moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Doktryna przeciwko cyberzagrożeniom

Aby państwo mogło sprawnie funkcjonować, trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo w przestrzeni wirtualnej. W tej sprawie instytucje publiczne powinny połączyć siły z przedstawicielami sektora prywatnego – to jedno z założeń doktryny cyberbezpieczeństwa, którą przygotowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Wśród zagrożeń dokument wymienia m.in. szpiegostwo i atak na systemy komunikacji.


Nad dokumentem pracowali przedstawiciele instytucji publicznych, naukowcy, osoby reprezentujące organizacje pozarządowe i prywatne firmy. Założenia doktryny przygotowanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zostały 12 stycznia rozpatrzone i zaakceptowane przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Zminimalizować zagrożenie cyberatakiem

Czym jest doktryna? Punktem wyjścia do jej opracowania była „Strategia bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej”. „We współczesnym świecie bezpieczeństwo państwa w sferze militarnej i pozamilitarnej, zewnętrznej i wewnętrznej zyskało dodatkowy wymiar, jakim – obok lądu, wody, powietrza i przestrzeni kosmicznej – jest cyberbezpieczeństwo” – czytamy w dokumencie. 

– Doktryna wskazuje na zagrożenia, jakie wiążą się z funkcjonowaniem państwa w cyberprzestrzeni, i proponuje działania, które mają zminimalizować ryzyko ich wystąpienia bądź zapobiec ich skutkom – wyjaśnia Krzysztof Liedel, szef Departamentu Prawa i Bezpieczeństwa Pozamilitarnego BBN. Autorzy postulują utworzenie spójnego systemu bezpieczeństwa, w który byłyby włączone m.in. wojsko, służby specjalne, administracja publiczna, a także organizacje pozarządowe czy prywatne firmy. Swoje miejsce w systemie mieliby także poszczególni obywatele. Państwo powinno wykorzystać ich talent, umiejętności i chęć współpracy.

Zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni są analogiczne do tych, które występują w realnym świecie. Autorzy doktryny dzielą je na wewnętrzne i zewnętrzne. Do pierwszej kategorii zaliczają cyberprzestępczość, cyberprzemoc, wirtualne protesty i demonstracje, które mogłyby skończyć się choćby atakami na systemy komunikacji kluczowe dla funkcjonowania państwa. Iskrę zapalną mogłoby w tym przypadku stanowić choćby złe prawo, czy też wprowadzanie w nim zmian bez społecznych konsultacji.

Na zagrożenia zewnętrzne składają się cyberwojna, czyli internetowy atak obcego państwa, szpiegostwo, aktywność terrorystów i ekstremistów motywowanych, na przykład ideologią, religią lub polityką.

Szkolenia i kryptografia

Po pierwsze, niezbędna jest sama świadomość zagrożeń. Twórcy doktryny akcentują konieczność nieustannego obserwowania otaczającego nas świata, monitorowania infrastruktury, szczególnie tej, która jest kluczowa dla naszego funkcjonowania w NATO i Unii Europejskiej. – Bezwzględnie należy też ograniczać możliwości ataku poprzez ulepszanie zabezpieczeń i ochronę ważnych systemów informatycznych – podkreśla Liedel.

Autorzy dokumentu podkreślają znaczenie edukacji i różnego rodzaju szkoleń. Mówią o konieczności rozwoju kryptografii. Ważne jest także opracowanie spójnych instrukcji postępowania w razie ataku na różnego rodzaju instytucje. Kolejny element wiąże się z aktywnym działaniem wymierzonym w atakujących, ostatnim zaś umiejętność szybkiego podźwignięcia się po ataku i odtworzenia infrastruktury.

Doktryna nie ma mocy wiążącej, nie wskazuje konkretnych rozwiązań. – Naszą intencją było stworzenie swego rodzaju platformy porozumienia dla instytucji państwowych, ale też prywatnych w myśleniu o cyberbezpieczeństwie – wyjaśnia gen. Stanisław Koziej, szef BBN.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze


Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
 
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Front przy biurku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zachować właściwą kolejność działań
Na straży wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kolejne FlyEle dla wojska
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Zbrodnia made in ZSRS
Święto stołecznego garnizonu
Charge of Dragon
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kadisz za bohaterów
Ocalały z transportu do Katynia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO on Northern Track
Szpej na miarę potrzeb
V Korpus z nowym dowódcą
Szarża „Dragona”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Odstraszanie i obrona
Rakiety dla Jastrzębi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Głos z katyńskich mogił
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO