moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Program Afgan”: Bezpieczniejsi żołnierze

Podczas misji w Afganistanie ponad 800 polskich żołnierzy zostało poszkodowanych w wyniku wybuchów min pułapek. Jeszcze więcej było uczestnikami takiego zdarzenia. Na szczęście bez konsekwencji. Jednych i drugich chcą teraz przebadać lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego. Ustalenia pomogą zwiększyć odporność pojazdów na eksplozje.


– Poszukujemy tych, którzy będąc na misji byli uczestnikami wypadków najechania pojazdu opancerzonego na minę pułapkę. Interesują nas zarówno osoby poszkodowane jak i te, którym nic się nie stało – wyjaśnia gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.

Projekt roboczo został nazwany „Programem AFGAN”. Osoby zainteresowane udziałem w nim mogą się zgłaszać do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Tam koordynatorzy ustalą dogodny termin wizyty w placówce. – Będą to badania nieinwazyjne. W ciągu czterech dni, ochotnicy zostaną przebadani przez specjalistów z zakresu chirurgii, laryngologii, ortopedii, dermatologii, psychiatrii i stresu bojowego – tłumaczy generał.

Specjaliści z WIM będą prowadzić badania do końca roku. Ich wyniki pozwolą ekspertom precyzyjnie określić wpływ wybuchu na obecny stan zdrowia żołnierzy, a także opracować nowe sposoby przeciwdziałania skutkom oddziaływania fali uderzeniowej na żołnierzy przebywających w transporterze opancerzonym Rosomak.

Z korzyścią dla chętnych

Udział w projekcie badawczym może być korzystny także dla samych badanych. – Dokładnie sprawdzimy ich stan zdrowia. Pozwoli to ocenić na przykład, czy urazy wynikające z udziału w misji nie pogłębiły się, albo czy nie pojawiły się jakieś nowe niepokojące objawy. Gdy wykryjemy schorzenie, które ma związek z wybuchem ładunku pod transporterem, będziemy mogli takie osoby objąć specjalistyczną opieką medyczną – dodaje dyrektor WIM.

Pierwsi chętni już są. To byli pacjenci szpitala na Szaserów. Ale z informacją o programie, lekarze z WIM starają się dotrzeć także do pacjentów leczonych w innych, wojskowych szpitalach. – Zależy nam na tym, by przekonać niezdecydowanych, że nasze badania nastawione są po pierwsze na kontynuację leczenia tych żołnierzy, a po drugie na zadbanie o bezpieczeństwo kolejnych – mówi dyrektor WIM. Uspakaja jednocześnie, że zarówno same badania, jak i ich wyniki objęte zostaną tajemnicą lekarską.

Pięć lat pracy

Praktyczne badania żołnierzy to kolejny etap projektu prowadzonego od kilku miesięcy przez Wojskową Akademię Techniczną, Wojskowy Instytut Medyczny, Akademię Obrony Narodowej. Uczestniczą w nim także Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Politechnika Śląska oraz AMZ-Kutno. Badania wspierają Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich (obecnie firma Rosomak S.A.). Ich celem jest opracowanie optymalnych rozwiązań dla pojazdów opancerzonych i tym samym poprawa bezpieczeństwa poruszających się w nich żołnierzy. Chodzi m.in. o zastosowanie struktur energochłonnych i wprowadzenie zmian konstrukcyjnych pojazdów, które będą rozpraszały energię wybuchu i zminimalizują negatywne skutki wybuchu dla człowieka. Brane są pod uwagę także zmiany wewnątrz pojazdu, w tym np. w systemie siedzeń, mocowaniu oparć i siedzisk czy montażu paneli wyścielających podłogę kabiny. Ambicją naukowców jest, aby opracowane przez nich rozwiązania były uniwersalne i mogły być w praktyce stosowane w pojazdach niezależnie od ich modelu czy konstrukcji.

W swoich pracach eksperci wykorzystują techniczne i medyczne bazy danych powstałe po atakach na polskie pojazdy z żołnierzami służącymi w Iraku i Afganistanie. Analizowane były już m.in. informacje dotyczące wielkości ładunków, taktyki ich użycia i skutków jakie w ludziach i w sprzęcie spowodował wybuch. Specjaliści z WAT pojechali też pod Hindukusz, gdzie przeprowadzili praktyczne testy uszkodzonego przez IED Rosomaka.

Równocześnie z pracami specjalistów z WAT swoje analizy prowadził Wojskowy Instytut Medyczny. Eksperci z Szaserów szczegółowo analizowali przypadki żołnierzy, którzy ucierpieli w wyniku eksplozji i po powrocie do kraju byli leczeni w klinice.

Prace nad projektem mają potrwać pięć lat. Jego koszt to około 30 milionów złotych. Większość, bo aż 28 milionów, sfinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pozostałe 2 miliony wnoszą do projektu jego uczestnicy.

Zainteresowani mogą kontaktować się z Koordynatorkami Programu: Urszulą Marszałkowicz-Flis (tel. 665-707-829 e-mail: umarszalkowiczflis@wim.mil.pl) oraz Ewą Bogusławska-Ziółkowską (tel. 665-707-781 e-mail: eboguslawska-ziolkow@wim.mil.pl) Fax. (22) 816-395. Na podane nr telefonów można też wysłać sms z hasłem „AFGAN”.

Improwizowane ładunki wybuchowe to wciąż jedno z największych zagrożeń dla żołnierzy służących poza granicami kraju. Polegli i ranni na misjach to w zdecydowanej większości właśnie ofiary takich wybuchów. Z danych Dowództwa Operacyjnego RSZ wynika, że w czasie misji w Afganistanie ponad 800 naszych żołnierzy zostało poszkodowanych, w tym 350 było rannych (tzn. hospitalizowanych powyżej 7 dni).

PG

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Choć odeszli, trwają w naszych myślach
 
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Jeśli nie Jastrząb, to…
Hiszpański palimpsest
Optyka dla żołnierzy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Będzie można zostać snajperem lądowym
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Weterani i bokser „Master”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Kurs z dzwonem
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ogień w podziemiu
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Wojsko inwestuje w Limanowej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Odstraszanie i obrona
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Cena wolności
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jak wyszkolić pilota F-16?
Psiakrew, harmata!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zmiany w dodatkach stażowych
Rakiety dla Jastrzębi
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO