armii. Gdyby tak zmodernizować jeszcze ze 300 T72 do tego standardu to byłoby super. O nowym czołgu nie ma co marzyć. -Gdyby tak udało się zmodernizować pociski do LANGUSTY o zasięgu nie 40km jak obecnie a 70 to byłoby już "coś" -Gdyby tak udało się wycofać wszystkie stare Kałachy i wprowadzić w ich miejsce BERYLE w wersji C w pełni ukompletowane to byłoby już "coś" -gdyby....
09-13-FE-09
~Voodo
1425694140
Jakiego następcę rosomaka ? Rosomaki ledwo weszły do służby (nadal wchodzą) a wy już myślicie nad następcą ? Najpierw zajmijcie się BWP-1, T-72 czy też PT-91 !
C6-88-A8-1C

Mundury w linii... produkcyjnej
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prawda o zbrodni katyńskiej
Front przy biurku
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Odstraszanie i obrona
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
SOR w Legionowie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, część druga
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
Zbrodnia made in ZSRS
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Głos z katyńskich mogił
Ocalały z transportu do Katynia
Szarża „Dragona”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Charge of Dragon
Ramię w ramię z aliantami
Barwy walki
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO