moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Eksperci: wojskowa sieć jest bezpieczna

Takie wydarzenia jak pożar na moście Łazienkowskim nie zagrażają systemom teleinformatycznym resortu obrony – mówi płk Jacek Rychlica, dyrektor Narodowego Centrum Kryptologii. Podkreśla, że wojsko korzysta z sieci rozproszonych, a łączność jest szyfrowana.


Dyskusja na temat bezpieczeństwa wojskowej łączności pojawiła się po pożarze mostu Łazienkowskiego w Warszawie. W wyniku pożaru spłonęły m.in. światłowody dzierżawione przez MON. Resort obrony natychmiast zdementował pogłoski jakoby zniszczeniu uległy łącza, które służą do obsługi niejawnych systemów łączności. – Systemy teleinformatyczne służące do utrzymywania takich zdolności są pod wyłączną ochroną instytucji wojskowych, takich jak Narodowe Centrum Kryptologii i Inspektorat Systemów Informacyjnych. Obieg informacji niejawnych odbywa się przy wykorzystaniu systemów wyizolowanych od otwartej sieci internetowej – mówi płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy ministra obrony narodowej.

– Takie wydarzenia jak pożar na moście Łazienkowskim nie zagrażają resortowym systemom teleinformatycznym – mówi płk Jacek Rychlica, dyrektor Narodowego Centrum Kryptologii. Przede wszystkim wykorzystywana przez wojsko sieć jest siecią rozproszoną, czyli przerwanie połączenia między dwoma serwerami nie zakłóca działania całego systemu. – Łącza są bowiem zwielokrotnione i w przypadku lokalnej awarii ruch kierowany jest innymi kanałami – dodaje płk Rychlica.

Cyberszkolenia

Dla bezpieczeństwa łączności niejawnej w resorcie stosowane są wielopoziomowe zabezpieczenia. Zanim ktokolwiek uzyska dostęp do tego rodzaju systemów, musi przejść weryfikację Służby Kontrwywiadu Wojskowego i uzyskać poświadczenie bezpieczeństwa. Wtedy taka osoba odbywa szkolenie z zakresu obsługi systemów teleinformatycznych MON. Tego rodzaju szkolenia powtarzane są regularnie – w 2014 roku cały personel Ministerstwa Obrony Narodowej odbył kurs na temat zagrożeń cybernetycznych i cyberBHP.

– Do przesyłu informacji niejawnych wykorzystywane są łącza całkowicie wyizolowane od Internetu i publicznych sieci teleinformatycznych lub łącza zabezpieczone certyfikowanymi przez SKW lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego urządzeniami kryptograficznymi. Nawet jeżeli komuś udałoby się dostać do łączy ogólnodostępnych, to cała łączność jest szyfrowana – dodaje płk Rychlica.

Wojsko nie zdaje się wyłącznie na pasywne środki bezpieczeństwa, takie jak hasła, ograniczenie dostępu czy oprogramowanie zabezpieczające przed włamaniem do systemu. W 2008 roku stworzony został System Reagowania na Incydenty Komputerowe. W systemie całodobowych dyżurów pracujący w tym zespole specjaliści monitorują ruch w wojskowej sieci. Każde nietypowe wydarzenie jest odnotowywane i analizowane.

Systemy teleinformatyczne MON, tak jak każda inna tego rodzaju infrastruktura, narażone są na ataki z zewnątrz. Ostatni duży atak hakerów miał miejsce w 2013 roku. Wówczas niezidentyfikowani sprawcy, działający z zagranicy, włamali się na konta użytkowników poczty elektronicznej. – W większości przypadków były to nieużywane konta, których pierwotni właściciele, wbrew procedurom bezpieczeństwa, nie zmienili startowych haseł dostępu – mówi płk Jacek Sońta. Nieautoryzowany dostęp do kont został wykryty przez systemy monitorujące ruch w sieci, a złamanie zabezpieczeń nie spowodowało utraty jakichkolwiek danych wrażliwych ani ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Atak ten nie zakłócił też w żaden sposób pracy systemów łączności wykorzystywanych do kierowania i dowodzenia armią.

Na straży cyberbezpieczeństwa

Bezpieczeństwo łączności resortu obrony potwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. W 2014 roku NIK przeprowadziła kontrolę „Realizacji przez podmioty państwowe zadań w zakresie ochrony cyberprzestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej”. Obejmowała ona okres od stycznia 2008 roku do końca października 2014 roku. Kontrolerzy nie stwierdzili nieprawidłowości w badanych obszarach.

Obrona cybernetyczna państwa i infrastruktury krytycznej została ujęta w opracowanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego „Białej księdze bezpieczeństwa narodowego RP”. Dokument ten powstał na podstawie raportu opracowanego przez blisko 200 ekspertów. „Strategiczny przegląd bezpieczeństwa narodowego” powstawał dwa lata (od 2010 roku). Miał on wskazać główne niebezpieczeństwa dla Polski i traktował je bardzo szeroko, nie tylko w ujęciu militarnym.

W styczniu 2015 roku Rada Bezpieczeństwa Narodowego przyjęła natomiast „Doktrynę cyberbezpieczeństwa RP”. Nad dokumentem pracowali przedstawiciele instytucji publicznych, naukowcy, osoby reprezentujące organizacje pozarządowe i prywatne firmy. Doktryna wskazuje na zagrożenia, jakie wiążą się z funkcjonowaniem państwa w cyberprzestrzeni, i proponuje działania, które mają zminimalizować ryzyko ich wystąpienia bądź zapobiec ich skutkom.

MC

autor zdjęć: NCIRC NATO

dodaj komentarz

komentarze

~kot
1424541000
W ostatnim numerze Raportu jest artykuł o polskiej kryptologii, a w zasadzie o tym, że nie istnieje..
87-96-2C-40

Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Odstraszanie i obrona
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto wojskowego sportu
Barwy walki
Optyka dla żołnierzy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Ocalały z transportu do Katynia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strażacy ruszają do akcji
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ogień w podziemiu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Charge of Dragon
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Głos z katyńskich mogił
Szarża „Dragona”
Zbrodnia made in ZSRS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO