moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO testuje wojska desantowe

To będzie największa powietrznodesantowa operacja Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kilka tysięcy żołnierzy z dziesięciu państw, samoloty transportowe, śmigłowce oraz ciężki sprzęt. Ćwiczyć będą w Niemczech, Bułgarii i Włoszech. Na manewry „Swift Response-15” wyjedzie też 350 spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej.


– „Swift Response” to test dla sił koalicyjnych, który ma sprawdzić ich gotowość do natychmiastowej odpowiedzi w razie ewentualnego kryzysu w Europie – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

NATO-wski trening wojsk powietrznodesantowych rozpocznie się w połowie sierpnia. Przez trzy tygodnie w Niemczech, Bułgarii i we Włoszech szkolić się będą żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Holandii, Francji, Grecji, Hiszpanii oraz Polski. Nasza armia na ćwiczenie „Swift Response-15” wyśle 350 spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Sprawdzian desantu

– To wyjątkowe ćwiczenia, bo nigdy dotąd nie zorganizowano szkolenia jednostek powietrznodesantowych na taką skalę. Manewry mają potwierdzić zdolność do zaplanowania i wykonania międzynarodowej operacji – mówi ppłk Grzegorz Grodzki, szef szkolenia 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Dodaje, że szkolenie pozwoli na zintegrowanie wojsk powietrznodesantowych NATO, wypracowanie wspólnych procedur i poznanie technik działania spadochroniarzy z różnych państw. – „Swift Response” jest także ważnym testem dla 6 Brygady. To największy od lat powietrznodesantowy sprawdzian naszych pododdziałów na arenie międzynarodowej – podkreśla podpułkownik.


W szkoleniu weźmie udział 300 spadochroniarzy z 18 batalionu powietrznodesantowego z Bielska-Białej oraz 6 batalionu z Gliwic. Dodatkowo 50 oficerów i podoficerów z 6 Brygady zajmie stanowiska w zespołach oceniających przebieg ćwiczenia, w sztabach amerykańskich i niemiecko-holenderskich oraz w kierownictwie ćwiczenia.

Polacy na szkolenie zabiorą m.in. wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, moździerze M-98 montowane na pojazdach typu HMMWV, broń indywidualną, gogle noktowizyjne.

Desant kilku tysięcy żołnierzy

Natowskie manewry podzielone zostaną na dwie części. Na początek odbędzie się zrzut kilku tysięcy żołnierzy wojsk powietrznodesantowych, sił specjalnych oraz pododdziałów powietrzno-szturmowych. Operacja zostanie przeprowadzona w Niemczech i w Bułgarii. Polscy żołnierze desantować będą się z pokładu samolotów C-130 Hercules na amerykańskich i niemieckich spadochronach T-10 i T-11. – Potem wojska będą musiały zdobyć i utrzymać ważne obiekty na terenie zajętym przez przeciwnika. Dodatkowym wsparciem będą dla nich pojazdy, które na miejsce działań dostarczone zostaną na pokładzie samolotów transportowych – opowiada kpt. Marcin Gil.


Podczas tej części manewrów żołnierze przećwiczą także szturmowanie obiektów oraz ewakuację ludności cywilnej z regionów zagrożonych. Wojskowi będą korzystać z systemów symulacji pola walki. Do ich mundurów i hełmów przyczepione zostaną czujniki, a każde trafienie będzie odnotowane w systemie komputerowym. Dzięki temu wyniki szkolenia zostaną dokładnie przeanalizowane.

Po zakończeniu operacji desantowej spadochroniarze wezmą udział w szkoleniu ogniowym. Będzie to nawiązanie do ubiegłorocznego cyklu szkoleń w ramach operacji „Airborne Detachment”. Żołnierze będą ćwiczyć kierowanie ogniem na poziomie plutonu i kompanii.

Podczas manewrów test gotowości do współdziałania z innymi jednostkami NATO przejdzie amerykańska brygada z 82 Dywizji Powietrznodesantowej.

MKS

autor zdjęć: Staff Sgt. Joshua DeMotts / US Air Force, arch. 6BPD, Marcin Głodzik

dodaj komentarz

komentarze

~grzesiek
1424871720
a czy nasi spadochroniarze będą mieli już nowe hełmy desantowe
21-D1-BF-6A
~jeja.ooo
1424858700
Będzie, będzie, ale kiedy będzie?....
6C-68-35-BF
~Katol
1424850540
Czy nie lepiej zastąpić te wojska aeromobilnymi ? Śmigłowce wynaleziono po II WŚ a koncepcja została. Gdzie można desantować wojsko przy powszechnym systemie radarowym ? Śmigłowiec może w razie niepowodzenia zabrać żołnierzy, łatwiej jest nim wylądować, ma niższy pułap, może odebrać rannych. Nawet dostarczanie amunicji na 1 linie frontu powinno odbywać się dornami.
4B-26-E9-39

Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
 
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rusza morski „Dragon”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zamiana po włosku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Kleszcze dla wojska
Wielki test w West Point coraz bliżej
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Polska przystań brytyjskich jeńców
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Mocny sygnał od NATO
Palmiry – miejsce kaźni
Wojenny bohater na szubienicy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Telefon zaufania dla żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Leopardy jadą na poligon
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Pamiętamy o Niezłomnych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Priorytety dla armii
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Eurofightery znowu w Polsce
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lista trupich główek
Będzie za co kupić koreańską broń
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Abramsy pod dobrą opieką
Dobrowolsi – czas start!
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
W Jachrance o skokach spadochronowych
Przerwany lot „Orlika”
Offset dla „Wisły”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowoczesna łączność dla armii
Tajna misja polskiej agentki
Nowy szef CWCR
Zachód przeciwko „korsarzom”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO