moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkoła pilotów dronów

Jak przygotować trasę lotu, utrzymywać wysokość i właściwie podejść do lądowania – tego będą się uczyć uczestnicy kursu dla operatorów dronów. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych otworzył ośrodek szkolenia dla pilotów bezzałogowców wykonujących loty poza zasięgiem wzroku.


Pierwsze zajęcia rozpoczną się za kilka dni. – Zainteresowanie jest bardzo duże. Tydzień temu ogłosiliśmy nabór na szkolenie. W ciągu dwóch dni zapisało się dwadzieścia osób – mówi inż. pil. Wojciech Lorenc, pilot szybowcowy i samolotowy, kierownik Ośrodka.

Ośrodek Szkolenia Operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych ma certyfikację Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Placówka będzie organizować szkolenia teoretyczne i praktyczne z operowania statkami powietrznymi o wadze do 25 kilogramów.

To druga tego typu szkoła w kraju. W lutym 2014 roku podobny ośrodek powstał przy gliwickiej firmie Flytronic, produkującej drony, których używa polska armia.

Polatają Atraxem

Kursy będą trwać dziesięć dni w siedzibie Instytutu w Warszawie (część praktyczna niedaleko stolicy). Zajęcia będą prowadzić jego pracownicy. Kursanci uczyć się będą m.in. prawa lotniczego, meteorologii, nawigacji, procedur operacyjnych, zasad planowania i wykonywania lotów. Podczas zajęć praktycznych dowiedzą się, jak planować loty, w jaki sposób obsługiwać stację naziemną i autopilota, jak planować trasę lotu, aby nie zejść na przykład poniżej linii wysokiego napięcia.

– Podczas treningu uczniowie będą pracować w sześcioosobowych grupach. Na początku spięci w jedną stację nadawczą będą działać w tandemach uczeń – trener. Priorytet sterowania ma zawsze instruktor. To on startuje, wykonuje lot w strefie i dopiero przekazuje sterowanie uczniowi, tak by z czasem to on wykonywał jak najwięcej samodzielnych zadań – tłumaczy kierownik nowego ośrodka ITWL. – Uczniowie muszą nauczyć się lotu po wyznaczonej trasie, utrzymywania pożądanej wysokości, wykonywania zakrętów, podejścia do lądowania oraz prawidłowej oceny odległości.

Podczas zajęć praktycznych BVLOS (loty poza zasięgiem wzroku operatora) kursanci będą korzystać z bezzałogowców Instytutu. Loty będą wykonywane na wysokościach do 1000 m i w promieniu 10 km od miejsca startu. Na pewno w czasie treningu będzie używany najnowszy bezzałogowiec, nagrodzony m.in. na kieleckich targach zbrojeniowych w 2014 roku – oktokopter Atrax, pionowzlot o rozpiętości 190 cm i masie własnej 7 kg, który może zabrać ze sobą aż 15 kg ładunku, a maksymalny czas misji wynosi 80 min. ITWL planuje także szkolenie na bezzałogowym samolocie.

Koszt szkolenia to nieco ponad 12 tys. zł za osobę. Kończy się ono egzaminem praktycznym i teoretycznym. Później umiejętności uczestników potwierdzi Urząd Lotnictwa Cywilnego. Po zdanym egzaminie państwowym otrzymają oni świadectwo kwalifikacji UAVO.

Dla mundurowych i cywili

Według prawa lotniczego osoby, które chcą pilotować bezzałogowe statki powietrzne podczas lotów innych niż sportowe lub rekreacyjne (UAVO), muszą mieć odpowiednie świadectwo kwalifikacji (art. 95 pkt 5a). Zapis ten dotyczy osób, które chcą wykonywać loty zarówno w zasięgu wzroku operatora (tzw. VLOS), jak i poza zasięgiem jego wzroku (tzw. BVLOS).

Przepisy nie dotyczą żołnierzy. Zgodnie z prawem nie muszą oni mieć świadectwa kwalifikacji do pilotowania bezzałogowców, powinni być jednak odpowiednio przeszkoleni. Wojskowi operatorzy dronów uczyli się pilotażu m.in. u producentów używanych przez armię bezzałogowców, czyli w Polsce i Izraelu. Po uzyskaniu uprawnień przygotowywali do pracy kolejnych operatorów w swoich jednostkach. – Jesteśmy zainteresowani tym, by w naszym ośrodku szkolili się także żołnierze. Trwają rozmowy w tej sprawie – potwierdza Michał Wąsiewicz, rzecznik prasowy ITWL. W najbliższym, lutowym kursie weźmie udział dwóch wojskowych lotników.

– Latanie bezzałogowcem w zasięgu wzroku nie jest bardzo skomplikowane. W Polsce istnieje kilka firm, które kształcą w tym zakresie. O wiele trudniejsze jest natomiast szkolenie bez widoczności. Zapotrzebowanie na szkolenia BVLOS jest w Polsce bardzo duże – wyjaśnia Wojciech Lorenc.

Takim szkoleniem operatorów jest zainteresowana m.in. Straż Graniczna, Straż Pożarna i Policja. Operatorzy bezzałogowców latających poza zasięgiem wzroku potrzebni są także na rynku cywilnym. Dotyczy to m.in. filmowców oraz pracowników firm energetycznych, którzy sprawdzają linie wysokiego napięcia czy rurociągi, a także operatorów pracujących dla firm zajmujących się tworzeniem map przestrzennych.

– Latanie poza zasięgiem wzroku można porównać do normalnego, załogowego latania cywilnego. Poziom trudności jest podobny do tego, jaki musi opanować pilot samolotu turystycznego. Pilotując bezzałogowiec, poruszamy się często kilka lub kilkanaście kilometrów od niego. Nie widząc bezzałogowa, operator musi kontrolować parametry lotu i reagować na zaistniałe sytuacje, które są odzwierciedlane w danych przekazywanych przez urządzenie – mówi kierownik Ośrodka Szkolenia ITWL.

Operator, przygotowując się do lotu, musi wiedzieć, gdzie bezzałogowiec może wykonywać lot i na jakiej wysokości. Poza tym każdorazowo przed jego startem zgodę musi wydać Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. – Pilotując bezzałogowce (poza zasięgiem wzroku), musimy mieć bardzo dobrą orientację przestrzenną. To odpowiedzialne zadania, ponieważ bezzałogowce mogą być zagrożeniem dla innych osób w powietrzu lub na ziemi – dodaje Wojciech Lorenc.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Arch. ITWL

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
Ocalały z transportu do Katynia
Sprawa katyńska à la española
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Optyka dla żołnierzy
Na straży wschodniej flanki NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zbrodnia made in ZSRS
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Mundury w linii... produkcyjnej
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ogień w podziemiu
Jeśli nie Jastrząb, to…
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, epilog
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO