moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kwalifikacja wojskowa. Zabierz dokumenty

Dowód osobisty, świadectwa szkolne lub dyplomy, zdjęcie i ewentualnie zaświadczenia medyczne – to dokumenty, które muszą zabrać ze sobą osoby zgłaszające się do kwalifikacji wojskowej. Od dziś do 30 kwietnia przed powiatowymi komisjami lekarskimi ma się stawić w sumie 270 tysięcy osób.

Co roku armia ocenia zdolności młodych ludzi do czynnej służby wojskowej. Do stawienia się na kwalifikację wojskową zobowiązuje ustawa o powszechnym obowiązku obrony. O tym, kto w danym roku podlega kwalifikacji, kiedy ją przeprowadzić i jak długo będzie trwała – decydują ministrowie spraw wewnętrznych i obrony narodowej.

Kwalifikacja także dla ochotników

Tegoroczna kwalifikacja rozpoczyna się dziś i potrwa do 30 kwietnia. Na terenie 16 województw przeprowadzają ją wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień oraz starostów, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast). W sumie w przedsięwzięcie jest zaangażowanych m.in. 16 wojewódzkich i około 400 powiatowych komisji lekarskich, 16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 wojskowych komend uzupełnień.

W ciągu 63 dni przed komisjami lekarskimi musi się stawić blisko 270 tysięcy młodych osób. To głównie 19-latkowie oraz mężczyźni w wieku od 20 do 24 lat, którzy dotąd nie przeszli kwalifikacji i nie mają przydzielonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wezwanie dostały także tegoroczne absolwentki szkół medycznych, weterynaryjnych i psychologicznych.

– Na naszym terenie do kwalifikacji stanie niemal 3,5 tysiąca osób, w tym około 2 tysiące 800 osób z rocznika podstawowego, czyli 19-latkowie. Jest też siedem kobiet, które z racji wykształcenia mają obowiązek przejść kwalifikację – mówi mjr Arkadiusz Jackiewicz, szef Wydziału Rekrutacji w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Głogowie. Poza mieszkańcami Głogowa do tamtejszego WKU przyjadą m.in. mieszkańcy Legnicy, Polkowic, Wołowa, Lubina. Frekwencja dotycząca 19-latków wynosi w głogowskim WKU przeważnie 90 procent.

Osoby powyżej 19 roku życia wzywane przez armię, to ci którzy do tej pory nie stanęli do kwalifikacji lub dostali kategorię o czasowej niezdolności do służby. Jak zawsze do kwalifikacji mogą też podejść 18-letni ochotnicy, chodzi o kobiety i mężczyzn, którzy planują podjąć służbę wojskową.

Kto zdolny do służby

Osoby stawiające się przed komisją muszą zabrać ze sobą m.in. dokument tożsamości, fotografię, dokumenty poświadczające wykształcenie (lub zaświadczenie o tym, że się nadal uczą) oraz ewentualną dokumentację medyczną.

Podczas kwalifikacji każdy trafi do ewidencji wojskowej (a jeśli jego dane już się w niej znajdują, to zostaną zaktualizowane). Potem lekarze ocenią stan zdrowia wezwanej osoby. Sprawdzane będą m.in. słuch, wzrok oraz ewentualne wady postawy.

Na koniec każdemu zostanie przyznana kategoria zdolności do służby. Najwyższa – „A” będzie oznaczać, że kandydat nadaje się do czynnej służby wojskowej (wymagana jest też niekaralność sądowa), kategoria „E” całkowicie ją wykluczy. Przedstawiciel wojskowego komendanta uzupełnień wyda także książeczki wojskowe. Osoby uznane za zdolne do czynnej służby zostaną przeniesione do rezerwy i będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej. Osoby z kategorią D i E zostaną skreślone z ewidencji wojskowej.

Po raz siódmy

Kwalifikację wojskową wprowadzono w 2009 roku w związku z wprowadzeniem armii zawodowej. Zastąpiła ona powszechny pobór do wojska. Cel pozostał jednak ten sam: zebranie informacji o stanie zdrowia młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby. Wszystko po to, by w razie zagrożenia kraju i potrzeby uzupełnienia armii, wojsko mogło ich powołać.

Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej:
– „A” – orzeczenie o zdolności do służby wojskowej. Osoba z tą kategorią może odbywać każdą formę czynnej służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej zarówno podczas pokoju, jak i w trakcie mobilizacji i wojny (z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej, o zdolności do niej orzekają wojskowe komisje lekarskie). Osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie ta kategoria, jeżeli nie zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, są przenoszone do rezerwy;
– „B” – orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej. Osoby z tą kategorią zostaną ponownie wezwane na kwalifikację po upływie okresu, na jaki orzeczono czasową niezdolność;
– „D” – orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oznacza, że dana osoba nie może zostać powołana do żadnej z form czynnej służby i jest przenoszona do rezerwy;
– „E” – trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i podczas wojny. Osoba taka nie podlega w ogóle obowiązkowi wojskowemu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WKU Pszczyna

dodaj komentarz

komentarze

~donjuan
1422987180
Czy aby złożyc papiery do wojska potrzebne jest zaswiadczenie o niekaralnosci ?
72-90-6B-74
~konjaro
1422914820
A jeśli ktoś ma kat.E i chciałby isć na ochotnika?
90-06-99-24
~Blabla
1422913620
A jak jest z kobietami?Gdzie trzeba się zgłosić?
79-79-C1-9C
~Git
1422896880
Mam 24 lata i kategorie A, jeśli chciałbym pójść jako ochotnik jak długo będzie trwało szkolenie i co z pracą ( posiadam umowę o prace na czas nieokreślony)
65-C2-4B-08
~ja
1422891900
~~pretorius. Dzieci chcesz posyłać na wojnę? Nie ONI kreują politykę, nie ONI wszczynają awantury, nie ONI wpuszczają do kraju wrogów (obce nacje, islamiści itp) Ale ONI muszą nadstawiać głowę za bezmyślnych i bezmózgowych polityków. Jak znam życie to cwaniaczki stojące pod klatkami blokowymi i szukające swoich ofiar nie zostaną zwerbowani na wypadek "W". Dotyczy to również dzieci tzw ELIT.
BE-B6-37-5A
~pretorius
1422886620
I takich się powinno powoływać na ćwiczenia rezerwy a nie 40 latków,którzy już się nie nadaja i powinni mieć aktualne badania lekarskie i nie od wojskowego trampkolekarza bo ten zawsze stwierdzi że zdolny,a młokosy się smieją bo armia się o nich nie upomni.
D9-90-3D-8C

Kadisz za bohaterów
 
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
NATO on Northern Track
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
Kolejne FlyEle dla wojska
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Optyka dla żołnierzy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
SOR w Legionowie
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
V Korpus z nowym dowódcą
Mundury w linii... produkcyjnej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rakiety dla Jastrzębi
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Charge of Dragon
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prawda o zbrodni katyńskiej
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sandhurst: końcowe odliczanie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, epilog
Zbrodnia made in ZSRS
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szarża „Dragona”
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Odstraszanie i obrona
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Barwy walki
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO